تمام بازداشتیان اسیدپاشی

حق نشر عکس ISNA
Image caption یکی از تجمعات اعتراضی در اصفهان

فرمانده نیروی انتظامی ایران از شناسایی احتمالی عامل اسیدپاشی به زنان در اصفهان خبر داده، ولی گفته است که تحقیقات درباره این موضوع همچنان ادامه دارد و هنوز به "نتیجه قطعی" نرسیده است.

گزارش های مربوط به اسیدپاشی به زنان در اصفهان از اواسط مهرماه امسال منتشر شد و در نهایت، مقامات پلیس اصفهان روز ۲۴ مهرماه با تایید وقوع چهار مورد اسیدپاشی در آن شهر از "اقدامات امنیتی" برای شناسایی عاملان این حمله‌ها خبر دادند.

به نقل از قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان گزارش شده است که دو مرد موتورسوار عامل این حمله‌ها بوده‌اند، اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران هم گفته است که با مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس گذاشته‌اند، چهره‌نگاری متهم احتمالی اسیدپاشی‌ها انجام شده و تصویر او در اختیار نیروهای پلیس است.

در بیش از دو هفته‌ای که از تایید رسمی این حمله‌ها می‌گذرد، مقامات رسمی ایران چند بار از شناسایی متهم اصلی خبر دادند، ولی این فرد هنوز دستگیر نشده است. هرچند پرونده افرادی که در ارتباط با اسیدپاشی‌ها بازداشت شده‌اند، در حال قطور شدن است.

مظنونان حمله

مرتضی میرباقری، قائم مقام وزیر کشور ایران، اندکی بعد از تایید رسمی حمله‌ها، به خبرنگاران گفت که سه تا چهار نفر به عنوان متهم اسیدپاشی‌ها بازداشت شده‌اند. در روزهای بعد، تعداد بازداشت‌شدگان تا ۹ نفر نیز اعلام شد، ولی فرمانده نیروی انتظامی ایران روز چهارشنبه، ششم آبان، گفت که ممکن است از هر کسی در ارتباط با این حمله‌ها تحقیقاتی صورت بگیرد، "اما به معنای این نیست که این افراد عامل اسیدپاشی هستند."

حق نشر عکس ISNA
Image caption معترضان به اسیدپاشی به زنان در اصفهان

حاضران درتجمعات اعتراضی

برگزاری تجمعات اعتراضی، از اولین واکنش‌های افکار عمومی به گزارش‌های مربوط به اسیدپاشی در اصفهان بود. اغلب این معترضان خواهان اطلاع‌رسانی درباره عاملان این حمله‌ها و شناسایی آنها بوده‌اند.

ولی با واکنش نهادهای امنیتی، فضای این تجمع‌ها تغییر کرد. در روزهای گذشته، گزارش‌هایی از بازداشت افرادی منتشر شد که در این تجمع‌ها حضور داشته‌اند. از جمله روز شنبه، سوم آبان، گزارش شد که همزمان با حضور معترضان در مقابل ساختمان وزارت کشور در تهران، نیروهای امنیتی در محل حاضر شده و تعدادی از حاضران در منطقه را بازداشت کرده‌اند. نسرین ستوده، وکیل حقوق‌بشر از جمله این بازداشت‌شدگان بود که بعد از چند ساعت، آزاد شد.

بازداشت مهدیه گلرو، از فعالان حقوق زنان در ایران، در روز چهارم آبان ماه هم به تجمعات اعتراضی از این دست ربط داده می‌شود. او که در تجمع روز سی‌ام مهر ماه در تهران حضور داشت، در منزل شخصی خود بازداشت شد.

گزارش‌هایی از برخورد با تجمع معترضان در اصفهان نیز منتشر شده است و حسین حسین‌زاده، جانشین فرمانده نیروی انتظامی اصفهان، با تایید بازداشت‌هایی در ارتباط با تجمع اعتراضی به اسیدپاشی‌ها در اصفهان، در جمع خبرنگاران گفته است که این بازداشت‌شدگان "از اعضای منافقین، سلطنت‌طلب‌ها و ضدانقلاب" بوده‌اند.

حق نشر عکس NON
Image caption تجمع معترضان به اسیدپاشی در تهران

یک عکاس، دو خبرنگار

همزمان با تجمعات اعتراضی به اسیدپاشی‌ها در اصفهان، مقامات رسمی ایران از شیوه پوشش رسانه‌ای این حمله‌ها و تجمعات مرتبط با آن نیز انتقاد کردند. ظاهرا واکنش نیروهای امنیتی به این انتقادها، بازداشت آریا جعفری، عکاسی بود که از طرف خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از تجمعات اعتراضی در اصفهان را پوشش تصویری داده بود. او برای نزدیک به یک هفته در بازداشت بود و گزارش‌های مربوط به آزادی او روز نهم آبان تایید شد.

نزدیک به چهار روز بعد از بازداشت آقای جعفری، چهار نفر دیگر از کارکنان دفتر ایسنا در اصفهان بازداشت شدند. نیروهای امنیتی دو نفر از آنها را ساعاتی بعد آزاد کردند، ولی زهرا محمدی، سردبیر و صنم فارسی، دبیر اجتماعی دفتر ایسنا در اصفهان برای دو روز در بازداشت ماندند و روز چهارشنبه، هفتم آبان آزاد شدند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption عکاس این تصویر از تجمع اعتراضی اصفهان هم‌اکنون در بازداشت است

یک مستندساز

هفته اول آبان ماه، خبرگزاری فارس با انتشار تصاویری، از بازداشت یک "فرد مشکوک" در اصفهان خبر داد و نوشت که این مرد با لباس و آرایش زنانه "به بهانه حوادث اصفهان "به تحریک افراد" دست می‌زد. خبرگزاری فارس از این فرد تحت عنوان "ب.م.ب" نام برد و نوشت که او متولد ۱۳۵۲ و صاحب یک شرکت مستندسازی است که ادوات ارتباطی و جاسوسی در اختیار داشت.

در پی انتشار عکس‌های این مرد، کاربران شبکه‌های اجتماعی درباره هویت واقعی او گمانه‌زنی کردند، ولی تاکنون گزارشی رسمی درباره هویت واقعی او منتشر نشده است.

حق نشر عکس FARS
Image caption یکی از عکس‌های خبرگزاری فارس از "فرد مشکوک" در اصفهان

"اسیدپاش احتمالی" در تهران

رسانه‌های ایران روز چهارم آبان ماه به نقل از حسین ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران، از بازداشت فردی خبر دادند که گفته شد در تماس‌هایی تلفنی با چند آموزشگاه در غرب تهران، آنها را به اسیدپاشی تهدید کرده است. این فرد متهم در گزارشی که از یکی از شبکه‌های تلویزیونی ایران پخش شد، گفت که تحت‌تاثیر شبکه‌های ماهواره‌ای، به این تماس‌های تهدیدآمیز دست می‌زد.

آقای ساجدی‌نیا در توضیح چگونگی بازداشت این فرد به خبرنگاران گفت که پس از تماس مسئولان و مدیران چند آموزشگاه در غرب تهران با پلیس، ماموران در مدت ۴۸ ساعت توانستند فرد متهم را بازداشت کنند.

با وجود چنین سرعت عملی در بازداشت فردی که به اسیدپاشی تهدید کرده بود، شناسایی مهاجمان اصلی به کندی پیش می‌رود. در عین حال، با آن که هنوز این افراد بازداشت نشده‌اند و انگیزه واقعی آنها مشخص نیست، گروهی از مقامات رسمی ایران در گمانه‌زنی‌های خود در این باره، از وابستگی مهاجمان به کشورهای خارجی خبر داده‌اند.

در تازه‌ترین واکنش‌ها از این دست، خبرگزاری فارس به نقل از علی یونسی، دستیار ارشد حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌ها گزارش کرد: "قطعا چنین کارهایی از یک ایرانی نمی‌تواند سر بزند، چرا که ایرانی‌ها فرهنگی ضدخشونت دارند و مردم ایران نفرت دارند که چنین کارهایی انجام شود."

او اضافه کرده است که "حتی اگر عامل این مساله یک ایرانی باشد، متاثر و مزدور سرویس‌های خارج از کشور است."

مطالب مرتبط