دادگاه فدرال آمریکا: دامنه‌های اینترنتی ایران قابل واگذاری نیست

حق نشر عکس PRESIDENT.IR
Image caption وبسایت‌های رسمی، در دامنه‌های رسمی ثبت می‌شوند

یک دادگاه فدرال در پایتخت ایالات متحده آمریکا، حکم داده که نمی‌توان دامنه‌های اینترنتی ایران را مصادره یا واگذار کرد.

این حکم بر اساس پرونده‌ای صادر شده است که عده ای از وکلای اسرائیلی باز کرده بودند و در آن خواهان مصادره دامنه‌های اینترنتی ایران شده بودند.

دامنه‌هایی مانند ir. و ایران. که در پس آدرس‌ وبسایت‌های اینترنتی می‌آیند.

دامنه‌های اینترنتی هر کشوری کدی مشخص است که تنها برای آن کشور است و وبسایت‌های رسمی مانند نهادهای دولتی از آن استفاده می‌کنند.

شاکیان این پرونده، گروهی از بازماندگان قربانیان حمله‌هایی بودند که متهم آنها، گروه‌های نزدیک به ایران یا مورد حمایت آن هستند؛ از جمله حزب‌الله لبنان و گروه فلسطینی حماس.

حمله یک بمب‌گذار انتحاری در بیت‌المقدس در سال ۱۹۹۷ میلادی که به مجروح شدن چهار آمریکایی منجر شد یکی از این موارد است.

در سال ۲۰۰۱ میلادی این پرونده به دادگاه رفت و از آنجا که حماس مسئولیت آن حمله را به عهده گرفت و ایران حامی این گروه فلسطینی شناخته می‌شود، ایران در دادگاه به پرداخت ۱۰۹ میلیون دلار غرامت محکوم شد.

قصد وکلا برای تصرف دامنه‌های اینترنتی ایران هم بخشی از تلاش برای کسب این غرامت است که ایران آن را نمی‌پذیرد و در مورد آن حتی نظر هم نمی‌دهد.

پیشتر سعی شده بود در مورد سوریه و کره شمالی هم چنین کاری انجام شود، اما دادگاه با آن مخالفت کرده بود.

آیکان، که مدیریت اختصاص دامنه‌های کشورها را در اختیار دارد در پاسخ به دادگاه فدرال آمریکا گفته بود که این دامنه‌ها دارایی کشورها نیستند که بتوان آنها را ضبط کرد.

دادگاه فدرال آمریکا هم بعد از بررسی نظرات آیکان و وکلا به سود ایران رای صادر کرد و با تکرار حرف آیکان این دامنه‌ها را قابل واگذاری ندانست.