حذف شش میلیون کارت سوخت در ایران

حق نشر عکس Getty Images

دولت ایران شش میلیون کارت سوخت خودرو و موتورسیکلت را ابطال کرده و در پی آن مصرف بنزین یارانه‌ای در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین هاشمی، معاون صنایع و انرژی ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت گفته است حذف کارتهای سوخت "از زمستان پارسال آغاز شد و در قالب آن، کارت بنزین ۶ میلیون دستگاه خودرو و موتورسیکلت ابطال یا سهمیه ویژه آنها به سهمیه معمولی تبدیل شد و در نتیجه میزان مصرف بنزین در کشور به شکل قابل توجهی کاهش یافت."

پیش از حذف این کارتها، ۲۴ میلیون کارت سوخت میان صاحبان خودرو و موتورسیکلت توزیع شده بود.

آقای هاشمی گفت ستاد مدیریت حمل ونقل و سوخت پس از بررسی شبکه تخصیص بنزین یارانه‌ای، به کارت‌های سوختی برخورد کرد که متعلق به موتورسیکلت‌های سرقت شده، اسقاطی یا توقیف شده بود که تمامی آنها ابطال شدند.

او گفت همین کار در مورد سهمیه بنزین ۲۶ هزار دستگاه خودرو درآموزشگاه های رانندگی انجام گرفت.

"آموزشگاه‌های رانندگی که فقط یک خدمت ارائه و در قبال آن هزینه دریافت می کنند، از این به بعد سهمیه ویژه ای نمی گیرند، درصورتی که آنها قبلاً همانند آژانس ها سهمیه سوخت ویژه دریافت می کردند."

به گفته آقای هاشمی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت از میزان تقلب در دریافت بنزین یارانه ای هم کاسته است و یکصد هزار کارت سوخت مربوط به موسسات اتومبیل کرایه در آژانس‌ها از سهمیه ماهانه ۳۰۰ لیتر به ۶۰ لیتر تقلیل و به سهمیه خودرو شخصی تبدیل شدند.

او گفت بخشی از کارت های سوخت صادر شده برای آژانس های کرایه اتومبیل در اختیار افرادی قرار گرفته بود که هیچ نقشی در جابجایی مسافر ندارند. یعنی افرادی که قبلا در آژانس های مسافربری فعالیت داشتند، پس از خروج از این مراکز هنوز از سهمیه بنزین یارانه ای آژانس استفاده می کردند.

او افزود که همین برنامه در آینده در خصوص وانت بارها اجرا خواهد شد.

"بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار کارت سوخت با سهمیه ویژه برای وانت بار در کشور وجود دارد که بخش قابل توجهی از آنها در شبکه حمل و نقل عمومی فعال نیستند. بنابر این ضرورتی ندارد که سهمیه ویژه سوخت دریافت کنند."

آقای هاشمی از توقف رانت در تخصیص سهمیه بنزین و سوءاستفاده از کارت های هوشمند سوخت به عنوان یکی از دستاوردهای اجتماعی نام برد و گفت مصرف بنزین در ایران با اجرای بزرگترین طرح مدیریت سوخت در کشور و بدون انجام سرمایه‌گذاری جدید کاهش یافت.