آژانس: ایران به پرسش درباره تحقیقات ساخت بمب پاسخ نداده است

حق نشر عکس AP

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود گفته است که ایران به پرسش‌های آژانس در زمینه تحقیقات ادعایی پیرامون ساخت بمب اتمی پاسخ نداده است و به این ترتیب تحقیقات در زمینه ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران پیشرفتی نداشته است.

با این حال مطابق این گزارش، ایران به تعهدات خود برای کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش عمل کرده است.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس می‌گوید این گزارش روشن می‌کند که برنامه هسته‌ای ایران انحرافی از فعالیت‌های صلح‌آمیز نداشته است.

آقای نجفی گفته است: "گزارش جدید آژانس بار دیگر تایید می‌کند که تمام برنامه هسته‌ای ایران از فعالیت‌های غنی سازی در نطنز و فردو، تا راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک و تاسیسات مختلف در اصفهان تهران بوشهر و جاهای دیگر، همگی تحت نظارت آژانس برای مقاصد صلح آمیز در حال انجام است و هیچ انحرافی نداشته‌اند."

گزارش فصلی آژانس کمتر از سه هفته پیش از موعدی منتشر می‌شود که ایران و ۱+۵ برای رسیدن به توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران تعیین کرده‌اند. ۲۴ نوامبر ضرب‌الاجلی است که دو طرف برای حل و فصل اختلافات گذاشته‌اند.

مطابق توافق ژنو، ایران و کشورهای ۱+۵ یا بر سر همه مسائل به توافق می‌رسند یا توافقی در کار نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر هم در گزارشی دیگر گفته بود که ایران در دو محور از مسائل مورد اختلاف در مهلت تعیین‌شده به پرسش‌ها پاسخ نداده است.

در آن مقطع ایران توضیح داد که این تاخیر به دلیل پیچیدگی‌های فنی بوده است.

در گزارش امروز آژانس هم آمده است: "ایران هیچ توضیحی نداده که برای رفع ابهام از مسائل باقی‌مانده به آژانس کمک کند."

برخی ناظران می‌گویند انتشار این گزارش در آستانه پایان مهلت توافق هسته‌ای در ۲۴ نوامبر، فشار بر ایران را در مذاکرات زیاد می‌کند.