کری: گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران جدا از سایر مسائل خاورمیانه است

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان کری ماه گذشته با وزیر خارجه ایران در وین، پایتخت اتریش دیدار کرد

جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته است که هیچ ارتباطی بین گفتگو درباره برنامه هسته ای ایران و سایر مسائل موجود در خاورمیانه وجود ندارد.

آمریکا تاکنون پیشنهاد ایران در این مورد را که اگر در مقابل برنامه هسته‌ای این کشور نرمش نشان داده شود، ایران حاضر است در جنگ علیه گروه دولت اسلامی (داعش) همکاری کند، نپذیرفته است.

آقای کری امروز (شنبه ۸ نوامبر) در جمع خبرنگاران در پکن، پایتخت چین گفت: "هیچ گفتگو، تبادل و یا توافقی از هر نوع در ارتباط با جریانات خاورمیانه صورت نگرفته است."

وزیر خارجه آمریکا افزود: "هیچ ارتباطی بین مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران با موضوعات دیگر در خاورمیانه وجود ندارد و من می خواهم این مسئله را کاملا روشن کنم که مذاکرات هسته ای جدا از مسائل دیگر است."

قرار است وزیر خارجه آمریکا فردا (یکشنبه ۹ نوامبر، ۱۸ آبان) با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در مسقط، پایتخت عمان، دیدار و گفتگو کند.

بنا بر گزارش‌ها، موضوع گفت و گوهای این دیدار برنامه هسته ای ایران خواهد بود.

آقای کری در سخنان امروز خود از ارائه هر گونه اظهار نظری در مورد گزارش‌های مربوط به نامه باراک اوباما به آیت الله خامنه ای، رهبر ایران در ارتباط با مقابله با گروه داعش خودداری کرد.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز پنج شنبه (۶ نوامبر) در گزارشی اعلام کرد که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا ماه گذشته به طور محرمانه نامه‌ای برای رهبر ایران فرستاده و در آن "منافع مشترک" ایران و آمریکا را شرح داده است.

بنا به گزارش وال‌استریت‌ژورنال آقای اوباما به رهبر ایران نوشته است که هر حمله آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با منافع ایران نیز همخوانی دارد.

نشست وزرای خارجه ایران و آمریکا در مسقط در حالی انجام می‌شود که توافق شش ماهه ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ که بعدا چهار ماه دیگر تمدید شد، روز ۲۴ نوامبر (سوم آذرماه ) به اتمام می رسد.

مطالب مرتبط