علی یونسی: دولت اختیاری برای رفع حصر ندارد

حق نشر عکس FARS

علی یونسی، مشاور رئیس جمهور ایران در حاشیه نمایشگاه مطبوعات در مورد حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی گفت: "دولت اختیاری در این زمینه ندارد، اما می‌تواند زمینه را فراهم کند. اما خیلی‌ها نمی‌خواهند، همیشه می‌خواهند جو با التهاب باشد."

به گزارش سایت انصاف نیوز، آقای یونسی امروز سه‌شنبه ۲۰ آبان ماه (۱۱ نوامبر) گفته است که اگر شرایط آرام شود و از جو سیاسی فاصله گرفته شود، ممکن است که دولت بتواند به وعده‌اش در این زمینه عمل کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دوران تبلیغات انتخابات سال گذشته وعده داده بود که برای پایان دادن به حصر خانگی مخالفان و آزادی زندانیان سیاسی تلاش کند.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران چندی پیش در نامه‌ای به آقای روحانی با انتقاد از ادامه حصر خانگی رهبران اعتراض‌های انتخاباتی سال ۱۳۸۸ از "انفعال" آقای روحانی در اجرای قانون اساسی انتقاد کرده و هشدار داده بود که اگر آقای روحانی در این مورد مسامحه کند، موضوع را در مجلس و در قالب سئوال از رئیس جمهور مطرح خواهد کرد.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که از رهبران اعتراض‌ها به نتایج انتخابات سال ۸۸ هستند، از بهمن ماه سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و تا کنون دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات آن‌ها برگزار نشده است.

انتخابات ریاست جمهوری ایران که در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ برگزار شد، به یکی از چالش‌برانگیز‌ترین دوره‌های انقلاب اسلامی تبدیل شد و در جریان اعتراض‌ها به نتایج این انتخابات ده‌ها نفر کشته و شمار زیادی از معترضان، فعالین سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران بازداشت و با احکام سنگین روبرو شدند.

مطالب مرتبط