عراقچی: بازگشت به پیش از توافق ژنو یک سناریوی خطرناک است

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آقای عراقچی گفته که اگر به توافق نرسیم، سناریوهای ممکن، به قدری سناریوهای بدی است که ما بهتر است فعلا به آن ها فکر نکنیم

یک روز پیش از نشست هسته‌ای ایران در مسقط پایتخت عمان، عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران بازگشت به شرایط پیش از توافق ژنو را "یک سناریوی خطرناک" برای همه توصیف کرده و ابراز امیدواری کرده است که این دور از گفتگوها "راهگشا" باشد.

آقای عراقچی به شبکه تلویزیونی العالم که از سوی ایران و به زبان عربی، برنامه پخش می‌کند، گفته است که "توافق هسته‌ای به نفع هر دو طرف و به نفع منطقه خواهد بود و این نکته را طرفین مذاکره درک می‌کنند و هیچ‌کس خواستار بازگشت به شرایط قبل از توافق ژنو نیست؛ زیرا این، برای همه یک سناریوی خطرناک خواهد بود. "

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران اضافه کرد: "اگر به توافق نرسیم، سناریوهای ممکن، به قدری سناریوهای بدی است که بهتر است فعلا روی آنها فکر نکنیم و فقط به توافق بیندیشیم. "

آقای عراقچی با تاکید به این که رسیدن به توافق "خیلی هم دشوار نیست" گفته است که "ما احتیاج داریم که طرف مقابل حسن‌نیت به خرج دهد و با دست کشیدن از توهمات، نگاهی واقعی به ایران و برنامه هسته‌ای ایران داشته باشد."

آقای عراقچی گفت: "اجازه نداریم که این فرصت را از دست بدهیم."

نشست مسقط

رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز شنبه، ۱۷ آبان، به همراه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران، راهی مسقط، پایتخت عمان شده است.

قرار است جان کری، وزیر خارجه آمریکا و کاترین اشتون، معاون اول رئیس کمیسیون اروپا روز یکشنبه، ۱۸ آبان، (۹ نوامبر) در مسقط با آقای ظریف دیدار و درباره برنامه‌ هسته‌ای ایران گفتگو کنند.

گفتگوهای عمان دو هفته قبل از پایان مهلت مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ انجام می‌شود.

آقای عراقچی گفته است که "کشور عمان در گذشته نقش بسیار خوب و مثبتی را در مذاکرات هسته‌ای ایفا کرده است و ما از تلاش‌های گذشته عمان ممنون هستیم. فکر می‌کنیم که تلاش‌های مثبت با نیت خیر بوده است و اثرات خود را نیز داشته است که منجر به ادامه مذاکرات شده است."

حق نشر عکس AP
Image caption آقای عراقچی گفته که بر سر یکی دو موضوع، مدتی هست که مذاکرات تقریبا متوقف شده است و ما موفق به پیدا کردن راه حل نشده‌ایم

مهلت تمدیدشده برای دستیابی به توافق نهایی با ایران روز ۲۴ نوامبر (۳ آذر) به پایان می‌رسد.

آقای عراقچی گفت که "دور جدید در فاصله بسیار نزدیکی از تاریخ مقرر ما (۲۴ نوامبر) است و بسیار تعیین‌کننده خواهد بود که آیا ما امکان توافق تا قبل از ۲۴ نوامبر را داریم یا نداریم."

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده در عین حال گفته است که فکر نمی‌کند در مذاکرات عمان توافقی حاصل شود و "احتمالا جلسات دیگر را هم احتیاج خواهد داشت، ولی امیدوار هستیم که از وضع موجود خارج شویم و مذاکرات مسقط مذاکراتی راهگشا باشد."

مذاکرات فقط هسته ای

گفته می‌شود که ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران و زمان‌بندی لغو تحریم‌ها و خروج پرونده ایران از شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله موارد اصلی اختلاف میان طرف‌های مذاکره است.

آقای عراقچی گفته است که بر سر یکی دو موضوع "مدتی هست که مذاکرات تقریبا متوقف شده است و ما موفق به پیدا کردن راه‌حل نشده‌ایم و امیدواریم که مذاکرات مسقط از این جهت، مذاکرات موفقی باشد که بتواند راهگشایی بکند."

در پی انتشار خبر ارسال نامه‌ای از طرف باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، این بحث قوت گرفته است که مذاکرات تنها حول محور هسته‌ای نمی‌چرخد، ولی جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که هیچ ارتباطی بین گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران و سایر مسائل موجود در خاورمیانه وجود ندارد.

آقای عراقچی هم گفته است که " هیچ موضوعی غیر از موضوع هسته‌ای در مذاکرات بین ما و ۱+۵ مطرح نخواهد شد."

این عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران تاکید کرد که برای رسیدن به توافق باید هر "چهار مسیر، مسیر تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های اتحادیه اروپا، تحریم‌های کنگره آمریکا و نیز تحریم‌های رئیس‌جمهور آمریکا باز شود و هیچ توافقی که این چهار مسیر را باز نکند، طبعا مورد رضایت ما نخواهد بود."

مطالب مرتبط