مرور روزنامه‌های صبح تهران - یکشنبه ۱۱ آبان

حق نشر عکس etmemad

روزنامه‌های امروز در ایران با سیاه کردن لوگوهای خود به استقبال تاسوا و عاشورای حسینی رفته‌اند، ولی همچنان مذاکرات هسته‌ای در کانون توجه آنها قرار دارد.

آخرین چانه‌زنی‌ها در پایتخت میانجی

روزنامه اعتماد در گزارشی آورده که نخستین گزینه میانجیگری، میزبان آخرین دیدار قبل از آخرین مذاکره خواهد بود. وزرای خارجه ایران و آمریکا در مسقط با هم دیدار خواهند کرد؛ جایی که پایان راه چانه‌زنی‌های یک ساله است.

به نوشته این گزارش عمانی‌ها خیلی وقت است دوست دارند تا از گرمای روابط خود برای ذوب کردن یخ روابط ایران و آمریکا استفاده کنند. این شاید بزرگ‌ترین فرصت آنها باشد، شاید هم آخرین فرصت حداقل برای سال‌های آینده، فرصتی که ایران و آمریکا هم یک سالی است تلاش می‌کنند هدر نرود.

گزارش روزنامه اعتماد به آنجا رسیده که حالا در شرایطی که دیگر دیدارهای دوجانبه مقامات ایرانی و آمریکایی در سطح وزرای خارجه هم اتفاقی عادی شده است، میدان بازی برای مانور سلطان قابوس و عمانی‌ها بیشتر است تا بتوانند قبل از رسیدن مذاکرات به ایستگاه آخر، حداقل توافقی غیررسمی را تثبیت کنند. توافقی که دور نهایی مذاکرات بیش از آن که به چانه‌زنی برای رسیدن به آن معطوف شود، صرف رسمیت بخشیدن به آن شد.

اردوغان، عصبانیت و خطای راهبردی!

حق نشر عکس keyhan

سعدالله زارعی، در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ در باره ترکیه و سیاست‌های آن ابهامات زیادی وجود دارد. ترکیه اردوغان بیش از هر زمان دیگر هیجانی، پرتب و تاب، کم حوصله و عصبانی است. ناآرامی در عرصه سیاست خارجی به عرصه داخلی ترکیه هم کشیده شده است. درگیری دولت اردوغان با کردهای ترکیه که قصد کمک به کردهای کوبانی داشتند یک نمونه از ناآرامی‌ روانی حاکم بر دولت اردوغان است.

به اعتقاد نویسنده مقاله این روزها ترکیه در رابطه با سوریه فقط هزینه می‌پردازد و با هر هزینه‌ای از هدف استراتژیک خود دورتر می‌شود. ترکیه در سوریه راه فرار ندارد و در تله مقاومت گیر افتاده است و از این رو عملکرد ترکیه از چند ماه قبل بیش از آن که تحت یک برنامه خاص و اشراف استراتژیست‌های ترکیه صورت گیرد، عملکردی انفعالی است که دیگران برای ترکیه ترتیب داده‌اند.

سرمقاله کیهان در ادامه انتقاد از دولت ترکیه مدعی شده که عملکرد ترکیه در عراق هم از جنس عملکرد آن کشور در سوریه است.

نگران نفت ۸۵ دلاری نباشید!

حق نشر عکس Arman

احسان اسقایی در روزنامه آرمان با این مقدمه که چه بخواهیم و چه نخواهیم، اقتصاد ایران وابسته به نفت است گفتگویی کرده با سعید لیلاز، استاد اقتصاد در دانشگاه بهشتی و از جمله از او پرسیده که کاهش قیمت نفت با توجه به وضعیت بودجه سال گذاشته آیا نگران کننده است؟

آقای لیلاز در پاسخ می‌گوید که نباید از کاهش فعلی قیمت نفت نگران بود و با کاهش قیمت در زمان فعلی هم نباید نگران کسری بودجه بود. به نظر او شرایط در حال حاضر به گونه‌ای که با افزایش تولید و افزایش صادرات، ایران قادر خواهد بود که بودجه خود را به اندازه کافی به دست آورد و دچار کسری بودجه نگران‌کننده نشود.

به اعتقاد آقای لیلاز، دولت تنها به وسیله منضبط کردن دخل و خرج خود توانسته تورم را کاهش دهد، یکی از راه‌های دیگری که می‌توان از طریق آن مشکلات اقتصادی از جمله کسری بودجه ناشی از آن را جبران کرد این است که با توجه به نیاز سرسام‌آور گاز در اروپا، اگر ایران صادرات گاز خود را افزایش دهد، در این صورت سود بسیار بالایی عایدش خواهد شد. در عین حال به اعتقاد این کارشناس مسائل اقتصادی، چاره امروز اقتصاد ایران آن است که سهم نفت را از تولید ناخالص به هر شکل ممکن کاهش دهد.

انتصاب رئیس کل یک گام به جلو، چند گام به عقب

حق نشر عکس donya

مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در مورد انتصاب رئیس کل بانک مرکزی با حکم رئیس جمهوری ایران در اغلب روزنامه‌های امروز منعکس شده است، از جمله حمید قنبری در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ در صورت اجرایی شدن این مصوبه رئیس کل بانک مرکزی از استقلال کمتری نسبت به سابق برخوردار خواهد بود.

از آن جا که طبق مصوبه جدید رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد وزیر اقتصاد معرفی می‌شود به نوشته این مقاله می‌تواند به کاهش استقلال بانک مرکزی در مقابل وزارت امور اقتصادی و دارایی منجر شود.

آقای قنبری در پایان مقاله خود می‌نویسد پیش از تصویب این مقررات، پیشنهادهایی ارائه شده بود مبنی بر این که عزل رئیس کل منوط به تایید مجلس یا محکومیت وی در دادگاه باشد. با این مصوبه عملا این پیشنهادها نیز کنار گذاشته شده‌اند. به طور خلاصه می‌توان گفت که شفافیت در روند انتصاب رئیس کل بیشتر شده اما استقلال کمتر، نتیجه‌ای است که از اجرای این مصوبه حاصل خواهد شد.

مرگ یک بار، شیون هم یک بار

حق نشر عکس sanat

غلامرضا کیامهر در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ اگر موسسات آماری مستقل غیردولتی در کشور وجود داشت، می‌توانستیم از میزان خروج منابع از موسسات پولی و بانکی که بعد از انتشار اخبار ضد و نقیض چند روز اخیر در باره آنها در رسانه‌ها از این موسسات خارج شده از آنها کسب اطلاع کنیم. ولی حتی در غیاب چنین موسساتی هم پی‌بردن به عمق خساراتی که از انتشار چنین خبرهایی بر این موسسات وارد شده چندان دشوار نیست.

در ادامه این مقاله آمده که امروز در ایران اگر بنده خدایی برای امرار معاش در یک مغازه زیرپله‌ای بساط کسب و کار محقری راه بیندازد و قبلا جواز لازم از مراجع ذی‌ربط اخذ نکرده باشد، فردا پیش از دیدن رنگ آفتاب، ماموران شهرداری، اماکن و اتحادیه می‌توانند کسب و کار او را تخته کنند، آخر با کدام منطق می‌توان پذیرفت که موسساتی بدون داشتن مجوز صدها شعبه در کشور دایر کنند، چندین سال به انجام عملیات بانکی بپردازند، خودپردازهای آنها به شبکه شتاب متصل باشد و ناگهان یک روز گفته شود که این بانک‌ها و موسسات دارای مجوز از بانک مرکزی نیستند و فعالیت آنها غیرمجاز محسوب می‌شود.

واهمه‌ای از هجمه‌ها ندارم

حق نشر عکس shargh

فرانک آرتا در روزنامه شرق نوشته است؛ حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی مدت‌هاست که برای اکران فیلم‌های «عصبانی نیستم» و «قصه‌ها» با مخالفت‌هایی روبرو شده است. به همین دلیل رفت و آمدهای زیادی به مجلس دارد تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد. ضمن این که علی جنتی، وزیر ارشاد هم در نوک پیکان این حملات قرار گرفته و استیضاح او مطرح شده است.

از همین رو خبرنگار روزنامه شرق گفتگویی کرده با آقای ایوبی و از جمله از او پرسیده که اختلافات کمیسیون فرهنگی مجلس با سازمان سینمایی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

آقای ایوبی در پاسخ می‌گوید که کلا برای مدیریت فرهنگی ایران دو نگاه وجود دارد، یکی نگاه سختگیرانه که در چهار سال دوم دولت قبلی به اجرا گذاشته شد و اگر اکران فیلم‌های دو سال گذشته را مرور کنید، خواهید دید سینما به چه وضعیتی افتاد که همین کمیسیون فرهنگی مجلس ناراحت و نگران آن شیوه مدیریت بود.

اما شیوه دیگر مدیریت این است که بنا را بر اعتماد بگذاریم که به گفته آقای ایوبی، در هفته گذشته او مجموعه فیلم‌هایی را که برای امسال در حال تولید هستند مرور کرده و حتی یک فیلم که اسمش را بتوان اصطلاحا فیلم سیاه گذاشت، ندیده است.

مطالب مرتبط