بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه شنبه ششم آبان

روزنامه های امروز صبح تهران در آستانه دور نهایی مذکرات هسته ای به گمانه زنی درباره نتیجه این مذاکرات پرداخته اند. در حالی که روزنامه های اصولگرا و تندرو چندان خوش بین نیستند و همچنان انتقاد دارند که چرا دولت به اندازه کافی ایستادگی نمی کند و طرف مذاکرات را مورد انتقاد شدید قرار می دهند، روزنامه های هوادار دولت همچنان امیدوارند.

جلسه فردای مجلس برای رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم موضوع مهم گزارش ها و مقالات داخلی است. در این زمینه هم اختلاف دو جناح سیاسی پررنگ است. در حالی که روزنامه های اصولگرا با سومین وزیر پیشنهادی روحانی هم مخالفت می کنند روزنامه های موافق دولت نیلی احمد آبادی را انتخاب شایسته ای برای این سمت می بینند.

دیدار چند سفیر جدید اروپایی با رییس جمهور خبر دیگری است که گزارش و عکس های آن در صفحه اول روزنامه های امروز آمده است.

توافق بخشی یا تفاهم کامل

حق نشر عکس na
Image caption عکس محمد پرتو، اعتماد

جوان نوشته:‌ شمارش معکوس تمام شدن مهلت توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ چند هفته‌ای است که شروع شده ولی احتمالا این معکوس شماری با انتشار خبرهایی مانند خبر دیروز لس آنجلس تایمز درباره شروع مذاکرات برای دومین تمدید توافق ژنو با برجستگی بیشتری بیان خواهد شد. مقام‌های ایرانی و امریکایی تأیید می‌کنند که اصلی‌ترین موضوعات اختلافی مذاکرات هسته‌ای همچنان لاینحل مانده ولی اصرار دارند که بذر بدبینی به مذاکرات نپاشند.

این گزارش افزوده: در این مورد که آیا راه حلی جایگزین بین «شکست مذاکرات» و «توافق جامع» وجود دارد یا نه، در تهران بحث‌های کمی انجام شده است. مقام‌های هسته‌ای در دولت و دیپلمات‌های مذاکره‌کننده دولت یازدهم ترجیح می‌دهند که در مقطع کنونی به یک توافق جامع هسته‌ای با ۱+۵ دست پیدا کنند تا زمینه برای برون رفت از آنچه که محمد جواد ظریف «بحران غیرضروری هسته‌ای» می‌نامد، فراهم شود.

جوان اضافه کرده: با این حال، برخی کارشناسان با اشاره به شرایط کنونی و باقی ماندن اختلافات کلیدی بین طرف‌ها، توصیه می‌کنند که همه طرف‌ها به طور جدی امکان دستیابی به یک راه حل بینابینی یا توافق میان مدت را که متضمن حفظ خط قرمز‌های ایران باشد، بررسی کنند. راهی که آن را توافق بخشی می نامند.

جلال خوش چهره در اعتماد نوشته: گروه های افراطی با هیجان آمیخته با اضطراب گفت‌وگوهای هسته‌یی ایران و گروه ۱+۵ را رصد می‌کنند. آنان خواستار ایجاد توافق جامع بر سر پرونده هسته‌یی نیستند. بدترین وضع برای آنان توافقی است که به عادی‌سازی روابط تهران و جامعه بین‌الملل می‌انجامد و خواست حداقلی، ادامه وضع کنونی در چارچوب توافق موقت برای استمرار گفت‌وگوهاست.

به نوشته این مقاله: منفعت غرب در فرصت باقیمانده تا ۲۴ نوامبر نه غلتیدن در باد افراطیونی است که همچنان راهبرد توافق ‌موقت با تاکتیک اجبار؛ امتیاز‌دهی به‌صورت قطره‌چکانی و دست‌بالا گرفتن در نتیجه مذاکرات را توصیه می‌کنند، بلکه دست یافتن به توافقی جامع است که از یک‌سو جامعه جهانی با اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی ایران به حل اولویت‌های امنیتی خود در منطقه بپردازد.

مقاله اعتماد بدان جا رسیده که: باید ایران باور کند که مذاکرات صریح و شفاف با غرب، نتایج ملموس و پیش‌برنده‌یی را برای این کشور در پی‌داشته و خواهد داشت. مطالبات حداکثری در مذاکراتی که بنای آن بر عقلانیت همراه با محاسبه هزینه- فایده است، روشی نامعقول و غیر واقعی است که تنها افراطیون از آن در خدمت به اهداف خود بهره خواهند برد. زمان، چالش اصلی گفت‌وگو‌کنندگان هسته‌یی است.

مجلس و وزیر جدید

روزنامه های نزدیک به جناح تندرو و اصولگرای مجلس همچنان احتمال می دهند که سومین وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای وزارت علوم نیز از دریافت رای اعتماد مجلس ناکام بماند، و روزنامه کیهان از قول نمایندگان تندرو مجلس ادعا کرده که شورای انقلاب فرهنگی حکم ریاست دانشگاه تهران نیلی احمد آبادی را امضا نکرده است و به این ترتیب خبر داده که نمایندگان مجلس به چنین کسی رای نخواهند داد، ایران روزنامه دولت این خبر را تکذیب کرده و از توافق مجلسیان و استادان دانشگاه بر سر گزینه تازه وزارت علوم نوشته.

ابراهیم نکو در سرمقاله روزنامه دولت به نمایندگان مجلس توجه داده که دولتی رفته و دولتی دیگر آمده است. مردم در رأی خود به رئیس جمهوری و دولت منتخب شان علاوه بر اصول شناخته شده و مسائل کلی و کلانی که همه به آن اعتقاد دارند، در واقع به برنامه‌ها و خط فکری که در شعارهای رئیس جمهوری منتخب مطرح شده است رأی داده‌اند و بر اساس همان خطوط هم انتظاراتی از دولت و رئیس جمهوری دارند. پس طبیعتاً وزیر انتخابی دولت قرار نیست تمام خواسته‌های خط فکری گرایشات مختلف مجلس را برآورده سازد و از خطوط فکری آنها پیروی کند.

به نوشته این نماینده مجلس: نمایندگان مجلس اعتقاد دارند نباید وزیری روی کار بیاید که حوزه بزرگی مانند دانشگاه را به میدان تفکرات سیاسی خود تبدیل کند. او در این راستا می‌بایست از حاشیه‌های سیاسی دور باشد. با همین معیار و بر اساس مطالعاتی که درباره مشی فکری و عملی آقای نیلی داشته‌ام باید بگویم که با توجه به سوابق، تجربیات و تخصص او فرد مناسبی برای وزارت علوم است.

روزنامه ایران در آستانه تشکیل جلسه مجلس برای رسیدگی به وزیر پیشنهادی علوم نوشته: ایشان سوابق درخشان و تجربیات ارزشمندی دارد و در ضمن فاقد حاشیه‌هایی هستند که ممکن است مورد ایراد نمایندگان قرار بگیرد. کسی که می‌تواند آرامش را بیش از گذشته بر فضای دانشگاه حاکم کند و در عین حال انتظارات منطقی مجلس، دولت و سایر بخش‌ها را برآورده سازد. بنابر این انتظار می‌رود مجلس با توجه به فضای حساس سال تحصیلی و انتظار دانشگاهیان و دانشجویان درباره انتخاب وزیر، رأی اعتماد قاطع خود را پشتوانه وزیر علوم سازد و از معطل ماندن روند رشد علمی کشور پیشگیری کند.

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: جعفر میلی منفرد، جعفر توفیقی، رضا فرجی دانا، محمد علی نجفی و اکنون محمود نیلی احمد آبادی؛ حسن روحانی طی یک سال گذشته پنج بار ناگزیر به انتخاب سکاندار برای وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری شده است. او تاکنون سه نفر را به عنوان وزیر علوم، به بهارستان پیشنهاد کرده است و دوتن را هم به طور موقت در مقام سرپرست وزارت برگزید.

به نوشته این مقاله: در هر حال نیلی اگر از گردنه سخت رای اعتماد با موفقیت عبور کند، برای سکانداری وزارت علوم در مقایسه با مثلث فرجی دانا توفیقی و نجفی کار آسان تری پیش رو خواهد داشت. چرا که آن مثلث در ۱۳-۱۴ ماه گذشته با وجود فشار مخالفان و حداقلی بودن اختیارات تاحدود زیادی راه را تسهیل کرده اند. شواهد و گزارش های موجود، رضایت اهالی دانشگاه و عصبانیت و انتقادات تند تندروها نشانگر این واقعیت است که در همین دوره کوتاه برنامه های دولت اعتدال در حوزه دانشگاه با وجود موانع بسیار تا حدود زیادی خوب پیش رفته و همراستا بودن مدیریت ها در این یکسال مسیر را برای تحقق مطالبات طیف دانشجویی و دانشگاهی کشور هموار کرده است.

به نوشته سرمقاله ابتکار: در این مدت تغییر روسای دانشگاهها در راستای اهداف دولت جدید و مطالبات مردمی کار شاقی بود که علیرغم سختی ها انجام شد و کار وزیر بعدی را راحت کرده است. تحرک و پویایی همراه با آرامش هم که به فضای دانشگاهی بازگشته و پرونده بورسیه های غیر قانونی نیز علیرغم جنجال سازی ها و خط و نشان ها به سرانجام رسیده است. نیلی اگر رای اعتماد بگیرد تنها کاری که باید انجام بدهد این است که با همین فرمان کار را تا انتهای مسیر ادامه دهد.

گزارش مسمومان زاهدان

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس مهین محمدزاده، شهروند

شهروند که در صفحه اول خود عکسی هم از مسمومان زاهدان گذاشته در گزارشی در همین باره نوشته: یک کارگر که ٣٠٠ بشکه حاوی سموم نفت و گازوییل را داخل فاضلاب خیابان رسالت زاهدان ریخته بود، هرگز تصور نمی‌کرد گاز این سموم ۱۳۰ نفر از اهالی محل به‌ویژه دانش‌آموزان یک دبیرستان دخترانه را راهی بیمارستان کند. این مواد وقتی در معرض آب قرار گرفتند، نوعی گاز سمی متصاعد کردند که سلامت دانش‌آموزان و ساکنان محل را با مشکل روبه‌رو کرد. این درحالی است که ١٠٩ مدرسه شمال زاهدان به خاطر این سموم دیروز تعطیل شد.

به نوشته گزارشگر شهروند: روز یکشنبه ٦٠ دانش‌آموز دبیرستان نجمه و سه نفر از فرهنگیان که درحال ورزش در محوطه مدرسه بودند، به علت استنشاق گاز سمی دچار سرگیجه و حالت تهوع شدند. وقتی تکنسین‌های اورژانس به محل حادثه رسیدند با دانش‌آموزان دبیرستانی روبه‌رو شدند که بعضی از آنها بی‌هوش شده بودند. بلافاصله دانش‌آموزان حادثه‌دیده به بیمارستان منتقل شدند و تحت معاینات پزشکی قرار گرفتند.

بررسی‌ها نشان می‌داد که مردی سمومی را در کانال فاضلاب خیابان شهید رجایی و رسالت زاهدان تخلیه کرده است. پس از انتقال دانش‌آموزان به بیمارستان ماموران نیروی انتظامی با همکاری دستگاه قضایی و فرمانداری زاهدان تحقیقات خود را برای پیدا کردن ردی از فرد متخلف آغاز کردند.

کاهش بهای نفت

احمد میرمطهری در مقاله ای در اعتماد با اشاره به سخنی از یک مدیر نفتی در دولت که گفته بود قیمت نفت‌خام ایران با مسائل سیاسی آغشته شده نوشته اول آنکه فقط قیمت نفت خام ایران کاهش نیافته است، بلکه انواع متداول نفت در بازارهای جهانی از نفت دریای شمال گرفته تا نفت تگزاس امریکا و سبد نفتی اوپک کاهش یافته است.

نویسنده با اشاره به این که امروز کشور مواجه با پدیده تکانه‌های نفتی منفی است و آثار آن روی سطح در‌آمدها، بودجه سال آتی، ایفای تعهدات مالی دولت، مقابله با رکود تورمی و نرخ ارز و در نهایت ارزش پول ملی تاثیر دارد نوشته:

طی دهه گذشته بالاترین درآمد نفتی در طول تاریخ عاید کشور شد که ایران می‌توانست با اتکای به منابع نفت و گاز و بهره‌برداری از موقعیت ژئواستراتژیک و نیروی انسانی، قدرت اقتصادی و کالبدی‌اش را با رشدی دایم توام کند و از منابع وسیع انرژی و جایگاه جغرافیایی‌اش در ورودی خلیج‌فارس به قدرت استراتژیکی خود قوت بیشتری ببخشد، اما با وجود همه این فرصت‌ها این‌طور نشد و بخش نفت از رشد مورد انتظار برخوردار نشد و در تبدیل ثروت نفت به توسعه وقفه‌هایی جدی ایجاد شد.

سخن آخر آنکه چاره‌جویی در مقابل کاهش قیمت نفت در اقتصادی که متکی به نفت هست، راه‌حل‌های اقتصادی را می‌طلبد که باید منتظر ماند و پیشنهاد متصدیان نفتی و اقتصادی را دید. دو تفکر خوب که حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی است و اگر جایگاه واقعی خود را می‌داشتند، امروز می‌توانستند در مقابله با کاهش درآمد‌های نفتی نقش‌آفرینی کنند.

مردم منتظرند

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علیرضا پاکدل،فرهیختگان

دکتر حسین راغفر در مقاله ای در آرمان نوشته: از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم، بحث پرونده‌های تخلف موجود در قسمت‌های مختلف مدیریت کشور سبب شد تا مردم از دولت انتظار داشته باشند با این موارد به طور جدی مقابله کند. یکی از نمودهای این تخلفات، اتفاقات تلخی بود که در وزارت علوم رخ داده بود. بورسیه تعداد زیادی از افراد در رشته‌های مختلف بدون آنکه مسیر طبیعی دریافت بورسیه را طی کرده باشند اقدامی بود که روند حرکت علمی کشور را با مسائل و بحران‌های متفاوت روبه‌رو می‌کرد.

نویسنده اضافه کرده: در واقع فلسفه وجودی دانشگاه این است که کارخانه انسان‌سازی باشد و افراد را برای حضور در جامعه تربیت کند. طبیعی است وقتی قرار است افرادی را به عنوان استاد در راس این مجموعه قرار دهیم باید از میان افرادی گزینش شوند که بهترین‌های افراد موجود باشند. طبیعی است که اگر این روند انتخاب با مشکلاتی مواجه شود و افراد بدون صلاحیت عهده‌دار تربیت نسل‌های بعدی شوند جامعه علمی با مشکلات فراوانی رو‌به‌رو خواهد شد.چرا که افرادی که بدون آگاهی و توان کافی و به خاطر زد و بند وارد این مجموعه‌ها می‌شوند، طبیعتا شاگردان لایقی را تربیت نخواهند کرد.

این استاد دادنشگاه در عین حال توجه داده: بسیاری از این افراد متخلف هدف اصلی‌شان از دریافت بورسیه، ورود به عرصه علم و دانشگاه نبوده است و قصد داشته‌اند با این اسامی دهن‌پر کن برای خود جایگاه بهتری تعریف کنند. دولت نیز باید از همین فرصت استفاده کند و لااقل اجازه حضور این افراد را به عنوان هیات علمی‌ در دانشگاه‌ها ندهد. نفس بیان و افشای تخلف در بورسیه‌های وزارت علوم اولین گام برای پاکسازی نهاد دانشگاهی کشور است و امروز همه اساتید و دانشجویان و مردم عادی انتظار دارند دولت با برخورد قاطعی که با متخلفان و متقلبان این پرونده‌ها انجام می‌دهد بار دیگر فضای اطمینان را به مجموعه دانشگاهی کشور بازگرداند.

بی اهمیتی به اسناد بالادستی

شرق در گزارشی نوشته: ۹ سال از اجرای سند چشم‌انداز در کشور گذشته است و اکنون مقامات دولتی از تحقق‌نیافتن اهداف این سند بالادستی در کشور خبر می‌دهند.

بایزید مردوخی به این روزنامه گفته: سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به نیمه راه رسیده و نتایج مورد انتظار آن محقق نشده است. دلیل هم واضح است؛ در ایران با هر سند بالادستی؛ از قانون اساسی گرفته تا قانون برنامه پنج‌ساله، تا سند مهمی مانند سند چشم‌انداز ۲۰ساله، به‌صورت تشریفاتی برخورد می‌ شود. سندی تدوین می‌شود، همایش‌های متعدد برگزار و اخبار آن را مکرر بیان می‌کنند و بعد ناگهان همه‌چیز در سکوت فرومی‌رود و دیگر خبری از آن نمی‌شود. در حالی که تدوین چنین اسنادی نیازمند مطالعه پیش از تدوین و مطالعات جدی‌تر پس از تدوین است.

این اقتصاددان توضیح داده: اگر در سند چشم‌انداز اعلام شده ایران باید در بین ۲۳ کشور منطقه مقام اول اقتصادی باشد، چه اقداماتی باید در حوزه صنعت انجام شود، بخش کشاورزی باید چه کند، وضعیت کلانشهرها باید چگونه باشد، اشتغال باید چه وضعیتی داشته باشد و هزاران سوال و مطالعه جامع دیگر. اما کمتر خبری منتشر شده که نشان دهد سازمان و وزارتخانه‌ای به این سمت رفته باشند.

حسین راغفر مهم‌ترین علت عقب‌ماندگی از برنامه‌ها را در آن جا دیده که در تدوین و تهیه این برنامه‌ها، هدف‌گذاری و استراتژی توسعه‌ای وجود ندارد. در تمام برنامه‌هایی که تدوین شده مشخص نکرده‌ایم استراتژی اصلی کشور کدام است که بتوان تمام قدرت و توان را برای رسیدن به آن به کار بردم.

این اقتصاددان تاکید کرده: برای رسیدن به یک چشم‌انداز ۲۰ ساله باید در برش‌های زمانی کوچک‌تر هم دیده شود. مثلا باید در برنامه پنج‌ساله توسعه اهدافی را مقرر کرد و در یک برش کوچک‌تر بررسی کرد بودجه سالانه کشور باید چگونه هزینه شود که اهداف اسناد بالادستی تامین شود. در تمام این سال‌ها به هیچ‌کدام از این برش‌های زمانی توجه نشده است.

آخرین گزارش از اسیدپاشی

حق نشر عکس na
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

فرناز استادنوبری در گزارش اصلی فرهیخگان نوشته: خیابان بزرگمهر (باغ گل‌ها)، خیابان شهید قندی (مهرداد)، خیابان ۲۲ بهمن و خیابان کاوه در اصفهان، چهار خیابانی هستند که اگر بخواهیم روی نقشه شهر اصفهان نام این خیابان‌ها را به همدیگر وصل کنیم، با یک مثلث روبه‌رو می‌شویم؛ مثلث اسیدی اصفهان.

به نوشته این گزارشگر: در حالی نزدیک به ۱۵ روز از آخرین حادثه اسیدپاشی در اصفهان می‌گذرد که هنوز عامل این جنایت شناسایی نشده، اما مقامات انتظامی استان اصفهان با توجه به سرنخ‌هایی که از مرتکب یافته‌اند امید به دستگیری او در آینده‌ای نزدیک دارند.

در انتهای گزارش فرهیختگان آمده: چهار قربانی این ماجرا که حالا از میان این چهار نفر، دو نفرشان بر تخت‌های بیمارستان چمران تهران و امام موسی کاظم اصفهان بستری و دو نفر دیگر در خانه مشغول درمان و استراحت هستند، گرچه هیچ مشکل و خصومتی با کسی نداشتند، اما گرفتار شدیدترین نوع از مصدومیت‌های جسمی و روحی شده‌اند. آنها آینده خود را در گرو پیشرفت روند درمان می‌دانند.

مطالب مرتبط