فعالان زن: مجلس در کنار اسیدپاشان خشونت علیه زنان را عادی می‌کند

حق نشر عکس non
Image caption مهدیه گلرو، یکی از فعالانی که در جریان اعتراض به اسیدپاشی‌ها بازداشت شده است

شماری از فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی ایرانی با انتشار نامه‌ای از چگونگی برخورد نهادهای حکومتی با مساله اسیدپاشی انتقاد کرده و گفته‌اند برخی سیاست‌های کلان زمینه‌ساز چنین حملاتی بوده‌اند.

فعالان امضاکننده این نامه می‌گویند: "اسیدپاشان خیابانی و مجلس نشینانی که طرح 'حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر' را تصویب کرده‌اند، به دنبال عادی سازی خشونت علیه زنان در ایرانند."

بیشتر از ۲۴۰ نفر از فعالان حقوق زنان و فعالان سیاسی در داخل و خارج از ایران این نامه را امضا کرده‌اند و چهره‌های سرشناسی همچون شیرین عبادی، حسن یوسفی اشکوری، آزاده کیان، پروین اردلان و پرستو فروهر در میان آنان هستند.

از اواسط مهر ماه گزارش‌هایی درباره اسیدپاشی به زنان اصفهانی منتشر شد و در مواردی ادعا می‌شد که این حملات با شکل پوشش قربانیان و 'بدحجابی' مرتبط بوده است.

مقام‌های رسمی این ادعا را با تاکید رد کرده‌اند و می‌گویند که اسیدپاشی‌ها اقدامی فردی بوده است و ارتباطی با 'امر به معروف' ندارد. هنوز عامل این حملات بازداشت نشده اما با شماری از خبرنگاران و معترضان در این زمینه برخورد شده است.

در تجمعاتی که در اعتراض به اسیدپاشی‌ها برگزار شده است، معترضان، "داعشی‌های ایران" را عامل حملات دانسته‌اند.

امضاکنندگان نامه اعتراضی می‌گویند: "تاکنون نه تنها برخورد قاطع و حتی ابراز انزجار و تبرى جستن از بنیادگرایان از سوى مقام‌هاى سیاسى کشور دیده نشده، که تلاش‌ها در جهت تقلیل‌گرایی و ساده سازی‌جرم از یک اقدام سازمان یافته به حرکتی فردی، و بازداشت معترضان به جای مسببان بوده است."

در این نامه همچنین آمده است: :"مجلس شوراى اسلامى نیز با تصویب کلیات طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، درصدد اعمال فشار هر چه بیشتر بر زنان، تثبیت و قانونى کردن این ناهنجارى و دادن مجوز قانونى به بنیادگرایانى است که قدرتشان را با زورگویى، قلدرى و تجاوز به حقوق زنان به رخ مى کشند."

امضاکنندگان نامه از دولت خواسته‌اند به "سکوت سوال برانگیز" خود پایان دهد و نهادهای قضایی و امنیتی به جای برخورد با معترضان با عاملان و آمران اسیدپاشی برخورد کنند.