وزارت خارجه ایران: خبر توافق بر سر انتقال اورانیوم به روسیه مورد تایید نیست

نیروگاه بوشهر حق نشر عکس AFP
Image caption نیویورک تایمز به نقل از "یک مقام آمریکایی که عمیقا درگیر مذاکرات است" نوشته که اگر توافق ایران و روسیه به خوبی به پیش برود، سنگ بنای توافقی بزرگ تر خواهد بود

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، گفت که خبر نیویورک تایمز در مورد توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر انتقال بخشی از اورانیوم غنی‌ شده این کشور به روسیه "مورد تایید نیست".

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی که امروز دوشنبه منتشر کرد، به نقل از "دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات" نوشت که که ایران قبول کرده که در چارچوب یک "توافق موقت"، بیشتر اورانیوم غنی‌شده خود را به خاک روسیه انتقال دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، سه شنبه ۱۳ آبان (۴ اکتبر) انتشار این خبر در نیویورک تایمز را اقدامی برای "تخریب فضای سیاسی موجود پیش از آغاز دور جدید مذاکرات" دانست و "تقبیح" کرد.

نیویورک تایمز مدعی شده که مطابق این توافق، روسیه اورانیوم غنی سازی شده ایران را پس از انتقال به خاک خود به میله های سوخت قابل استفاده از این نیروگاه تبدیل خواهد کرد. در پی تبدیل اورانیوم غنی سازی شده به میله های سوخت، به کار گیری آن برای استفاده در سلاح های هسته ای بسیار دشوار خواهد بود.

این روزنامه، همچنین به نقل از "یک مقام آمریکایی که عمیقا درگیر مذاکرات است" نوشته: "اگر توافق ایران و روسیه به خوبی پیش برود، سنگ بنای توافقی بزرگ تر خواهد بود".

مرضیه افخم هفته گذشته گفته بود که که در مذاکرات هسته‌ای ایران هنوز هیچ توافق قطعی در هیچ موضوعی به دست نیامده است. این در حالی است که برخی از اصولگرایان منتقد گفتگوهای هسته ای، مذاکره کنندگان ایرانی را متهم کرده اند که در جریان این گفتگوهای به توافقاتی نهایی رسیده اند اما آنها را اعلام نمی کنند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران اعلام کرده است که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای با کشورهای گروه ۱+۵ سه شنبه هفته آینده در مسقط، پایتخت عمان برگزار می شود.

ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها و خروج پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله موارد اصلی اختلاف میان طرف‌های مذاکره است.

وزیر امور خارجه آمریکا شنبه اول نوامبر، گفت‌و‌گو با ایران را دشوار توصیف کرد، اما گفت که به ثمربخش بودن مذاکرات اتمی با ایران امیدوار است.

مهلت تمدید شده برای دستیابی به توافق نهایی با ایران روز ۲۴ نوامبر (۳ آذر) به پایان می‌رسد.