معترضان به اسیدپاشی نتوانستند در تهران و اصفهان تجمع کنند

حق نشر عکس ISNA
Image caption معترضان به اسیدپاشی به زنان در روزهای گذشته تجمعاتی اعتراضی در اصفهان و تهران داشته‌اند

براساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی ایران در شهرهای تهران و اصفهان مانع برگزاری تجمعات اعتراضی به حادثه اسیدپاشی به زنان در اصفهان شده‌اند.

در روزهای گذشته، فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی برای تجمع در مقابل ساختمان وزارت کشور در تهران منتشر شد که براساس آن، از معترضان به اسیدپاشی به زنان اصفهان خواسته شده بود روز شنبه، سوم آبان، در مقابل ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران حاضر شوند.

شاهدان عینی می‌گویند که از حدود ظهر روز شنبه حضور مردم در خیابان‌های اطراف ساختمان وزارت کشور پررنگ بود، ولی تجمعی صورت نگرفت.

گفته شده است که این معترضان، خواهان شناسایی عوامل و اطلاع‌رسانی درباره عاملان اسیدپاشی به زنان در اصفهان هستند.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گزارش کرده است که همزمان با حضور جمعیت در مقابل ساختمان وزارت کشور، ماموران نیروی انتظامی در محل حاضر شده و از تجمع‌کنندگان خواسته‌اند تا محل را ترک کنند.

یک شاهد عینی می‌گوید که همزمان، چندین خودرو ون در خیابان‌های اطراف مستقر بودند و افرادی را که از مقابل ساختمان وزارت کشور برمی‌گشتند، به زور سوار این خودروها کرده و ضمن ثبت عکس آنها، مشخصات و مدارک آنها را هم ثبت می‌کردند.

نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر، یکی از این بازداشت‌شدگان بود که ساعاتی بعد از بازداشت، آزاد شد.

پیش از این، حسین هاشمی، استاندار تهران، در واکنش به گزارش‌ها درباره احتمال برگزاری تجمع در مقابل ساختمان وزارت کشور گفته بود که "هیچ درخواستی" برای دریافت مجوز چنین تجمعی به فرمانداری تهران ارسال نشده است و به همین دلیل "این تجمع برای دولت موضوعیت قانونی ندارد."

به گزارش ایلنا، او گفت: "هر تجمعی در استان تهران اگر بخواهد شکل بگیرد، باید مراحل قانونی خود را طی کرده و با دریافت مجوز قانونی از وزارت کشور و یا فرمانداری اقدام به تجمع کند."

علی‌اصغر نوبخت، معاون سیاسی و انتظامی فرمانداری تهران هم در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، برگزاری هرگونه تجمع در روز شنبه را "خلاف قانون" توصیف کرد و گفت: "ما موظفیم که با این تجمع برخورد قانونی داشته باشیم."

گزارش شده است که معترضان به حادثه اسیدپاشی در اصفهان هم در پی برخورد "خشونت‌بار" نیروهای امنیتی نتوانسته‌اند تجمعی در آن شهر داشته باشند.

براساس گزارش‌هایی تاییدنشده، نیروهای امنیتی با افرادی که در پی تجمع بودند، برخوردی خشونت‌آمیز داشته‌اند و در مواردی، برای متفرق کردن آنها از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند.

مطالب مرتبط