سهم زنان از صحنه

حق نشر عکس EPA

در سال ۲۰۰۹، امیلی گرسبرگ، دانشجوی دکترای اقتصاد در دانشگاه هاروارد، که شایعات درباره برخورد نابرابر و جنسیت‌گرایانه با نمایشنامه‌نویسان زن را شنیده بود دست به تحقیقی زد. گرسبرگ یک نمایشنامه واحد را برای اجرا به تئاترهای آمریکا فرستاد. برای نیمی از تئاتر‌ها، نمایشنامه را به اسم یک زن به عنوان نویسنده فرستاد و برای نیمی دیگر نام نویسنده‌ای مرد را بر بالای متن نوشت.

او متوجه شد نمره‌ای که کارگردانان هنری و مدیران ادبی تئاتر‌ها، مسئولان انتخاب نمایشنامه برای اجرا، به متن با نام نویسنده زن داده‌اند به مراتب کمتر از متن یکسانی است که نویسنده‌اش مرد فرض شده است.

با دیدن این تحقیقات و مقاله‌های انتقادی که تئا‌تر امروز غرب را به جنسیت گرایی متهم می‌کنند، این فکر به ذهن می‌آید که تکلیف فرصت‌های نابرابر به دلیل جنسیت در تئا‌تر ایران به طریق اولی مشخص است. جامعه سرمایه‌داری چه به لحاظ ایده‌های فردگرایانه و چه از نظر سود شرکت دادن نیروی کار عظیم زنان، به حضور برابر نیاز دارد. تکلیف در کشوری که فرهنگش یا دست‌کم حکومتش به مثابه نیروی اصلی سازمان‌دهی بازار کار و از آن مهم‌تر فرهنگ، متهم به پدرسالاری و مخالفت با تجدد آزادکننده زنان است، مشخص است.

اگرچه این نتیجه‌گیری یکسر غلط نیست باید توجه کرد که روند حضور زنان در تئا‌تر ایران رشد چشمگیری را نشان می‌دهد. اما افزایش برابری جنسیتی چه تاثیری می‌تواند بر تئا‌تر داشته باشد؟ حرکت به سمت برابری چه‌طور محقق خواهد شد؟ تجربه و تاریخ تئا‌تر جدید که به هر حال در غرب شکل می‌گیرد در این‌باره چه درسی به ما می‌دهد؟

سینک آشپزخانه

در نیمه دوم قرن بیستم اگرچه از جنسیت‌گرایی شکل گرفت، فرصت برای زنان به عنوان مولف و شکل‌دهنده تئا‌تر اندک بود. اما در میان چهره‌های تعیین کننده در دنیای درام و تئا‌تر انگلیسی زبان نام زنان بسیاری به چشم می‌آید. در اواخر دهه پنجاه یک سبک نمایشنامه‌نویسی که به درام "سینک آشپزخانه" معروف شد، نوعی رئالیسم را در انگلستان شکل داد که نه تنها در تئا‌تر بلکه در آگاهی جامعه و تغییرات بنیادین بریتانیای دهه‌های ۶۰ و ۷۰ تاثیر عمده‌ای گذاشت.

نمایشنامه "طعم عسل" نوشته شیلا دلانی که مساله مرزهای جنسیت و نگاه جامعه به آن را هدف گرفته بود یکی از آثار پیشگام در این سبک بود، آنچنان که مساله مادران مجرد و اقلیت‌های جنسی که در طعم عسل مطرح شده، هنوز هم موضوع تئا‌تر انگلستان هستند. اولین اجرای این نمایش را یک کارگردان زن به عهده گرفت. جوآن لیتل‌وود که امسال صدمین سال تولد اوست، به معمار تئا‌تر مدرن بریتانیا معروف است. او در کارگاه تئاترش در شرق لندن هم روندی نو در تولید تئا‌تر ایجاد کرد: خلق گروهی نمایش که به نمایش خلاق هم معروف شده و هم نوع جدیدی از تئا‌تر موزیکال که تلفیقی از گونه سنتی و نگاه انتقادی تئاتر چپ‌گرا به‌خصوص ملهم از برشت بود.

حق نشر عکس PA
Image caption جوآن لیتل‌وود که به معمار تئاتر مدرن بریتانیا مشهور است

نگاه بدیع و ساختارشکن زنانه به تئا‌تر در دهه نود در آثار سارا کین نمایشنامه‌نویس جوانمرگ شده بریتانیایی هم وجود دارد. او هم تعدادی از رادیکال‌ترین و در عین حال پر اجرا‌ترین آثار ادبیات نمایشی بریتانیا را خلق کرده است. در آمریکا هم سوزان گلسپل درام نویسی که محل ارجاع مکرر برابری‌طلبان است، در دوره بحران دهه سی نگاهی نقاد و پیشرو به جامعه‌اش داشت. در آمریکای دهه هشتاد و نود، آن بوگارت و الیزابت لیزلاکومب نه تنها کارگردانان برجسته‌ای بودند بلکه هر یک شیوه و گونه‌ای جدید به تئا‌تر جهان معرف کردند که حالا از درس‌های کلاسیک‌شده تئا‌تر است.

حضور زنان در تئا‌تر، حضور صدایی متفاوت با صدای غالب و خاموش نگه داشته شده بوده است. آنچه صدای زنان در تئا‌تر گفته است چه در ساختار و چه در مسائلی که به آن‌ها توجه کرده، اغلب بدیع و پیش‌برنده بوده است.

اما در صنعت تئا‌تر هنوز هم زنان عقب رانده می‌شوند. گزارش‌های برادوی، مرکز تئا‌تر تجاری جهان نشان می‌دهد ۶۷ درصد تماشاگران این تئاتر‌ها زنان هستند. در حالی که تحقیق گرسبرگ نشان می‌دهد در دهه اول قرن بیست و یکم از میان ۳۲۹ نمایشنامه اجرا شده در برادوی، نمایشنامه‌هایی که زنان نوشته‌اند ۱۸ درصد سودآور‌تر بوده‌اند، سهم زنان از تاثیرگذاری و تالیف در صنعت تئا‌تر هنوز اندک است. در موزیکال‌های وست‌اند لندن هم در حال حاضر هیچ نویسنده زنی بر صحنه نیست، با اینکه دو موزیکال زنانه، "زنان در آستانه فروپاشی عصبی" بر اساس فیلم آلمودوار و "ساخت دگنهم" روی صحنه هستند که هر دو درباره زنان و با قهرمانان متعدد زن هستند.

زنان مولف در تئاتر ایران

در ایران نقش پررنگ زنان در آثار بهرام بیضایی، نه تنها برای بازیگران زن فرصت حضور فراهم می‌کرد بلکه راهی برای نمایشنامه نویسان زن ایجاد کرد تا حضور قوی‌تری داشته باشند. همچنین حضور عمده زنان در محیط آکادمیک تئا‌تر باعث شد نویسندگان، طراحان و کارگردانان زن بیش از پیش به تئا‌تر وارد شوند.

نغمه ثمینی، چیستا یثربی، فریندخت زاهدی و شیرین بزرگمهر از جمله این چهره‌ها هستند که علاوه بر کار خلاقه خود، حضور بیشتر زنان در تئا‌تر را تسهیل می‌کنند. اما نابرابری ناشی از روابط پدرسالارانه در اجتماع مسلما گریبان تئا‌تر را هم گرفته است. بخصوص که تئا‌تر عمدتا به طور دولتی اداره می‌شود. در شرایطی که فضای طرح واقعیت اجتماع بر صحنه محدود است، حضور زنانی که به صدای جدیدی بیندیشند، حتی از مردان هم محدود‌تر می‌شود.

صدای زنانه جامعه نه فقط به‌طور دولتی که حتی از جانب برخی تئا‌تر پیشگان هم نادیده گرفته می‌شود.

حق نشر عکس FARS
Image caption زن در تئاتر بهرام بیضایی نقشی کانونی دارد

اینکه نسبت تعداد شاغلان زن به مرد چقدر است یا چه جایگاهی در پشت صحنه به زنان داده می‌شود، تنها نیمی از نابرابری است.

میانسالی، دوران دور از تئاتر

مساله دیگر نقشی است که به زنان روی صحنه‌ها می‌رسد. آیا شخصیت‌های زن در تئا‌تر به تعداد نقش‌های مرد است؟ این شخصیت‌ها آیا هر چه باید درباره سهم زنان در حیات اجتماعی گفته شود، نشان می‌دهند؟ همانطور که زنان در سینما نقش‌های سنتی مثل مادر یا "زن بدکاره" یا "زن نجیب" دارند، در بخش صحنه‌ای ادبیات دراماتیک هم این محدودیت دیده می‌شود.

برای بسیاری از بازیگران زن میانسال، هر چه نامدار یا سطح بالا باشند، نقش مهمی در تئا‌تر نوشته نمی‌شود. لسلی شارپ، بازیگر انگلیسی برنده بفتا و کاندیدای جایزه الیویر، مجبور بود ده سال از صحنه تئا‌تر دور بماند تا دوره میانسالی‌اش سپری شود و بتواند به جای نقش زنان جوان، نقش مادران را ایفا کند.

در سال ۲۰۰۷ سیمون استفنز، نمایشنامه‌نویس انگلیسی به انگیزه نوشتن نقشی برای زنان میانسال نمایشنامه هارپر رگان را نوشت و شارپ را به صحنه تئا‌تر برگرداند. گروه‌ها و اجراهایی که تمام نقش‌ها را در آن زنان ایفا می‌کنند واکنشی به همین رویه است: دیدن زنان در نقش‌های متعدد و چند لایه‌ای که برای مردان نوشته می‌شود.

اجرای اخیر کمپانی ثروتمند تئاتری لندن، دانمار ورهاوس، از هنری چهارم که تمام نقشهای آن را زنان بازی می‌کردند آخرین اثر مطرح از این سنت است که از دهه هشتاد با کارگروه‌هایی چون کمپانی زنانه تئا‌تر شکسپیر در لس‌آنجلس آغاز شده بود.

در تئا‌تر ایران هم با توجه به محدویت‌های زنان بر صحنه این روند وجود دارد. نشان دادن سنت پدرسالاری که زنان را، همپای جوانان، دگر اندیشان و ... به نقش‌های سنتی می‌راند، دغدغه بسیاری از نمایشنامه نویسان ایرانی بوده و هست، اما حاصل این نمایش‌ها این می‌شود که زنان روی صحنه از چهارچوب‌های سنتی بیرون نمی‌آیند. از جمله آثاری از اکبر رادی که درام‌های بزرگ معاصر فارسی هستند نظیر "روزنه آبی"، "ارثیه ایرانی" و بازنوشت آن در "تانگوی تخم مرغ داغ"، زنان را مادرانی فرسوده و سرکوب شده یا دخترانی در آرزوی ازدواج نشان می‌دهد.

صبح به خیر زن طبقه متوسط

بخش دیگری از زنان تئا‌تر ایرانی در نقش‌های اساطیری بر صحنه می‌آیند، می‌توان پرسید این چهره‌های اساطیری تاریخی تا چه حد روان فردی و گروهی زن ایرانی امروز را می‌کاوند؟ در میانه دهه هفتاد شمسی محمد یعقوبی، ریما رامین‌فر و پانته‌آ بهرام گروه تئاتری تشکیل دادند که با اجرای یک متن زنانه، "صبح به‌خیر مادر" نوشته مارشا نورمن، کارش را شروع کرد.

همین گروه با کارهایی چون "زمستان ۶۶" و "پس تا فردا" اولین شخصیت‌های زن طبقه متوسط شهری روز را به صحنه اورد. پس از جدایی اعضای گروه حیات این بخش کمتر نشان داده شده زنان در آثار یعقوبی ادامه یافت. یکی از معدود نمایشنامه‌هایی که هم وضع زن سنتی جامعه پدرسالار را نشان می‌دهد و هم خود مساله محدودیت نقش‌های زنانه بر صحنه یا نگاه مردانه غالب را به چالش می‌کشد، نمایش "کوکوی کبوتران حرم" نوشته علیرضا نادری است. در اجرای این نمایشنامه نادری نشان می‌دهد که هم به بازنمایی وفادارانه واقعیت اجتماعی فکر می‌کند و هم خود غریبگی زن در نگاه غالب مردانه را هدف می‌گیرد.

در سالهای اخیر فعالان زن، گروهای تئا‌تر زنانه و منتقدان تئا‌تر در غرب گفتار برابری‌طلبانه را از زمینه جامعه به بنیادهای سیاست‌گذار فرهنگی و هنری ارتقا داده‌اند. در تئا‌تر ملی انگلستان، که از ثروتمند‌ترین و پرپرستیژ‌ترین محل تولید نمایش‌های تازه در انگلستان است، در فصل گذشته بیش از ۵۳ درصد نمایشنامه‌ها نویسندگان زن داشته‌اند. ۱۷ نمایش از ۳۲ نمایش اجرا شده در سال گذشته این تئا‌تر به نگارش زنان نمایشنامه نویس انگلستان است. در غرب سوال این است که آیا این به نابرابری معکوسی دامن نمی‌زند؟ ایا آثاری را تنها به صرف داشتن تولیدکنندگان زن مورد توجه قرار نمی‌دهد؟

حضور قاطع زنان بر صحنه و پشت صحنه تئا‌تر ایران نهادهای دولتی را حتی مجبور به برگزاری جشنواره‌های زنان کرده است اما به نظر می‌رسد زنان دست اندرکار تئا‌تر برای نشان دادن واقعیت زنانه بر صحنه مبارزه بزرگی در پیش دارند. در صحنه‌ای که لباس و حجاب غیر واقعی خیابان‌ها را به شخصیتهای زن در خانه یا اتاق خوابشان تحمیل می‌کند، این مبارزه ساده‌ای نیست.

مطالب مرتبط