معاون قوه قضائیه ایران مسئول پیگیری 'اسیدپاشی در اصفهان' شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای اژه‌ای موظف به نظارت بر تمام مراحل "شناسایی، تعقیب و رسیدگی" به پرونده اسیدپاشی در اصفهان شد

رئیس قوه قضائیه ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول خود را مسئول رسیدگی به پرونده اسیدپاشی به زنان در اصفهان کرده است.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران در حکمی که برای آقای اژه‌ای صادر کرد، از او خواسته است تا "در اسرع وقت" با حضور در استان اصفهان، موضوع "اسیدپاشی" در آنجا را بررسی و پیگیری کند.

متن این حکم در وبسایت قوه قضائیه ایران منتشر شده و بر اساس آن، معاون اول رئیس قوه قضائیه موظف به نظارت بر تمام مراحل "شناسایی، تعقیب و رسیدگی" در این پرونده شده، اما در عین حال، تاکید شده است که اگر "کسانی بخواهند به بهانه این امر، امنیت و آرامش جامعه را به هم بزنند، باید توسط نیروهای امنیتی و انتظامی شناسایی و توسط دادستان حوزه قضایی مربوط تحت تعقیب قرار گیرند."

در نیمه دوم مهرماه امسال، گزارش‌هایی غیررسمی درباره اسیدپاشی به زنان در اصفهان منتشر شدند و در پی آن، مقامات پلیس اصفهان روز ۲۶ مهرماه تایید کردند که دست‌کم چهار مورد اسیدپاشی به زنان رخ داده است.

گزارش شده است که مهاجمانی موتورسوار به روی زنانی که در خیابان حضور داشتند، اسید پاشیده‌اند و در ادعاهایی تاییدنشده، گفته شد زنانی که پوشش آنها "نامناسب" خوانده شده است، هدف این مهاجمان بوده‌اند. مقامات رسمی ایران، تاکنون این ادعا را رد کرده‌اند.

در روزهای گذشته چندین تجمع اعتراضی در اصفهان و تهران برگزار شده است، هرچند تازه‌ترین اقدام معترضان برای تجمع در اصفهان و نیز تجمع در مقابل ساختمان وزارت کشور در تهران با برخورد نیروهای امنیتی همراه بوده است.

گفته شده است که تجمع‌کنندگان خواهان شناسایی عوامل و اطلاع‌رسانی درباره عاملان اسیدپاشی به زنان در اصفهان هستند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption عکاس این عکس هفته گذشته در اصفهان بازداشت شد

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، وزیران کشور، اطلاعات و دادگستری را مامور بررسی اسیدپاشی‌ها کرده است. طبق دستور آقای روحانی، اولین گزارش این سه وزیر درباره این پرونده فردا (یکشنبه، چهارم آبان) در نشست هیات دولت ارائه خواهد شد.

مقامات رسمی ایران در کنار تاکید بر پیگیری پرونده افرادی که دست به این حمله‌ها زده‌اند، نسبت به "تشویش اذهان" هم هشدار داده‌اند، از جمله عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، روز شنبه، سوم آبان، در جمع خبرنگاران گفت: "با رسانه‌هایی که در ماجرای اسیدپاشی اصفهان اقدام به تشویش اذهان کردند، برخورد می‌شود."

او گفت که در برخورد با این گروه از رسانه‌ها "اگر لازم باشد، پرونده تشکیل خواهد شد و ما برخورد قضایی خواهیم داشت."

او مشخصا به رسانه خاصی اشاره نکرد، ولی هفته گذشته گزارش شد که آریا جعفری، عکاس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در پی انتشار عکس‌هایی از یکی از تجمع‌های اعتراضی در اصفهان، بازداشت شده است.

مطالب مرتبط