سفر کری به اروپا در آستانه نشست وین؛ تصمیم های 'سخت فقط در پایان گرفته خواهد شد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان کری گفت مذاکرات وارد مرحله ای حساس شده و او در لحظه مناسب به وین خواهد رفت

در آستانه نشست وین میان ایران و ۱+۵ که پیش از فرارسیدن مهلت ۲۴ نوامبر برای دست یابی به یک توافق جامع برگزار می شود، جان کری به اروپا سفر کرده و یک مقام آمریکایی گفته که انتظار دارد "تصمیم های سخت در پایان مذاکرات گرفته شود."

وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر دوشنبه به خبرنگاران گفت: "معلوم است که درحال ورود به مرحله ای حساس در مذاکرات مربوط به برنامه اتمی ایران هستیم و من در لحظه مناسب به وین خواهم رفت."

او ابتدا در روز سه شنبه با همتایان اروپایی اش در لندن رایزنی خواهد کرد.

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود دوشنبه اظهار امیدواری کرد این هفته مذاکرات به نتیجه برسد.

آخرین دور مذاکرات میان دو طرف هفته قبل در مسقط پایتخت عمان برگزار شده بود.

این مقام آمریکایی گفت که آن مذاکرات "دشوار، صریح و جدی" بوده و اینکه در آن "پیشرفت هایی بیش از حد انتظار همگان" به دست آمد هرچند همچنان "شکاف هایی جدی" باقی است.

او گفت که تمدید مهلت مذاکرات بخشی از آن گفتگوها نبود. دو طرف ابتدا پاییز سال گذشته در ژنو به یک توافق مقدماتی رسیدند و بعد آن را برای چهار ماه تا ۲۴ نوامبر تمدید کردند. هرچند هیچ کدام تمایلی به تمدید دوباره آن نشان نمی دهند اما آن را مردود ندانسته اند.

مقام آمریکایی گفت: "ما در یک مقطع خیلی خیلی سخت در این مذاکرات هستیم. ما معتقدیم که تصمیم های سخت فقط در پایان گرفته خواهد شد، اصولا اگر گرفته شود."

از سوی دیگر در روز دوشنبه فرستاده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که آمریکا از میزان همکاری ایران با آژانس که مشغول تحقیق درباره برنامه اتمی این کشور است مایوس است.

آژانس پیشتر در ماه جاری در گزارشی گفت که علیرغم قول همکاری مقام های ایرانی،‌ تحقیقات سازمان در چند ماه گذشته در مورد ماهیت برنامه اتمی این کشور پیشرفت کمی داشته است.

ایران می گوید که علاقه ای به سلاح های اتمی ندارد و در مورد آنها تحقیق یا روی آنها کار نمی کند.

لورا کندی فرستاده آمریکا روز دوشنبه گفت که واشنگتن از "ناکامی ایران تا این لحظه برای همکاری سازنده در این مورد" مایوس است.

'بهانه جویی'

حق نشر عکس AFP
Image caption سه مقام بلندپایه سیاست خارجی ایران، اروپا و آمریکا هفته پیش نشست های فشرده ای در مسقط داشتند

پیشتر در روز دوشنبه علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران آمریکا را به "بهانه‌جویی‌هایی" متهم کرد که به گفته او "می‌تواند به صورت مانعی بر سر راه مذاکرات هسته ای باشد."

با این حال آقای لاریجانی اضافه کرد که "مذاکرات هسته‌ای ایران مسیر رو به رشدی را طی می‌کند."

پیش از نشست گروه ۱+۵ در عمان، محمدجواد ظریف و جان کری وزرای خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون مذاکره کننده اتحادیه اروپا در مسقط با صورت سه جانبه گفت و گو کرده بودند.

محتوی این گفت و گوها از سوی منابع رسمی منتشر نشد، اما خبرگزاری تسنیم در گفت و گو با ابراهیم کارخانه‌، نماینده مجلس و رئیس کمیته هسته‌ای پارلمان ایران به جزئیاتی از این نشست اشاره کرده است.

این نماینده مجلس در این مصاحبه گفته "آمریکایی‌ها در اقدامی گستاخانه با ارائه پیشنهادات ۸ صفحه‌ای در مذاکرات مسقط، معادلات مذاکرات را به هم ریختند. پیشنهاد ۸ صفحه‌ای آمریکا در مسقط یک معاهده ترکمنچای هسته‌ای است که بدون شک تیم مذاکره‌کننده هرگز زیر بار آن نخواهد رفت."

به گفته آقای کارخانه "طرح آمریکایی‌ها برای محدود کردن تعداد سانتریفیوژها در حد چرخش دکوری و حیات نباتی و توقف تحقیق و توسعه در حد سانتریفیوژهای نسل کهنه (نسل یک) و تعطیلی طولانی مدت آب سنگین اراک به بهانه بازطراحی و تغییر ماهیت به آب سبک و اعلام بازرسی‌های نامحدود و سرزده از تمامی تاسیسات هسته‌ای و در امتداد آن از تاسیسات نظامی است."

مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود در این مورد گفت وارد جزئیات گفتگوهای مسقط نخواهد شد اما اضافه کرد: "این طور نبود که ایرانی ها با یک تکه کاغذ (که در مذاکرات به آنها داده شده باشد) مسقط را ترک کنند. در آنجا درباره پارامترهای دقیق بحث شد."