استاندار اصفهان: تجمع در زمینه اسیدپاشی غیرقانونی است

حق نشر عکس ISNA
Image caption استاندار اصفهان: هرگونه تجمع در این زمینه غیرقانونی است

استاندار اصفهان هشدار داده است که تجمع در اعتراض به اسیدپاشی در اصفهان غیرقانونی است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، استاندار اصفهان در یک نشست خبری گفته است که از روز ۲۳ مهرماه به بعد، هیچ مورد اسیدپاشی اتفاق نیفتاده و افزوده است "تمام اخباری که در این زمینه منتشر می‌شود، کذب و شایعه است."

براساس این گزارش، وی گفته است که مسئولان استان مشغول پیگیری این موضوع هستند و افزوده است: "مردم مطمئن باشند فرد یا افراد خاطی در هر جایگاه و لباسی که باشند به مردم معرفی می‌شوند."

استاندار اصفهان در عین حال هشدار داده است که "هرگونه تجمع در این زمینه غیرقانونی است و با افرادی که با شایعه‌سازی، اقدام به برهم زدن آرامش جامعه کنند، برخورد می‌شود."

روز گذشته نیز، دادستان کل کشور در مورد نحوه پوشش خبری ماجرای اسیدپاشی به صورت زنان هشدار داد و گفت: "تشویش اذهان عمومی توسط برخی رسانه‌ها در جریان اسیدپاشی های اخیر اتهامی است که نمی‌توان در خصوص آن اغماض کرد." وی تاکید کرد که نباید در خصوص این پرونده، انگشت اتهام به سوی گروهی خاص نشانه رود.

در پی انتشار گزارش اسیدپاشی در اصفهان، گفته شد که هدف افرادی که مرتکب این اقدام شده‌اند زنانی بوده‌اند که ضوابط حجاب اسلامی مورد نظر حکومت را رعایت نکرده بودند. به این ترتیب این نظر تلویحا مطرح شد که افراد یا گروه‌های وابسته یا تحت تاثیر تبلیغات برخی نهادها یا شخصیت‌های حکومتی به منظور مقابله با آنچه که بدحجابی می‌دانستند، در صدد ارعاب و هشدار به بدحجابان برآمدند.

حق نشر عکس Fars
Image caption حکومت تشکیلات ویژه‌ای را برای وادار کردن زنان به رعایت حجاب مورد نظر ایجاد کرده است

اسیدپاشی در اصفهان با رسیدگی به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس همزمان بوده و به همین دلیل، این احتمال مطرح شده بود که افرادی پیشاپیش به روش خود اجرای این طرح را آغاز کرده‌اند.

در مقابل، مقامات جمهوری اسلامی و برخی از روحانیون وابسته به حکومت گفته‌اند که این طرح به معنی تشویق به توسل به خشونت خودسرانه برای اجرای دستورات حکومتی نیست. علاوه بر این، آنان کسانی را که بر اخبار اسیدپاشی تمرکز کرده یا در صدد برگزاری اعتراض عمومی به آن بر آمده‌اند متهم کرده‌اند که در صدد انتساب این عمل به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و در نتیجه، ایجاد شبهه در مورد عواقب اجرای این طرح بوده‌اند.

برخی از منابع حکومتی حتی از ارتباط اسیدپاشی در اصفهان با مراکز خارج از کشور سخن گفته اند هر چند دقیقا مشخص نکرده‌اند از نظر آنان، کدام کشورها یا گروه‌هایی این اقدام را سازمان داده‌اند و هدف آنان چه بوده اند.

حق نشر عکس icana
Image caption حمله به زنان در اصفهان با رسیدگی به طرح امر به معروف و نهی از منکر در مجلس همزمان بوده است

اخیرا صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پوشش بعضی رسانه‌ها از اخبار اسیدپاشی در اصفهان را "ظلم فاحش به نظام و متدینین، معتقدین و متفکرین" خواند و در دفاع از طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس، گفت: "انکار کنندگان امر به معروف و نهی از منکر از کافران هستند."

از کوتاه مدتی پس از انقلاب اسلامی و استقرار جمهوری اسلامی در ایران، وادار کردن زنان به رعایت حجاب مورد نظر حکومت و مبادرت برخی افراد و گروه‌ ها به خشونت در این زمینه به یک معضل اجتماعی تبدیل شد. در برخی موارد، علاوه بر اقدامات ماموران دولتی، سازمان دادن گروه‌های مبارزه با بدحجابی توسط نهادها یا افراد متنفذ حکومتی برای برخورد خشونت آمیز با زنان رایج بوده است.

انتشار گزارش های مربوط به اسیدپاشی به صورت زنان در جمهوری اسلامی انعکاسی گسترده در جهان داشته و انتقاد شدید سازمان‌های طرفدار حقوق بشر و حقوق زنان را در پی آورده است.

مطالب مرتبط