شرکت تولیدکننده مارلبرو درخواست مجوز از ایران را تکذیب کرد

حق نشر عکس AP
Image caption سیگار مارلبرو از شناخته شده‌ترین محصولات فیلیپ موریس است

شرکت آمریکایی فیلیپ موریس، تولیدکننده سیگار مارلبرو گزارش‌ها درباره درخواست مجوز از ایران را رد کرده است.

این شرکت در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی، گزارش خبرگزاری مهر درباره "صدور مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تاسیس شرکت فیلیپ موریس در ایران" را تکذیب کرد.

خبرگزاری مهر امروز دوشنبه ۱۹ آبان در گزارش خود نوشت بر اساس مجوزی که محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت آن را امضا کرده "کارخانه سیگارت‌سازی با ظرفیت ۱۲ میلیارد نخ در سال در ایران ساخته خواهد شد."

فیلیپ موریس که سیگار مارلبرو از شناخته‌شده‌ترین محصولات آن است، در پاسخ به بی‌بی‌سی گفت که "شرکت بین‌المللی فیلیپ موریس یا هیچ‌یک از شرکت‌هایی که تحت نظر آن فعالیت می‌کنند برای تولید محصولاتشان در ایران درخواست مجوز نداده‌اند."

خبرگزاری مهر تصویر اسنادی را منتشر کرده که می‌گوید مجوزی است که برای ساخت شرکت سیگارسازی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به فیلیپ موریس داده شده است. این خبرگزاری هدف از انتشار این اسناد را "شفاف‌سازی بیشتر و برخورد با متخلفان احتمالی" خوانده است.

تحریم تنباکو؟

حق نشر عکس Mehr
Image caption خبرگزاری مهر تصویر اسنادی را منتشر کرده که می‌گوید مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت به شرکت فیلیپ موریس است

اما سخنگوی فیلیپ موریس در پاسخ به نامه بی‌بی‌سی فارسی نوشته است که پیش از این به شرکت‌های دخانیات در ایران گفته است که هیچ‌کس این اختیار را ندارد که برای تولید یا فروش محصولات این شرکت در ایران یا هرگونه اقدام دیگری از جانب این شرکت درخواست بدهد.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور باعث شده شرکت‌هایی که با ایران همکاری می‌کنند، به جز در مواردی معدود که شامل تحریم‌ها نمی‌شود با مجازات دولت آمریکا روبه‌رو شوند.

محصولات کشاورزی از جمله موارد استثنا در تحریم‌های ایران است و گفته می‌شود تنباکو هم به عنوان یک محصول کشاورزی می‌تواند خارج از فهرست تحریم‌ها قرار بگیرد.

در حال حاضر شرکت "بریتیش امریکن توباکو" که تولیدکننده سیگارهایی مانند کنت، پال‌مال و دانهیل است، در ایران دفتر و نمایندگی رسمی دارد.

این شرکت یکی از پنج شرکت بزرگ تولید محصولات دخانی در جهان است.

مطالب مرتبط