مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنجشنبه ۲۲ آبان

محور اصلی گزارش‌ها و مقاله‌های روزنامه‌های چاپ تهران همچنان به مذاکرات هسته‌ای ایران معطوف شده است و در این بین اظهارات علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی آن کشور هم مبنی بر تایید دریافت نامه باراک اوباما خطاب به رهبر ایران، به نحو گسترده‌ای منتشر شده است.

تاملی بر مذاکرات هسته‌ای مسقط

سیروس محمودیان در روزنامه وطن امروز نوشته است، مذاکرات پیدا و پنهان هسته‌ای در حالی در مسقط به پایان رسید که به تعبیر نویسنده این روزنامه اصولگرایان تندرو، اصلاح طلبان در داخل کوشش می‌کنند با تاکید بر فرصت تاریخی بر مذاکرات هسته‌ای مسقط به هر طریق ممکن شرایط سیاسی، اجتماعی مطلوبی را برای تسلیم کامل ایران در برابر غرب فراهم کنند.

خلاصه که مقاله وطن امروز در پایان نتیجه گیری کرده که فضاسازی‌های داخلی و خارجی هیچ تاثیری در تغییر یا تعدیل مواضع انقلابی ایران ندارد. هیات مذاکره کننده ایران به وضوح می‌داند که دستیابی به دانش انرژی هسته‌ای حق مسلمی است که ایران مطلقا از این حق خویش کوتاه نخواهد آمد.

به نظر آقای محمودیان، مهم‌ترین محور مذاکره همانند گذشته لغو تحریم‌ها باید باشد و بی‌شک هرگونه تسامح و تساهل مقامات ایرانی در برابر به تعبیر نویسنده زیاده‌خواهی‌های آمریکا در متن مذاکرات هسته‌ای یک گناه نابخشودنی است.

گذر از نفی به تعداد

احمد شیرزاد در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ فرآیند مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی در حدود یک سال اخیر، رشد چشمگیری را نشان می‌دهد و می‌توان به حصول توافق جامع هسته‌ای خوشبین بود.

این استاد فیزیک دانشگاه معتقد است که آن چه از خبرها، منابع نزدیک به مذاکرات و نقل و قول مقامات شرکت کننده در گفت و گوها به دست می‌آید این است که برخلاف گذشته، بحث بر سر رسیدن به درک مشترک نیست، بلکه نوعی درک مشترک میان طرفین حاصل شده است. این به آن مفهوم است که طرف مقابل خواهان برچیده شدن برنامه هسته‌ای ایران نیست و پذیرفته که ایران می‌تواند نوعی برنامه هسته‌ای داشته باشد.

در ادامه این مقاله آمده که در این مرحله که اکثر مسایل، موانع و راه‌حل‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، نیاز به یک تصمیم سیاسی مانده که نیاز به شجاعت همه طرف‌ها دارد.

آقای شیرزاد در پایان نوشته که اصل حل مساله و رفع تحریم‌ها پیروزی بسیار بزرگی برای ایران خواهد بود و اگر توافقی در چارچوب منافع ملی به دست آید، جامعه بدون هیچ تبلیغی با دیده بسیار مثبت به آن می‌نگرد.

اقتصاد پس از سوم آذر

صادق الحسینی، در سرمقاله امروز روزنامه تعادل نوشته است؛ همه نگاه‌ها به عمان دوخته شده است. هنوز حدود دو هفته به سوم آذر مانده اما از حال و هوای مذاکرات و نیز با وجود لابی‌های گسترده که برای عدم توافق کار می‌کنند به نظر نمی‌رسد توافق جامعی در این مدت امکانپذیر باشد.

به نوشته این مقاله شکست مذاکرات هم به دلیل برابر بودن هزینه‌های آن برای طرفین تقریبا غیرمحتمل است، اما هریک از این سناریوها یعنی توافق بزرگ، عدم توافق و ادامه مذاکرات با توافقاتی ضمنی اثر متفاوتی بر اقتصاد ایران می‌گذارد.

به نظر این عضو شورای سردبیری روزنامه اقتصادی تعادل، در کل اقتصاد ایران هرچند از عدم توافق ضربه خواهد خورد اما با توجه به این که در صورت عدم توافق هم اختلافات بسیاری میان اعضای کشورهای پنج بعلاوه یک به وجود خواهد آمد و نیز با توجه به مقاومت نسبی اقتصاد ایران به تحریم‌های بیشتر، در کوتاه مدت هیچ کدام از سناریوها تفاوت فاحشی را ایجاد نخواهد کرد اما در بلندمدت اثرات این سناریوها برای اقتصاد ایران بسیار متفاوت است.

به نوشته این مقاله توافق جامع باعث حرکت اقتصاد ایران به سمت اقتصاد جهانی و استفاده از پتانسیل‌های پنهان اقتصاد کشور خواهد شد که شرط لازم برای قرار گرفتن اقتصاد ایران در کنار اقتصادهای در حال گذار و دارای رشد سریع است.

عبور از دیوار

تایید ارسال نامه اخیر باراک اوباما به آیت‌الله علی خامنه‌ای از سوی علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در اغلب روزنامه‌های امروز منعکس شده از جمله روزنامه آرمان در گزارشی نوشته که نامه‌های اوباما سابقه دارد و تنها به نامه‌ای که اخیرا خبر ارسال آن به ایران منتشر شده، منحصر نیست. اما کمتر کسی بود که بداند سرانجامی که برای این نامه‌ها ترسیم شده، چیست. در همین حال جاوید قربان اوغلی، در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ که اوباما از بدو ورود به کاخ سفید سیاست خارجی آمریکا را به سمت آرام کردن فضای مناسبات دو کشور پیش برد.

به نوشته این کارشناس روابط بین‌الملل اگر بخواهیم انگیزه نامه‌نگاری میان ایران و آمریکا را بررسی کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که اوباما به شخصه این رویکرد را در پیش گرفته است. آن هم در شرایطی که در داخل آمریکا با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده و اکثریت کنگره در اختیار مخالفان او قرار دارد. حتی در مجلس سنا هم اکثریت حامی اوباما شکننده بود که امروز همان اکثریت شکننده هم از بین رفته و کار اوباما بعد از سه آذر بسیار دشوار خواهد شد. با این حال آمریکا یک تعهد انکارناپذیر برای تغییر دارد و در این چارچوب گام‌های بزرگی هم برداشته است که مهم‌ترین آن تلاش برای حل پرونده هسته‌ای بوده است.

مطالب مرتبط