درگیری‌های 'پراکنده' در تجمعات هواداران مرتضی پاشایی

حق نشر عکس MEHR
Image caption در پی انتشار خبر درگذشت مرتضی پاشایی، هواداران او گرد هم آمدند

براساس گزارش‌ها از ایران و افغانستان، در پی درگذشت مرتضی پاشایی، خواننده، نوازنده و آهنگساز ایرانی، هواداران او در شهرهای مختلف تجمع کرده و به یادش شمع روشن کرده‌اند.

با انتشار گزارش‌های مربوط به درگذشت مرتضی پاشایی، علاقه‌مندان او از صبح روز جمعه، ۲۳ آبان، در مقابل بیمارستان بهمن در تهران تجمع کردند. شامگاه روز جمعه نیز گزارش‌هایی از برگزاری تجمعات مشابه در چندین شهر دیگر ایران از جمله تبریز، همدان، کرمانشاه، قزوین، زنجان، سمنان، رشت، شیراز، اصفهان، قم، مشهد، یزد، اهواز، آبادان و بوشهر منتشر شد که براساس آنها، در جریان این تجمعات، اغلب حاضران شمع روشن کرده و ترانه‌های مرتضی پاشایی را همسرایی کرده‌اند.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) در گزارشی از این تجمعات نوشته است که بیشتر آنها در پی هماهنگی جوانان و کاربران شبکه‌های اجتماعی برگزار شده‌اند.

براساس گزارش‌ها از افغانستان، هواداران مرتضی پاشایی در شهرهای هرات و کابل هم به یاد او گرد هم آمده‌اند. هواداران این هنرمند در مزارشریف و چند شهر دیگر افغانستان نیز نمایه‌های فیسبوک خود را به یاد او تغییر دادند.

در عین حال، گزارش شده است که در مواردی، تجمعات در برخی شهرهای ایران با برخورد نیروهای امنیتی روبه‌رو بوده است. از جمله ایرنا از تجمع "چند هزار نفر" در یکی از خیابان‌های شهر مشهد خبر داده و نوشته است که حاضران در این تجمع به یاد او شمع در دست گرفته بودند و ترانه‌هایش را همخوانی می‌کردند.

ایرنا به نقل از شاهدان عینی اضافه کرده است که در محل تجمع، "درگیری‌های پراکنده‌ای میان تعدادی از جوانان حاضر با ماموران پلیس روی داد و چند نفر نیز دستگیر شدند."

حق نشر عکس ISNA
Image caption تجمع هواداران مرتضی پاشایی در مشهد

بنا بر این گزارش، تجمع هواداران مرتضی پاشایی در شهر زنجان هم با محدودیت‌هایی از طرف نیروی انتظامی روبه‌رو شد و ماموران امنیتی "دقایقی پس از آغاز این تجمع، تمامی مسیرهای منتهی به محل تجمع را مسدود کردند."

ایرنا اضافه کرده است که تا ساعاتی پس از پایان این تجمع، ماموران نیروی انتظامی همچنان "حضور پررنگی" داشته‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ناصر پاشایی، پدر مرتضی پاشایی، شامگاه جمعه ۲۳ آبان، به خبرگزاری مهر گفت: "ما از این که برخی افراد از ابراز احساسات مردم سوءاستفاده کرده و برخی اجتماعات را به حاشیه کشانده‌اند، بسیار متاسفیم."

مرتضی پاشایی در ۳۰ سالگی و در پی ابتلا به سرطان درگذشت.

محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور ایران، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و گروه‌هایی از ورزشکاران، هنرمندان و چهره‌های شناخته‌شده ایرانی نیز درگذشت آقای پاشایی را تسلیت گفته‌اند.

مطالب مرتبط