معاون وزیر امور خارجه روسیه: به کسب توافق هسته‌ای خوشبین هستم

ریابکوف - فرحزاد حق نشر عکس a
Image caption سرگئی ریابکوف، نخستین مذاکره کننده ارشد گروه ۱+۵ در مسقط است که با حضور در میان خبرنگاران به سوالات آنها پاسخ می دهد

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، به بی بی سی فارسی گفت که نسبت به توافق هسته ای ایران و گروه ۱+۵ قبل از مهلت ۲۴ نوامبر (۳ آذر) خوشبین است.

به گزارش فرداد فرحزاد، خبرنگار بی بی سی که در مسقط به سر می‌برد، آقای ریابکوف تاکید کرد که به دست نیامدن چنین توافقی، "بدترین نتیجه ممکن" خواهد بود.

وزیر امور خارجه روسیه، شامگاه روز سه شنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) با حضور در جمع خبرنگاران به پاسخگویی به سوالات آنها پرداخت. این اقدام، نخستین اظهار نظر علنی یکی از مذاکره کنندگان ارشد گروه ۱+۵ در مسقط در میان خبرنگاران محسوب می شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سرگئی ریابکوف قرار است امشب با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفتگو کند. این گفت و گو در سومین و آخرین روز مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای ایران در مسقط، پایتخت عمان انجام می شود.

دو طرف اصلی مذاکرات مسقط، ایران و آمریکا هستند که در طول سه روز اخیر، با حضور کاترین اشتون، هماهنگ کننده گروه ۱+۵، به مذاکره پرداخته اند. این در حالی است که در حاشیه این مذاکرات، گفت و گوهای دوجانبه ای نیز میان نمایندگان ایران و سایر کشورهای گروه ۱+۵ انجام شده است.

در همین چارچوب، امروز عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، با همتایان بریتانیایی، فرانسوی، آلمانی، روسی و چینی خود نیز به طور جداگانه دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

روز دوم این مذاکرات، دیروز در شرایطی به پایان رسید که خبرنگاران منتظر اعلام خبری جدید از سوی مذاکره کنندگان بودند، ولی در پایان مذاکرات، ظاهرا به دلیل آنکه خبری برای اعلام به رسانه ها وجود نداشت، نشست خبری برگزار نشد.

فرداد فرحزاد می گوید که شایعاتی وجود دارد که ممکن است جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، که دیشب برای شرکت در نشست سازمان همکاری های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه (اپک) راهی پکن شده بود، به مسقط بازگردد. آقای کری در دو روز اول مذاکرات در مسقط حضور داشت و با محمدجواد ظریف مذاکراتی صورت داد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان، امروز هشدار داد که اگر تا پایان مهلت ۱۳ روزه تعیین شده برای توافق هسته‌ای، دو طرف به توافق نرسند، رسیدن به چنین توافقی در سا‌ل‌ آینده و پس از آن بعید خواهد بود.

آقای اشتاین‌مایر با تاکید بر اینکه نظرات ایران و گروه ۱+۵ تا کنون هرگز تا این حد به یکدیگر نزدیک نشده بود، از طرف‌های مذاکرات خواسته است تا برای رسیدن به توافق از خود "انعطاف‌پذیری و اراده‌ قاطع" نشان دهند.

آقای عراقچی دیروز تاکید کرد که در مذاکرات پیشرفت جدیدی به دست نیامده، اما وی نسبت به کسب توافق نهایی خوشبین است.

در واشنگتن هم جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "ما هنوز بر دستیابی به پیشرفت و دست یافتن به یک معامله پیش از پایان مهلت تعیین شده تمرکز داریم. هنوز برای این کار وقت هست."

ایران و کشورهای گروه ١+٥ تا ۲۴ نوامبر (۳ آذر) فرصت دارند تا بر سر برنامه تحقیقات هسته‌ای ایران به توافق نهایی برسند.

مطالب مرتبط