سرعت اینترنت در ایران تا پانزده ماه دیگر 'تغییری نخواهد کرد'

حق نشر عکس FARS
Image caption آقای واعظی می‌گوید در یک ماه آینده طرح فیلترینگ هوشمند آماده خواهد شد

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که بارها از سرعت پایین اینترنت در این کشور انتقاد کرده بود، می گوید تا پایان سال آینده خورشیدی (سال ۹۴) تغییری در اینترنت خانگی ایجاد نخواهد شد.

آقای واعظی افزایش سرعت اینترنت را نیازمند راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات دانسته و گفته که "پیش از افتتاح این شبکه تغییری در سرعت مشترکان خانگی نخواهیم داشت."

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران که در شروع به کارش سرعت پایین اینترنت را "دور از شان مردم" خوانده بود، مردم را به "صبر" دعوت کرده تا به گفته وی "پروژه‌های زیرساختی به نتیجه برسد و بتوانیم سرعت و پهنای باند مورد نیاز را تامین کنیم."

سرعت اینترنت در ایران در میان کشورهای جهان در ردیف پایین ترین کشورها قرار دارد و در دولت محمود احمدی نژاد با بالا گرفتن طرح اینترنت ملی، این بحث مطرح شد که با فعالیت این شبکه، سرعت اینترنت افزایش خواهد یافت.

بحث "اینترنت ملی" اواسط دهه ۸۰ خورشیدی، پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد آغاز شد. سال ۱۳۸۷ وزارت ارتباطات طرح "شبکه ملی اینترنت" را تهیه کرد و این طرح کمی بعد به شبکه ملی اطلاعات تغییر نام داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیشتر گفته بود که "سالهاست برای زیرساخت امور حوزه اینترنت سرمایه‌گذاری نشده است و ما در این ۱۰ ماه گذشته پروژه‌هایی طراحی کرده‌ایم که باید حدود چهار هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنیم."

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌گوید این پروژه امسال شروع شده و اجرای آن دو سال طول خواهد کشید و با پیشرفت پروژه "پهنای باند" افزایش خواهد یافت و "امیدواریم شرایط اینترنت تا پایان سال ۹۴ به شرایط قابل قبولی برسد."

محدود کردن سرعت اینترنت

وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت آقای احمدی نژاد به نوعی از سرعت پائین اینترنت خانگی دفاع می کردند. محمد سلیمانی اولین وزیر ارتباطات آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۵ دستور داد ارائه اینترنت با سرعتی بیشتر از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه به کاربران عادی ممنوع شود، چرا که به گفته او "نیازی بیشتر از این ندارند."

وزرای بعدی دولت آقای احمدی نژاد نیز همین نگاه را داشتند به گونه ای که محمدحسن نامی آخرین وزیر ارتباطات آقای احمدی نژاد گفته بود که "از نظر من وضعیت فعلی اینترنت خوب است."

دولت حسن روحانی از همان ابتدای شروع به کارش از سرعت پائین اینترنت انتقاد کرده و وعده داده بود که سرعت اینترنت را افزایش دهد و فیلترینگ را ساماندهی کند.

با گذشت حدود پانزده ماه از شروع به کار دولت آقای روحانی وضعیت اینترنت همچنان مانند گذشته است و دولت می گوید که دست‌کم حدود پانزده ماه دیگر طول خواهد کشید تا وضعیت سرعت اینترنت در ایران بهتر شود.

آقای واعظی می گوید که در "یک‌ماه آینده طرح فیلترینگ هوشمند آماده خواهد شد."

مطالب مرتبط