بررسی روزنامه‌های صبح تهران - شنبه ۱۰ ابان

روزنامه های اول هفته تهران همچنان پی آمدهای رای عدم اعتماد مجلس به سومین وزیر پیشنهادی دولت روحانی را با اهمیت دیده و درباره آن نوشته اند. در عین حال مذاکرات ایران و آمریکا در زمینه تفاهم هسته ای از جمله دیگر مسایلی است که اغلب روزنامه ها به آن پرداخته اند.

در حالی که روزنامه ها نام هایی را به عنوان روسای احتمالی صدا و سیما مطرح می کنند انتقاد از برنامه های صدا و سیما و جهت گیری سیاسی آن ها، از جمله اشارات و نقدهای روزنامه های امروز است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

خط و نشان جان کری برای ایران

امیرحسین یزدان پناه در سرمقاله روزنامه خراسان با اشاره به نزدیک بودن اتمام فرصت توافق هسته ای نوشته در نیم سال گذشته ایران بارها تأکید کرده که می خواهد ضمن حفظ حقوق هسته ای خود، به نگرانی های طرف مقابل پاسخ دهد و یا برای پذیرش شفاف سازی های بیشتر اعتمادسازی کند. انتظار این بود که گزارش آژانس به عنوان نهادی که لااقل مورد تأیید آمریکایی ها قرار دارد، باعث شود تا تکرار اتهامات پیشین علیه ایران کاهش یابد. صحبت های روز پنج شنبه جان کری در نشستی موسوم به «مجمع ایده های واشنگتن» اما نشان داد که این انتظار خیلی بجا نیست.

این مقاله پرسیده: چرا کری حالا این حرف ها را می زند و خود جواب داده ۲۴ روز تا پایان ضرب الاجل سوم آذر، آمریکا پروژه ای را که از ماه های قبل برای مقصر سازی آغاز کرده بود، سرعت بخشیده و با تکرار اتهامات گذشته افکار عمومی جهان را برای پذیرش این که ایران مقصر شکست احتمالی مذاکرات است آماده می کند.

سرمقاله خراسان نظر داده که برای خنثی کردن طرح آمریکا اولا رسانه های ایران در زمین آمریکایی ها بازی نکنند، دوم این که مخاطبان هوشیارانه و براساس تحلیل درست اظهارنظرها و تحولات این حوزه را دنبال کنند و سوم هم این که تیم مذاکره کننده ایران برای رسانه های داخلی اطلاعات دقیق و به موقع موثر بر روند جریان خبری غربی ها ارائه کند تا در ادامه بتوان این مسیر را بهتر مدیریت کرد.

ادبیات جدید و اتهامات جدید

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار با اشاره به رد سومین وزیر پیشنهادی علوم در مجلس و اتهاماتی که به دکتر نیلی در مجلس زده شد نوشته: بعد از وقیع خرداد ۸۸ ابداع ادبیات جدیدی در فضای سیاسی ایران ابداع شد. از آن تاریخ به بعد اصطلاح "فتنه" و "فتنه گران" رواج پیدا کرد. در ابتدا منظور از این اصطلاح اشاره به لیدرها و نقش آفرینان مستقیم در غائله آن روزها بود، که به مرور با ورود دستگاه های مربوطه با تعدادی از فعالین سیاسی برخورد صورت گرفت. ولی به تدریج دایره مشمولین این اصطلاح گسترده و گسترده تر شد و چتربازان سیاسی آن را وسیله تسویه حساب خود قرار دادند.

به نوشته این مقاله: افراد بسیاری، بدون اینکه چنین اصطلاحی توسط مرجعی صالح در موردشان به کار رود، توسط گروه های رقیب به چنین عنوانی متهم می‌شوند و به تبع آن در برخی مراجعِ تصمیم گیر محکوم به چنین عنوانی می‌شوند. تعداد کسانی که در حال خدمت بوده، ولی با تابلوی فتنه ممنوع الورود شدند و فرصت خدمت را از دست دادند، کم نیستند. برخی در صحنِ مجلس شورای اسلامی با چنین اتهامی مواجه شده و مجوز وزارت را از دست دادند. برخی دیگر با این اتهام از قطار انقلاب پیاده شدند. بسیاری برای هر نوع فعالیتی با چنین تابلویی روبرو شدند.

سرمقاله ابتکار به این نتیجه رسیده که: این وضع نه با عدالت سازگار و نه درشأن دولتِ قانون است. این شرایط می‌بایست سامان یابد. برای جلوگیری و مهار سوء استفاده های موجود، دستگاه های ذیصلاح می‌بایست تعریفی دقیق از این عنوان ارائه داده و اجازه ندهند که هر کس برای به سرانجام رساندن خواسته ها و اهداف خود رقیب را با این اتهام رجم نمایند. این اتهام همچون دیگر اتهاماتی است که اگر در دادگاه اثبات نشده باشد، در صورت انتساب به غیر موجب تعزیر و حد است و متهم می‌بایست بتواند با ادعای حیثیت، مدعی را مهار نماید.

مرد سالاری در سیمای ملی

مصطفی عابدی در مقاله ای در شهروند سخنان یک کارشناس مذهبی را در برنامه ای در سیمای جمهوری اسلامی نقل کرده که گفته: مرحبا به اون خانم‌هایی که من می‌شناسم که دکتره، مربیه، معلمه، عرضم... استاده، کارت حقوقیش حتی،‌ فیش حقوقیش، کارت حقوقیش، همه اینها دست همسرشه و میگه آقا هروقت من پول لازم داشتم لطف بفرمایید شما به من بدید این یعنی ادبیات اسلامی این یعنی تربیت اسلامی کمک شوهرش می‌کنه کار مقتضای جنس و شخصیتش رو داره انجام میده ولی دستور دین را پا روش نمی‌گذاره. زن نباید استقلال اقتصادی داشته باشه ، پول هم دربیارید ولی پول‌ها رو بدید دست آقایون اونها ان‌شاءالله بر طبق دین؛ شما رو تأمین خواهند کرد. فقط حواستون باشه،‌ یک میلیون... بیش از یک‌میلیون دختر بالای سن ۳۰‌ سال داریم که دیگه از ازدواج ناامید شدند.

نویسنده اظهار نظر کرده: طرح چنین مطالبی به نام اسلام آن هم از رسانه عمومی و رسمی کشور جای تأمل دارد. آموزه‌های اسلامی و حقوقی آن در این موارد بسیار روشن و گویاست، رفتار موردنظر گوینده بیشتر در میان عشایر و قبایل مرسوم بوده است، هرچند درحال حاضر در میان آنان نیز وجود ندارد. مطابق قانون موجود، مرد نان‌آور خانه است و دلیلی ندارد که به اموال زن چشمداشتی داشته باشد، مگر آنکه عقد ازدواج را براساس شرایط دیگری منعقد کرده باشند.

سرمقاله شهروند تاکید کرده: آیا کسی که این توصیه‌ها را می‌کند، موقعی که مرد خانواده تصمیم به طلاق دادن زن گرفت و همه اموال هم به نام مرد بود، کمکی به زن مطلقه برای گرفتن حق و حقوقش خواهد کرد؟ این نظرات در شرایطی طرح می‌شود که مطابق حقوق اسلامی زن الزامی به انجام هیچ کاری در خانه شوهر ندارد و حتی برای شیردادن فرزندش و نیز انجام کارهای خانه می‌تواند دستمزد دریافت کند. طبیعی است که دستمزد گرفته از شوهر را توصیه نمی‌کنند که در اختیار شوهر قرار دهد تا خرج کند!

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شهروند در زیر این عکس در صفحه اول خود گزارش داده: قهرمان واترپلو کشور و همسرش در جریان یک سانحه رانندگی دچار حادثه‌ای هولناک شدند و به طرز فجیعی جان باختند. سرعت زیاد خودرو لکسوس در بزرگراه چمران مرگ این زوج جوان را رقم زد.

به گزارش این روزنامه: ساعت یک بامداد روز ٨ آبان‌ماه‌ سال‌جاری بود که خودروهای عبوری در بزرگراه چمران با سامانه ١٢٥ آتش‌نشانی تماس گرفتند و خبر از وقوع یک تصادف شدید و مرگبار در محور شمال به جنوب بزرگراه چمران زیرپل یادگار دادند. پس از دریافت خبر بلافاصله آژیر خطر ایستگاه ٨٨ آتش‌نشانی تهران به صدا درآمد و امدادگران راهی محل حادثه شدند.

مشکلات تولید و ادعاها

فرخ قبادی در سرمقاله دنیای اقتصاد این سووال را مطرح کرده که چرا تولید در ایران جذابیت ندارد و در پاسخ نوشته: اگر متولیان اقتصاد کشور از عمق بحران کنونی تولید آگاه بودند، بعید بود که «طرح خروج غیر تورمی از رکود» نسخه شفابخش تولید انگاشته شود و از آن بعید‌تر اینکه همین اصلاحات «ملایم» نیز در مجلس دست به دست شود و معطل بماند.

نویسنده به گزارشی از مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرده که در آن گفته شده مسوولان کشور برای حمایت از تولید، توجه و همت خود را صرف مساعد کردن محیط کسب‌و‌کار کنند. بهسازی فضای کسب‌و‌کار شاید مهم‌ترین – و قطعا کم‌هزینه‌ترین – عامل افزایش بهره‌وری و درنتیجه کاهش هزینه‌ها و افزایش نرخ بازده سرمایه در فعالیت‌های تولیدی باشد، اما مساعد کردن فضای کسب‌و‌کار فرآیندی زمان‌بر است.

سرمقاله دنیای اقتصاد پیشنهاداتی را برای به راه انداختن واحد های تولیدی پیش کشیده و نوشته: اگر متولیان اقتصاد کشور بیم آن دارند که با انجام یک سری اقدامات، تولید چنان سودآور شود که سیل سرمایه روانه صنعت شود و حتی تسهیلات بانکی دریافت شده برای تجارت و خرید و فروش‌های مقطعی سر از شهرک‌های صنعتی درآورد، باید اذعان کرد که از عمق مشکلات تولید و تفاوت کنونی بی خبرند.

لیلا ناطقی هم در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به تازه‌ترین گزارش بانک جهانی که حکایت از رشد منفی ۴/۱۶ درصدی تولیدات صنعتی ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ برابر با بهار امسال دارد نوشته این گزارش در حالی اعلام شده است که بانک مرکزی ایران در گزارش خود از نرخ رشد اقتصادی ۶/۴ درصدی ایران در فصل بهار خبر داده بود.

نویسنده برای رد خوش بینی آمار بانک مرکزی به گزارش دولت اشاره کرده که در آن به صراحت اعلام شده که سرمایه‌گذاری چشمگیری در نیمه دوم سال ۹۲ انجام نشده و بر همین اساس خروج از رکود در سال ۹۳ امکان‌پذیر نخواهد بود.آنها در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی هم هنوز تا این تاریخ یارانه‌ای به خود ندیده‌اند. از سوی دیگر تسهیلاتی هم نبوده که چشمگیر باشد و آنها را از این روی به آن روی کند بنابراین افزایش نرخ رشد آنها از منفی ۱۲ درصد به مثبت ۱۰ درصد در سال ۹۳ بسیار عجیب و غیرقابل باور است.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت پرسیده: حقیقت و واقعیت چیست و کدامین آمار با واقعیات فضای تولید و صنعت ایران همخوانی دارد؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون کیوان زرگری، شهروند

این صدا و سیما ملی نیست

حمید رضا نژاد در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: برنامه‌هایی با عناوین «بیست و سی»، «صرفاً جهت اطلاع»، «خبر ۲۰» و... ساختارهایی شبه خبری دارند که به برنامه سازان سیما میدان می‌دهد تا نظرات شخصی و مقاصد جناحی و سیاسی خود را در ذیل بریده خبر‌هایی ناقص که به‌صورت گزیده و هدفمند از میان اظهارات مسئولان دولتی و رویدادهای روزانتخاب شده است، به‌صورت خطابه‌های سیاسی، انتقادات دلسوزانه!، حرف‌های مردمی و... مطرح کنند.

به نظر روزنامه دولت: مقصود برنامه سازمان سیمای جمهوری اسلامی این است که ا به مخاطب القا شود که دولت برای کاهش تورم و بهبود معیشت کاری نکرده است، برنامه‌های دولت برای کاهش آلایندگی هوا ناکارآمد بوده، مذاکرات هسته‌ای جز سازش و تسلیم نتایجی نداشته و خلاصه در افق پیش رویی که دولت به سمت آن در حال حرکت است جز سیاهی، رنگ دیگری نیست.

سرمقاله روزنامه ایران بدان جا رسیده که: پیامد این رویه دیگر نیاز به هشدار و پیش‌بینی ندارد، چرا که این رویکرد اکنون چنان به وجهه صدا و سیما آسیب زده است، که امروز باور ملی بودن این رسانه و تمام‌گرایی و بی‌طرفی آن، آنقدر سخت شده که فقط به یک شعار از سوی مسئولان آن تقلیل یافته است. از سویی، کاهش اقبال مخاطبان که در گرایش گسترده و روزافزون آنان به شبکه‌های ماهواره‌ای نمود یافته است.

رای ندادن به وزیر در چشم طنزنویسان

محمدرضا ستوده در ستون طنز جهان صنعت نوشته: وزیر پیشنهادی آقای روحانی باز هم از مجلس اصولگرا رای نیاورد و هنوز مشخص نیست چه بلایی می‌خواهد بر سر دانشجویان مملکت بیاید البته مهم نیست به نظر من وزیر پیشنهادی بعدی او باید عطاءلله مهاجرانی باشد در این صورت نمایندگان مجلس آرای موافق خود را به آقای لاریجانی می‌دهند و او هم آرا را به درب منزل آقای نجفی می‌برد و می‌گوید:

نویسنده به طعنه نوشته: در این میان مشخص نیست که نمایندگان مجلس نهم چه ایده‌ای در سر دارند. ظاهرا آنها پیشنهاد کرده‌اند حمید رسایی، علیرضا زاکانی و مسعود ده‌نمکی به طور شریکی وزیر علوم شوند وگرنه به هیچکس دیگری رای اعتماد نمی‌دهند و نمی‌گذارند که دیگران هم بدهند!

فعلا همه چیز در‌ هاله ابهام قرار دارد، شما که تا الان صبر کرده‌اید کمتر از یک ماه دیگر هم صبر کنید ان‌شاءالله تکلیف وزیر علوم، همزمان با نتیجه مذاکرات هسته‌ای و نتیجه دربی با هم مشخص می‌شود!

شهرام شهیدی در شهروند نوشته: مملکتی که وزیر علوم نیاز ندارد احتمالا وزیر کار هم خیلی نیاز نخواهد داشت. درواقع چیزی که این روزها ما به آن نیاز داریم وزیر بی‌کاری است نه کار. فلذا می‌توان با حذف وزیر کار به جایش یک نفر از خیل بیکاران را استخدام کرد و به افزایش آمار اشتغال کمک کرد.

وزیر ارشاد هم گزینه مناسبی برای تعدیل است. وزیری که هم این وری‌ها هم آن وری‌ها از او انتقاد می‌کنند و یکی می‌گوید شل کردی یکی می‌گوید سفت است می‌تواند بنشیند خانه سماق بمکد. این دو گروه موافق و مخالف اقدامات او در نبودش هم می‌توانند

بزنند تو سر و کله هم و بابت این اختلاف سلیقه به او نیاز ندارند.

خودم هم گزینه بعدی تعدیل نیرو هستم. در این وانفسا چند نفر روزنامه می‌خرند؟ از آن تعداد چند نفر روزنامه را می‌خوانند و از

آن در کاربری‌های دیگر استفاده نمی‌کنند؟ از روزنامه‌خوان‌ها چند نفر روزنامه ما را می‌خرند؟ از آن تعداد چند نفر مطلب مرا می‌خوانند؟ از آن تعداد چند نفر نمی‌گویند اَه چه لوس! آدم دچار یأس فلسفی می‌شود.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشته: الان توی دولت چندنفر را استخدام کرده‌اند که بگردند وزیر پیدا کنند که هی بفرستند مجلس که مجلس هی بهش رای ندهد، درواقع الان وزارت علوم را گذاشته‌اند روی اتوماتیک و خودش دارد جلو می‌رود، بعد نماینده مشهد در مجلس گفت: مجلس گاردی علیه دولت نگرفته است. همین الان ضمیمه نیازمندی‌ها را بگیرید این آگهی را می‌بینی.

به نوشته این طنزنویس: .استخدام وزیر پیشنهادی برای معرفی به مجلس. ما ماندیم چرا اینطوری است. یعنی وقتی دولت قبل کاری به کار مجلس نداشت حلوا‌حلوا می‌شد و مرتب باهاش عکس خودگرفت و یادگاری می‌گرفتند. الان ولی دولت هی لی‌لی‌ به‌ لالای مجلس می‌گذارد براش تره هم خرد نمی‌کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پلیس آب، کارتون بهرام تدین، آرمان

مطالب مرتبط