مخالفت شدید محافظه‌کاران آمریکا با ارسال نامه به آیت‌الله خامنه‌ای

حق نشر عکس AP
Image caption "باراک اوباما ماه گذشته نامه‌ای محرمانه به آیت‌الله خامنه‌ای فرستاده است"

انتشار گزارش‌های مربوط به نامه محرمانه باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، واکنش شدید محافظه‌کاران آمریکا را در پی داشته است و دو سناتور جمهوری‌خواه در یک بیانیه، ارسال چنین نامه‌ای را "شرم‌آور" خوانده‌اند.

در بیانیه جان مک‌کین و لینزی گراهام که از منتقدان اصلی باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به شمار می‌روند، آمده است: "در حالی که درخواست‌های نیروهای میانه‌رو سوری برای مساعدت‌های بیشتر آمریکا با بی‌اعتنایی کاخ سفید روبه‌رو می‌شود، شرم‌آور است که رئیس‌جمهور اوباما ظاهرا از آیت‌الله خامنه‌ای درخواست می‌کند که در جنگ با داعش (به آمریکا) بپیوندد."

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز پنجشنبه، ششم نوامبر، در گزارشی نوشت که رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته در نامه‌ای محرمانه به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است که هر حمله آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با منافع ایران همخوانی دارد.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در نیویورک می‌گوید که کاخ سفید ارسال چنین نامه‌ای را تایید یا تکذیب نکرده، ولی گفته است که "وارد محتوای نامه‌هایی که رئیس‌جمهور به رهبران جهان می‌فرستد، نمی‌شود."

سوزان رایس مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا هم روز جمعه، هفتم نوامبر، در واکنش به گزارش وال‌استریت ژورنال گفت که آمریکا در مقابله با گروه داعش در خاورمیانه با ایران وارد هیچگونه همکاری نظامی نشده است.

او اضافه کرد: "هیچ ارتباطی بین تلاش ما برای حل مساله هسته‌ای (ایران) از طریق مذاکرات ۱+۵ و مقابله با گروه داعش وجود ندارد و ما هیچوقت چنین ارتباطی را برقرار نکرده‌ایم."

طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، در نامه آقای اوباما به مذاکرات هسته‌ای با ایران هم اشاره شده و در آن آمده است که چطور رسیدن به توافقی هسته‌ای می‌تواند راه را برای همکاری‌های بیشتر منطقه‌ای هموار کند.

در این گزارش به جزئیات نامه آقای اوباما اشاره نشده است.

گروه‌های محافظه‌کار آمریکا در واکنش به گزارش وال‌استریت ژورنال، از سیاست خارجی دولت آقای اوباما در قبال ایران انتقاد کرده‌اند. رهبر جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان هم گفته است که علاقه‌مند نیست که برای مقابله با داعش، ایران وارد ائتلافی با آمریکا شود.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا هم گفته است که او به رهبران ایران "اعتماد ندارد" و معتقد است که ایران را نباید در جنگ علیه داعش (دولت اسلامی) دخالت داد.

این چهارمین نامه‌ای است که باراک اوباما از زمان ریاست بر کاخ سفید برای رهبر ایران ارسال کرده است.

این نامه یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درخصوص برنامه هسته‌ای ایران منتشر شد. آقای اوباما گفته بود: "اگر بتوانیم با ایران به توافقی خوب برسیم که بتواند جهان را متقاعد کند که ایران توانایی تولید سلاح اتمی را نخواهد داشت، آن وقت با کنگره وارد مذاکره می‌شویم و آنها را هم متقاعد می‌کنیم. اما این نیازمند یک توافق خوب است."

آقای اوباما گفت که آمریکا و متحدانش می‌توانند چارچوبی به ایران پیشنهاد کنند که در آن بتواند نیازهای صلح‌آمیز انرژی خود را تأمین کند، اما در عین حال گفت که مذاکرات اتمی یک راه دشوار دیپلماتیک است، چرا که دو طرف به هم بی‌اعتماد هستند.

دو طرف براساس توافق مقدماتی شش ماهه ژنو - که برای چهار ماه اضافه تمدید شده - قصد دارند به یک توافق جامع دست یابند. این مهلت چهارماهه روز ۲۴ نوامبر به سر می‌رسد.

مطالب مرتبط