علیرغم ضرب‌الاجل قوه قضاییه وایبر و اینستاگرام فعلا فیلتر نمی‌شوند

حق نشر عکس non

یکی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، نهاد مسئول سانسور اینترنت در ایران، گفته است که فیلتر کردن شبکه‌هایی مثل وایبر در جلسه این هفته گروه رای نیاورده است.

عضوی دیگر نیز خبر داده که وزارت ارتباطات موظف شده است راهی برای فیلترینگ هوشمند اینستاگرام پیدا کند.

محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی و عضو کارگروه، به خبرآنلاین گفته است: "موضوع فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های موبایلی در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی پیشنهاد شد ولی رأی نیاورد و به تصویب نرسید."

این در حالی است که قوه قضاییه ایران اواخر شهریور ماه به وزارت ارتباطات یک ماه مهلت داد که شبکه‌های ارتباطی مانند وایبر و واتس‌اپ را فیلتر کند وگرنه این قوه راسا وارد عمل می‌شود.

با وجود این که سه هفته از پایان این مهلت می‌گذرد هنوز خبری از اقدام احتمالی قوه قضاییه منتشر نشده است.

محمدرضا صادق، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی، گفته است که تصمیم‌هایی در این زمینه گرفته شده که به زودی از مراجع رسمی اعلام خواهد شد.

در عین حال رمضانعلی سبحانی‌فر و محمدعلی اسفنانی، دو عضو دیگر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، می‌گویند این کارگروه تصمیم گرفته که شبکه اینستاگرام به صورت "هوشمند" فیلتر شود.

آقای سبحانی‌فر گفته است: "مقرر شد ظرف مدت زمانی وزارت ارتباطات با هاست خارجی این شبکه اجتماعی مذاکره کند تا دسترسی آن در اختیار وزارت ارتباطات قرار گیرد که اگر این اتفاق نیافتد و این هاست در اختیار وزارت ارتباطات خودمان قرار نگیرد، دوباره بحث فیلتر اینستاگرام مطرح خواهد شد."

محمدعلی اسفنانی گفته است وزارت ارتباطات دو هفته فرصت دارد تا با اینستاگرام مکاتبه کند و از طرف اینستاگرام "دسترسی امنیتی به این وزارتخانه بدهند."

حکومت ایران بسیاری از وبسایت‌های اینترنتی و سرویس‌های ارتباطی را فیلتر می‌کند. در ماه‌های اخیر درخواست‌های محافظه‌کاران برای محدود کردن دسترسی شهروندان به سرویس‌هایی نظیر واتس‌اپ و وایبر تشدید شده که دولت در مواردی در برابر آن مقاومت کرده است.

انتشار گسترده‌ شوخی‌هایی درباره آیت‌‎الله روح‌الله خمینی، رهبر پیشین جمهوری اسلامی، در وایبر حساسیت محافظه‌کاران را بالا برده بود.

مطالب مرتبط