وزیر صنعت ایران صدور مجوز برای فیلیپ موریس را تایید کرد

حق نشر عکس mimt.gov.ir
Image caption وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران ترس از تحریم را دلیل انکار درخواست مجوز از سوی فیلیپ موریس عنوان کرده

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران صدور مجوز برای فعالیت شرکت فیلیپ موریس، تولیدکننده سیگار مارلبرو در ایران را تایید کرده و گفته است نامه این مجوز به نماینده این شرکت داده شده است.

محمدرضا نعمت‌زاده در واکنش به اظهارات سخنگوی فیلیپ موریس که درخواست مجوز فعالیت در ایران را تکذیب کرده بود، به خبرگزاری مهر گفت: "اگر این نماینده به صورت رسمی اعلام کند که وارد بازار ایران شده و نمایندگی ایجاد کرده است، به طور قطع از سوی کشورهای غربی جریمه خواهد شد."

اشاره آقای نعمت‌زاده به تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران به دلیل برنامه‌ هسته‌ای و مجازات شرکت‌های ناقض آن است.

شرکت فیلیپ موریس روز دوشنبه ۱۰ نوامبر (۱۹ آبان) در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی، گزارش‌ رسانه‌های ایران درباره درخواست صدور مجوز برای تولید سیگار مارلبرو در ایران را تکذیب کرد.

پیش از آن خبرگزاری مهر با انتشار اسنادی گزارش داده بود که آقای نعمت‌زاده خود مجوز فعالیت رسمی این شرکت را در ایران امضا کرده است.

سخنگوی فیلیپ موریس در واکنش به این گزارش، به بی‌بی‌سی گفت که "شرکت بین‌المللی فیلیپ موریس یا هیچ‌یک از شرکت‌هایی که تحت نظر آن فعالیت می‌کنند برای تولید محصولاتشان در ایران درخواست مجوز نداده‌اند."

اما وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران امروز سه‌شنبه ۲۰ آبان ترس از تحریم‌ها را دلیل انکار فیلیپ موریس عنوان کرد و وعده داد که در آینده "به صورت مفصل" درباره این موضوع صحبت کند.

آقای نعمت‌زاده دلیل اصلی صدور مجوز برای فیلیپ موریس را مبارزه با قاچاق سیگار مارلبرو و فراهم کردن امکان واردات آن از طریق نمایندگی رسمی خوانده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره "صهیونیستی" بودن شرکت فیلیپ موریس گفت: "اگر این شرکت صهیونیستی بود، به طور قطع چنین مجوزی را صادر نمی‌کردیم و پیش از آن، از این موضوع اطمینان حاصل کرده‌ایم."

مطالب مرتبط