احمد خاتمی، هاشمی شاهرودی را از گزینه های اصلی ریاست مجلس خبرگان توصیف کرد

حق نشر عکس isna
Image caption در جریان اجلاسیه شهریور امسال، آقای هاشمی شاهرودی به عنوان رئیس موقت مجلس خبرگان، اداره جلسات را بر عهده داشت

احمد خاتمی، عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته است که رئیس جدید مجلس خبرگان در اسفندماه امسال تعیین می‌شود. او از محمود هاشمی شاهرودی به عنوان یکی گزینه‌های مهم نام برده و گفته "فضل فقاهتی آیت‌الله شاهرودی مورد قبول همه است."

محمدرضا مهدوی کنی که پیش از این رئیس مجلس خبرگان بود، پس از آنکه حدود چهار ماه در حالت کما به سر برد، هفته پیش در سن ۸۳ سالگی درگذشت.

احمد خاتمی درباره آینده خودش در مجلاس خبرگان به شبکه العالم گفته: "شبکه های بیگانه می گویند احمد خاتمی رای ندارد، این طور نیست بنده خودم نمی خواهم در این میدان باشم. حتی به من پیشنهاد شده که در صورت انتخاب آیت الله شاهرودی، نیابت را بپذیرم که من گفتم برای این کار هم چهره های شایسته وجود دارند."

در جریان اجلاسیه شهریور امسال، آقای هاشمی شاهرودی به عنوان رئیس موقت مجلس خبرگان، اداره جلسات را بر عهده داشت.

آقای خاتمی که از محمود هاشمی شاهرودی به عنوان یکی از نامزدهای اصلی ریاست مجلس خبرگان نام برده، گفته است که اکبر هاشمی رفسنجانی "تمایلی به ریاست خبرگان ندارد."

پیش از محمدرضا مهدوی کنی، اکبر هاشمی رفسنجانی، ریاست مجلس خبرگان را بر عهده داشت، اما پس از آنکه مورد انتقاد شدید طیف حامیان رهبر ایران قرار گرفت برای ریاست مجلس خبرگان نامزد نشد.

آقای هاشمی شاهرودی، در حال حاضر نایب رئیس مجلس خبرگان، عضو شورای نگهبان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران در سال ۱۳۹۰ او را به ریاست هیأت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه هم منصوب کرد.

او به مدت ۱۰ سال (۱۳۷۸-۱۳۸۸) با حکم آقای خامنه ای رئیس قوه قضائیه بود.

مجلس خبرگان رهبری به طور معمول سالی دوباره در شهریور و اسفند جلسه دارد و پس از آن، اعضای آن به دیدار آیت الله خامنه ای می روند.

این مجلس وظیفه نظارت بر عملکرد رهبر ایران و نهادهای تحت امر او را دارد و از اختیار عزل و انتخاب رهبر برخوردار است.