اتحادیه اروپا دانشگاه شریف و بابک زنجانی را دوباره مشمول تحریم کرد

اتحادیه اروپا حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا بر اطلاعیه اتحادیه اروپا، قرار گرفتن مجدد این شخصیت های حقیقی و حقوقی در فهرست تحریم ها، بنا به "دلایل جدید" انجام شده است

اتحادیه اروپا بانک سینا، دانشگاه صنعتی شریف، شرکت سورینت متعلق به بابک زنجانی و همچنین خود آقای زنجانی را مجددا در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

مطابق ا ین تصمیم، که روز شنبه ۸ نوامبر (۱۷ ابان) به تایید وزرای خزانه داری و دارایی کشورهای اتحادیه رسیده، تحریم شدگان همچنان مشمول محدودیت‌هایی همچون توقیف حساب های مالی می مانند.

دادگاه اتحادیه اروپا، چند ماه پیش بانک سینا، دانشگاه صنعتی شریف، شرکت سورینت و بابک زنجانی را از فهرست تحریم های اروپایی خارج کرده بود.

این دادگاه، همچنین تحریم های شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت بیمه معلم را نیز لغو کرده بود که در تصمیم اخیر اتحادیه اروپا، نامی از آنها برده نشده است. به این ترتیب، شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت بیمه معلم، همچنان خارج از شمول تحریم های اتحادیه اروپا هستند.

مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، امروز یکشنبه "اقدام اخیر اتحادیه اروپا در تحریم مجدد برخی نهادهای ایرانی" را سوال برانگیز دانسته است.

خانم افخم تاکید کرده که "در شرایطی که مذاکرات هسته ای ادامه دارد و تلاش برای رسیدن به یک توافق قابل قبول از سوی طرف‌های مذاکرات در جریان است" این اقدام اتحادیه اروپا "خلاف روند مذاکرات و تعهدات طرف مقابل است".

چهار فرد و نهادی که مجددا در فهرست تحریم ها قرار گرفته اند، پیشتر به اتهام کمک به دور زدن تحریم‌های ایران یا ارتباط با برنامه هسته‌ای و تسلیحاتی این کشور، توسط اتحادیه اروپا تحریم شده بودند.

در پی شکایت این چهار شخصیت حقوقی و حقیقی علیه تحریم خود، دادگاه اتحادیه اروپا اعلام کرد که شواهد ارائه شده توسط این اتحادیه در اثبات ارتباط آنها با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی نمی داند.

بنا بر اطلاعیه جدید اتحادیه اروپا، قرار گرفتن مجدد آنها در فهرست تحریم ها، بر مبنای "دلایل جدید" انجام شده است.