معاون وزارت علوم ایران در آستانه جلسه رای اعتماد وزیر استعفا کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای میلی منفرد اولین وزیر پیشنهادی علوم آقای روحانی بود که نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد

سه روز پیش از جلسه رای اعتماد به چهارمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در مجلس ایران، جعفر میلی منفرد معاون آموزشی این وزارتخانه از سمت خود استعفا داده است.

بنابر برنامه مجلس، جلسه رای اعتماد به فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی علوم روز سه شنبه ۲۷ آبان برگزار می شود.

آقای میلی منفرد که اولین وزیر پیشنهادی حسن روحانی به مجلس برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بود، نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

بعد از آن جعفر توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت داشت تا آنکه رضا فرجی دانا به عنوان دومین وزیر پیشنهادی علوم از مجلس رای اعتماد گرفت.

آقای فرجی دانا سرانجام بعد از حدود یک سال، ٢٩ مرداد از سوی مجلس استیضاح و از کار برکنار شد. یکی از دلایل استیضاح آقای فرجی دانا، حضور جعفر میلی منفرد به عنوان معاون آموزشی و جعفر توفیقی به عنوان مشاور وزیر مطرح شد.

بعد از استیضاح آقای فرجی دانا، محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم شد و آقای توفیقی از وزارت علوم رفت اما آقای میلی منفرد همچنان به عنوان معاون آموزشی فعالیت داشت.

وزارتخانه پردردسر همچنان بدون وزیر

حسن روحانی بعد از استیضاح وزیر علوم، محمد نیلی احمدآبادی را به عنوان سومین وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی کرد اما وی هم نتوانست رای اعتماد بگیرد.

برخی از نمایندگان مخالف انتصاب محمود نیلی احمدآبادی گفتند که در جریان اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و انتخاب محمود احمدی نژاد، آقای احمدآبادی علیه "جریان فتنه" موضع قاطعی اتخاذ نکرده است.

جریان فتنه اصطلاحی است که برخی مقامات و رسانه‌های حکومتی برای اعتراضات علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به کار می‌برند و آن را "خط قرمز" پذیرش افراد برای تصدی سمت‌های مهم دولتی می‌دانند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای نیلی احمدآبادی سومین وزیر پیشنهادی علوم بود که مجلس به وی رای اعتماد نداد

اکنون سه روزپیش از جلسه بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی علوم، آقای میلی منفرد از سمت خود استفعا داده و گفته که هدف وی "جلوگیری از هرگونه تضییقات و هموار نمودن مسیر" برای انتخاب وزیر جدید است.

آقای میلی منفرد در مرداد ماه سال گذشته به عنوان اولین وزیر پیشنهادی علوم با ۱۰۵ رای موافق و ۱۶۲ رای منفی نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد. نمایندگان مخالف، وی را به حمایت از دانشجویان در حادثه کوی دانشگاه در ۱۸ تیرماه ۷۸ و حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ متهم کرده بودند.

جنجالی ترین بحث در یک سال اخیر در وزارت علوم موضوع بورسیه های غیر قانونی بیش از سه هزار نفر بوده است که اخیرا این وزارتخانه اعلام کرده که بورسیه دکترای ۸۴۰ نفر را لغو کرده و احتمال لغو بورس ۱۲۴۱ نفر دیگر نیز وجود دارد.

همزمان با استعفای آقای میلی منفرد، سعید سمنانیان مشاور وزیر و رئیس مرکز هیئت های امنا و هیئت های ممیزه مرکزی نیز استعفا کرده است.

آقای احمدی آشتیانی چهارمین وزیر پیشنهادی علوم، فارع التحصیل رشته مهندسی راه و ساختمان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و در رشته مهندسی زلزله نیز از امپریال کالج دانشگاه لندن دکترا گرفته است.

برخی اصولگرایان و رسانه های تندرو این بحث را مطرح کرده اند که وی هم نخواهد توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

مطالب مرتبط