شکایت از ۵ بانک بزرگ طرف معامله ایران در ارتباط با حملات در عراق

خانواده های سربازان آمریکایی کشته و زخمی شده در عراق در حملاتی که به ایران نسبت داده می شود روز دوشنبه شکایتی را در نیویورک علیه پنج بانک مهم اروپایی تسلیم دادگاه کردند.

شاکیان ادعا می کنند که اچ اس بی سی، کردیت سوئیس، استاندارد چارترد، رویال بانک اسکاتلند، و بانک بارکلیز، پنج عدد از بزرگترین بانک های جهان از طریق معامله با ایران در تامین مالی حملات تروریستی نقش داشته اند.

این بانک ها قبلا در واکنش به دعاوی دولت آمریکا، به معاملات مالی با ایران در تخطی از تحریم های این کشور اذعان کرده اند و طی چند سال اخیر صدها میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا پرداخته اند.

شکایت بیش از ۲۰۰ نفر که عمدتا خانواده های سربازان کشته شده در جنگ هستند در دادگاهی فدرال در شهر نیویورک ثبت شد.

این دعوی به بیش از ۵۰ مورد حمله علیه شهروندان آمریکایی مستقر در عراق در زمان جنگ اشاره می کند.

در این شکایت این پنج بانک متهم شده اند که آگاهانه در "توطئه" ایران برای طفره رفتن از تحریم های مالی مشارکت کردند.

براساس این دعوی این بانک ها با موسساتی در ایران معامله داشته اند که به گروه حزب الله لبنان که مظنون به کمک به حمله به نیروهای آمریکایی در عراق است و همچنین نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و سایر "ابزارهای تروریستی مورد حمایت مالی ایران" پول رسانده اند.

در این شکایتنامه آمده است: "متهمان ابزارهایی را در اختیار ایران گذاشتند که با کمک آنها توانست بیش از ۱۵۰ میلیون دلار در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حزب الله و گروه های ویژه که فعالانه در طراحی و ارتکاب قتل و قطع عضو صدها آمریکایی در عراق دست دارند بگذارد."

شرکت وکالت اوسن ال ال سی که برای شاکیان کار می کند نوشت: "ایران از نظام بانکی جهان برای دور زدن عامدانه تحریم های آمریکا و سایر کشورها برای انتقال صدها میلیون دلار استفاده کرده و می کند."

در ادامه بیانیه این شرکت آمده که "بانک های ایرانی برای پرهیز از شناسایی، به کمک بسیاری از بزرگترین موسسات مالی جهان متوسل شدند تا شبکه معاملات در حمایت از فعالیت های تروریستی ایران را پنهان کنند."

البته گری اوسن از وکلای شاکیان در مصاحبه ای با نیویورک تایمز اذعان کرد که هنوز معلوم نیست این بانک ها را بتوان به خاطر انتقال پول به حزب الله مسئول شناخت.

در این دعوی از جمله به اقرار به تخلف شماری از این بانک ها به نقض تحریم ها در پی شکایت دولت آمریکا اشاره شده است.

همچنین در آن به جزییات بعضی حملات توسط گروه هایی که ادعا می شود "توسط نیروی قدس ایران با یاری حزب الله لبنان آموزش دیدند و مسلح شدند" اشاره شده است. این حملات به فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ مربوط می شود.

این شکایتنامه با تکیه بر قانون سال ۱۹۹۲ آمریکا تنظیم شده که به افراد آسیب دیده در حملات تروریستی یا خانواده های کشته ها اجازه می دهد همه افراد شریک جرم را برای گرفتن خسارت مالی تحت پیگرد قرار دهند.

مطالب مرتبط