ظریف با کری و اشتون در عمان دیدار می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption محمدجواد ظریف و جان کری ظرف یک سال اخیر چند بار دیدار کرده‌اند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که جان کری، وزیر امور خارجه این کشور طی روزهای نهم و دهم نوامبر (۱۸ و ۱۹ آبان) برای شرکت در یک نشست سه جانبه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، به کشور عمان سفر می کند.

این جلسه در باره برنامه هسته‌ای ایران و در راستای مذاکراتی خواهد بود که کشورهای عضو گروه ۱+۵ (متشکل از آمریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، چین و آلمان) با هماهنگی اتحادیه اروپا با ایران دارند.

چند تن از مقامات بلندپایه وزارت خارجه آمریکا از جمله وندی شرمن آقای کری را در این سفر همراهی می کنند.

یک مقام ایرانی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است: "ظریف، کری و اشتون در نشست دو روزه مسقط درباره همه موضوعات به ویژه غنی سازی و تحریم ها با یکدیگر مذاکره می کنند."

عمان در سال های اخیر میان ایران و غرب نقش میانجی داشته است.

محمدجواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون حدود دو هفته پیش نیز در وین دیدار کرده بودند..

میزان ظرفیت غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژهای ایران به همراه زمان‌بندی رفع تحریم‌ها و بازگشت پرونده ایران از شورای امنیت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله موارد اصلی اختلاف در مذاکرات هسته‌ای است.

مهلت تعیین شده برای رسیدن به یک توافق جامع درباره پرونده هسته ای ایران، حدود یک ماه دیگر به پایان می رسد.

بعد از گفتگوهای طولانی و پایان اولین مهلت برای گفتگوها، ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند که مهلت مذاکرات را تا تاریخ سوم آذر (۲۴ نوامبر) برای دستیابی به یک توافق جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده ایران تمدید کنند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این هفته اظهارات مطرح‌شده درباره "رسیدن به توافق ضمنی و رعایت نشدن خطوط قرمز نظام" در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ را رد کرد و گفت "تاکنون هیچ توافقی در هیچ موضوعی نشده است".

به گفته خانم افخم "تنها توافق درباره عنوان توافق نهایی است که 'برنامه جامع اقدام مشترک' نام گرفته است.

از آمریکا نیز جان کری اخیرا بدون آنکه به جزئیات مذاکرات با ایران اشاره کند گفته است که هر دو طرف به شکلی "جدی و محترمانه" مذاکره کرده اند.

وی گفته است: "من اظهار امیدواری می کنم - اما نه خوشبینی - امیدواری به اینکه بتوانیم بر شکاف های موجود پل بزنیم."

مطالب مرتبط