عضو هیات تحقیق مجلس: عامل اسیدپاشی یک نفر و در آستانه دستگیری است

حق نشر عکس ISNA
Image caption اسیدپاشی‌های اصفهان اعتراضاتی را در شهرهای مختلف ایران برانگیخته است

عوض حیدرپور، نماینده مجلس ایران، می‌گوید که تحقیقات مجلس نشان می‌دهد که عامل اسیدپاشی‌های اصفهان یک نفر بوده که در آستانه دستگیری است.

آقای حیدرپور از اعضای هیاتی بوده که مجلس ایران برای تحقیق درباره اسیدپاشی‌ به زنان اصفهانی به این شهر فرستاد. به گفته او گزارش این هیات روز یکشنبه هفته آینده در کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه می‌شود.

این نماینده مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفته است: "بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد که عامل حادثه اسیدپاشی تنها یک نفر بوده و فرد اسیدپاش در یک قدمی دستگیری است."

اواخر مهر ماه مقام‌های ایرانی تایید کردند که به چهار زن در اصفهان با اسید حمله شده است. از آنجا که هیچ‌یک از قربانیان این اسیدپاشی‌ها، حمله‌ها را با انگیزه‌های شخصی مرتبط نمی‌دانستند این تصور پیش آمد که حملات برای ایجاد ارعاب انجام شده است.

برخی رسانه‌ها حملات را با شکل پوشش قربانیان و 'بدحجابی' مرتبط دانستند اما مقام‌های رسمی بارها این ادعا را با تاکید رد کرده‌، گفته‌اند اسیدپاشی‌ها اقدامی فردی بوده است و ارتباطی با 'امر به معروف' ندارد.

هنوز عامل این حملات بازداشت نشده اما با شماری از خبرنگاران و معترضان در این زمینه برخورد شده است.

عوض حیدرپور درباره عامل حملات گفته است: "طبق تحقیقات به عمل آمده دو فرضیه درباره عامل حادثه اسیدپاشی مطرح شده، نخست اینکه این فرد یک بیمار روانی بوده و یا اینکه فرد اسیدپاش با هوشیاری و علم به جرم این اقدامات را انجام داده است."

مطالب مرتبط