دو تن از کارکنان بازداشت شده ایسنا در اصفهان آزاد شدند

حق نشر عکس

زهرا محمدی، سردبیر و صنم فارسی، دبیر اجتماعی دفتر خبرگزاری ایسنا در اصفهان که روز دوشنبه بازداشت شده بودند، دیشب (سه شنبه) آزاد شدند.

علت بازداشت و نهاد بازداشت کننده این روزنامه‌نگاران رسما اعلام نشده بود.

این در حالی است که آریا جعفری، عکاس خبرگزاری ایسنا در اصفهان هم که از تجمع معترضان به اسیدپاشی در اصفهان عکاسی کرده بود، از چند روز پیش در بازداشت به سر می برد.

خبرگزاری ایسنا و چند رسانه دیگر در ایران اخیرا به علت پوشش خبری موارد اسیدپاشی در اصفهان و اعتراضات اجتماعی به آن، در معرض انتقاد محافظه کاران بوده اند.

رئیس قوه قضائیه و دادستان کل ایران گفته اند که با رسانه هایی که به گفته آنها اسید پاشی را به "امر به معروف و نهی از منکر" ربط داده اند، برخورد قضایی خواهد شد.

حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و عضو شورای عالی امنیت ملی هم گفته است: "برخی رسانه‌های زنجیره‌ای، هنوز خبر اسیدپاشی نیامده، سرمقاله‌شان آماده بود. این سم‌پاشی رسانه‌ای، از اسیدپاشی هم خطرناک‌تر است."

تعدادی از نمایندگان محافظه کار مجلس ایران هم از نحوه پوشش بعضی رسانه ها از پدیده اسیدپاشی در اصفهان به شدت انتقاد کرده اند.

در همین حال، کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفته است: "باید پذیرفت اسید پاشی اخیر در اصفهان باعث خدشه دار شدن امنیت روانی در جامعه شده است. نیروهای امنیتی و انتظامی باید با دقت کامل و با سرعت عوامل اسید پاشی اصفهان را شناسایی کنند."

در مقابل حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، در اظهار نظری در این زمینه گفته است: "متاسفانه خیلی از اشکالات را گردن رسانه‌ها می‌اندازیم... رسانه‌ها مرغ عزا و عروسی شده‌اند که به هر صورتی باید سرشان را برید."

وقوع چند مورد اسیدپاشی با انگیزه نامشخص در اصفهان در هفته های اخیر خبرساز شد و انتشار گسترده شایعه ارتباط این اسیدپاشی ها با نحوه پوشش قربانیان نگرانی زیادی را در افکار عمومی برانگیخت که به برگزاری چند تجمع اعتراضی انجامید.

مقامات رسمی ایران می گویند که شواهدی در مورد ارتباط این حملات با حجاب یا "امر به معروف و نهی از منکر" وجود ندارد.

پلیس و نهادهای امنیتی ایران می گویند که سرنخ هایی به دست آورده اند و به دنبال عامل یا عوامل حملات هستند.