مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنجشنبه ۸ آبان

روزنامه‌های امروز رای عدم اعتماد مجلس به وزیر پیشنهادی وزارت علوم را از زوایای مختلف و در حجم گسترده‌ای منتشر کرده‌اند.

در همچنان روی یک پاشنه می‌چرخد

حق نشر عکس na

محمدجواد حق‌شناس در روزنامه اعتماد نوشته است؛ ماجرای تقابل دولت و مجلس در زمین دانشگاه و دانشگاهیان به یک ماراتن نفسگیر و شاید به یک تشک کشتی بیشتر شباهت داشته باشد. واقعیت این است که معرفی محمود نیلی در مجموع نشان از حسن نیت حسن روحانی و نگاه همکاری جویانه او با مجلس داشت؛ نگاهی که باید توسط مجلسیان به خوبی درک می‌شد.

به نوشته این مقاله کشور مسائل مهمی چون مذاکرات هسته‌ای را در پیش دارد، گریبانگیر مشکلات بزرگ به جای مانده از دولت قبل است و در ماه‌های اخیر هم با کاهش ۳۰ درصدی قیمت نفت روبه‌روست، اما گویا نگاه مجلس با نگاه رئیس جمهور منتخب مردم در یک نقطه در حوزه وزارت علوم به تلاقی نمی‌رسد و گویا در همچنان بر روی یک پاشنه می‌چرخد.

آقای حق‌شناس در پایان نوشته که وزن گروه مخالف دولت در مجلس قطعا به ۱۶۰ رای نمی‌رسد که باید بخشی از این آرای مخالف را ناشی از ناکارآمدی گروه پارلمانی و تیم رسانه‌ای دولت دانست.

سیاست خاص در برابر وزارت علوم

حق نشر عکس na

حسن وزینی در روزنامه دولتی ایران نوشته است با اراده جمعی از نمایندگان مواجه هستیم که در برابر وزارت علوم آرایش خاصی گرفته‌اند. این حلقه حدود ۱۶۰ نفری تاکنون درباره مقدرات این وزارتخانه رویکرد مشخصی دارند. آنها به میلی منفرد رای ندادند، فرجی دانا را برکنار کردند و اکنون مانع از وزارت نیلی احمدآبادی شدند. تکرار این عدد در رای‌گیری‌ها پیامی است به دولت که اگر می‌خواهد پنجره ثبات را به روی دانشگاه باز کند، باید از مواضع خود عقب بنشیند.

به نوشته این مقاله حال آنکه روحانی هر بار در دانشگاه حضور یافته یا در مراسم رای اعتماد سخن گفته، پاسداشت شان دانشگاه در برابر سیاست بازی و جایگزینی فضای امن با فضای امنیتی را با لحنی رسا و شفاف بر زبان رانده است.

به اعتقاد آقای وزینی اگر حلقه‌ای نخواهد به این رویکرد دولت تن بدهد و به بهانه‌های دیگر در مقابل گزینه‌های دولت مقاومت کند، در خوشبینانه‌ترین حالت روشی را در پیش گرفته تا مقدرات دانشگاه را در گرو خود نگاه دارد.

معامله بر سر استقلال دولت

حق نشر عکس na

نادر کریمی جونی، در روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ مجلس با چه زبانی باید به روحانی تفهیم کند که شیوه اعتدال و تساهل را نمی‌پذیرد؟ نه فقط اظهاراتی که در جریان استیضاح جعفر میلی منفرد بیان شد بلکه موضع‌گیری نمایندگان به هنگام بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جدید، حاکی از مخالفت جدی بخش موثری از آنها با رویکرد اجتماعی دولت بود.

به نوشته این مقاله در چنین شرایطی روحانی می‌تواند به نمایندگان مراجعه کرده و برای انتخاب همکارانش از اقلیت پرنفوذ مجلس فهرست مطالبه کند. در این صورت دولت دست نشانده مجلس خواهد شد و آنچه استقلال دولت خوانده می‌شود از دست خواهد رفت.

به اعتقاد نویسنده این مقاله البته روحانی دیروز بر عدم لجبازی دولت با مجلس تاکید کرد. با این وجود اگر روحانی حاضر به معامله بر سر استقلال دولت نباشد، چشم‌انداز دشواری پیش روی او خواهد بود، چشم‌اندازی که در آن حداقل تا برپایی مجلس بعدی همچنان گلوی دولت فشرده خواهد شد.

مقابله با پول‌سالاری

حق نشر عکس na

ژاله شادی‌طلب، جامعه شناس در روزنامه شرق نوشته است؛ آقای رئیس جمهوری بالاخره به وعده خود عمل کرد و جزئیات پرونده بورسیه‌ها در گزارش وزارت علوم بیان شد. اما سوال‌های فراوانی در همین زمینه بی‌پاسخ مانده که بهتر است، رئیس جمهوری و به ویژه مسوولان وزارت علوم به آن پاسخ دهند.

نویسنده مقاله پرسیده که چرا باید بیش از ۸۰۰ نفر مدرک دکترا بگیرند در حالی که از نظر علمی شایستگی آن را نداشته‌اند؟ این افراد چه پول داشتند و چه نداشتند، نباید فضای دانشگاه را اشغال می‌کردند تا افراد شایسته بیرون بمانند. نویسنده همچنین از این که تصمیم‌گیرندگان فکر می‌کنند که مساله پول است و لغو بورسیه‌ها و ادامه تحصیل به صورت پولی، به متخلفان اعلام شده ابراز تاسف کرده است.

این استاد دانشگاه در ادامه پرسیده که به چه مناسبت افرادی که به خارج فرستاده شده‌اند باید کماکان بمانند؛ چرا وجه کشور به خطر می‌افتد؟ آیا فرستادن افراد کم سواد برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی در شرایطی که از حداقل شرایط بی‌بهره‌اند، به وجهه ایران لطمه نمی‌زند؟

روستاهای بدون پزشک

حق نشر عکس na

کتایون مصری، در روزنامه تعادل نوشته است؛ طرح تحول نظام سلامت که گفته می‌شود برگ برنده دولت یازدهم است، این روزها با دغدغه جدیدی روبه‌روست و همچنان پای تامین پزشک روستاییان می‌لنگد.

نویسنده با ذکر دلایلی که برای این گفته خود آورده در ادامه نوشته که در حال حاضر برای هر مرکز در روستاهای دور تنها دو پزشک حضور دارند و حتی برخی مراکز صعب‌العبور از پزشک محروم هستند. در بیان بحران بهداشت و سلامت در روستاها همین بس که نیمی از روستاها خالی از پزشک است و با وجودی که روستاییان ۳۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، اما دغدغه درمان و سلامت منجر شده تا تمایل آنها برای مهاجرت به شهرها افزایش یابد.

به نوشته خانم مصری این مشکل تاسف‌بارتر می‌شود اگر بپذیریم که برخی روستاییان با وجود نیاز به زنان پزشک، هیچ دسترسی به زنان پزشک و متخصص ندارند.

گناه مردم چیست؟

حق نشر عکس na

عزیزالله محمدی در روزنامه آرمان نوشته است؛ مشکلات بین صدا و سیما و فدراسیون فوتبال کماکان حل نشده باقی مانده است. فدراسیون بابت قرارداد محیطی که با شرکت‌های خصوصی دارد متضرر می‌شود تازه این علاوه بر ضررهایی است که باشگاه‌ها باید بابت تبلیغات روی پیراهن و لباس‌های ورزشی خود بپردازند. در ادامه این مقاله آمده که البته صدا و سیما هم از این قضیه متضرر خواهد شد. شما برنامه ۹۰ را دیدید که حتی یک مسابقه فوتبال هم پخش نشد، با این شرایط مطمئنا صاحبان تبلیغات هم به سمت این برنامه اقبالی نخواهند داشت.

به اعتقاد نویسنده مقطع فعلی زمان مناسبی برای گروکشی بین فدراسیون فوتبال و صدا و سیما نبود و مردم از این ناحیه ضرر کردند، مردم شهرستان‌ها چه گناهی دارند که نباید بازی‌ها را ببینند؟ صدا و سیما مگر رضایت مردم را نمی‌خواهد، پس چرا به نظر مردم احترام نمی‌گذارد و شرایط پخش مسابقات را فراهم نمی‌کند؟

آقای محمدی در پایان نوشته که برای فوتبال باید ورزشی‌ها تصمیم بگیرند، نه صدا و سیما؛ اگر قرار باشد صدا و سیما برای فوتبال تصمیم بگیرد، مطمئن باشید که فوتبال ما آماتور خواهد شد و دیگر در فوتبال دنیا جایی نخواهیم داشت.

مطالب مرتبط