وکیل غنچه قوامی: اتهام موکلم فعالیت تبلیغی علیه نظام است

حق نشر عکس AP

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل غنچه قوامی گفت: "اتهام موکلم فعالیت تبلیغاتی علیه نظام بود، اما چون دادگاه غیرعلنی بود نمی‌توانم عین اقداماتی را که منجر به صدور این کیفرخواست شد، توضیح بدهم. اتهامی هم جز این نداشت."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آقای علیزاده امروز یک شنبه ۲۵ آبان‌ماه گفت: "موکل بنده فعالیت‌‌هایی را در فضای مجازی داشت که متاسفانه جوانان ما از این قبیل فعالیت‌ها زیاد دارند در حالیکه این اقدامات اشتباه است و در قانون هم جرم‌انگاری شده است، اما بیشتر جوانان از این موضوع اطلاع ندارند."

غنچه قوامی، شهروند ۲۵ ساله ایرانی- بریتانیایی روز ۳۰ خرداد زمانی که برای تماشای مسابقات والیبال مردان به ورزشگاه آزادی رفته بود، بازداشت و بعد از ساعاتی آزاد شد.

اما چند روز بعد که برای دریافت وسایل ضبط شده‌اش مراجعه کرد دوباره بازداشت شد و از آن زمان زندانی است.

وکیل غنچه قوامی با اشاره به اینکه گفته شده حکم موکلش هنوز صادر نشده است، گفت: "اگر بنده می‌گویم که حکم موکلم صادر شده است، مستند به جلسه دادگاهی است که در آن حضور داشتم و در آن ختم رسیدگی اعلام شد و اگر اتهام جدیدی مطرح است باید پرونده جدیدی تشکیل شود."

آخرین جلسه دادگاه خانم قوامی در هفته پایانی مهرماه برگزار شد.

آقای طباطبایی گفته بود که موکلش به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به یک سال حبس محکوم شده، اما این حکم ابلاغ نشده است.

اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران روز ۱۹ آبان‌ماه گفت: "در پرونده اخیر غنچه قوامی اتهام دیگری نیز داشته که در مورد آن قرار منع تعقیب صادر شده بود، اما با اعتراض انجام گرفته بار دیگر پرونده به دادگاه رفته و دادگاه این اعتراض را پذیرفته است و پرونده به دادسرا بازگشته است."

این در حالی است که آقای علیزاده در مصاحبه با سایت روز گفته است: "فشارهای دوران بازداشت به خصوص دوران انفرادی در ارتباط با والیبال بود. تمام تلاش ها این بود که ثابت کنند غنچه در ارتباط با والیبال، ماموریتی داشته که بیاید و کارهایی انجام دهد. در گردش کار هم همه اینها بود. ولی وقتی پرونده به بازپرس رسید، بازپرس تمام اینها را رد کرد و منع تعقیب داد."