دیدار دوجانبه معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا در اولین روز مذاکرات اتمی

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ایران رسیدن به توافق را مشروط به اراده سیاسی طرف مقابل دانست

معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا ساعتی پیش یک دور مذاکره دو جانبه و یک دور نیز مذاکره سه جانبه با اتحادیه اروپا برگزار کردند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر امور خارجه ایران ابتدا با ویلیام برنز دیپلمات ارشد آمریکایی و وندی شرمن مدیر کل سیاسی وزارت خارجه آمریکا و رئیس تیم مذاکره کننده ایالات متحده به صورت دو جانبه در هتل کوبورگ وین گفت و گو کردند.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که صبح سه‌شنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ وارد وین، پایتخت اتریش شد، با کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا و سرپرست مذاکره‌کنندگان ۱+۵ دیدار کرده بود.

این دیدار که از آن به عنوان "ناهار کاری" یاد شد، آغازگر آخرین دور مذاکرات هسته‌ای پیش از ضرب الاجل سوم آذر، برای دست یافتن به توافقی جامع در مورد برنامه اتمی ایران است.

آنچه گذشت:‌ رویدادها و واکنش‌های لحظه به لحظه مذاکرات سه شنبه

آقای ظریف بعد از این دیدار به خبرنگاران گفت: "صحبت‌های خوبی داشتیم و از این پس دیگر به اراده سیاسی نیاز است تا به نتیجه برسیم." خانم اشتون به سوالات خبرنگاران پاسخ نداد.

مقامات ایران و آمریکا می‌گویند که دست یافتن به چنین توافقی ممکن، اما مستلزم تصمیم‌گیری‌های دشوار است.

وزیر امور خارجه ایران پیش از دیدار با خانم اشتون گفت: "در صورتی که طرف مقابل، اراده سیاسی را برای اتخاذ تصمیم سخت داشته باشد، هنوز این امکان هست که به توافق دست یافت. اما ارائه خط قرمزهای بی‌معنا که برای خوشامد گروه‌های فشار است، نه کمکی به حل مشکل می‌کند و نه کمکی به عدم اشاعه [سلاح‌های اتمی]."

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم از ایران خواسته است که تمام تلاش ممکن را بکند تا صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی اش تضمین شود.

آقای کری که برای رایزنی درباره پرونده هسته‌ای ایران به اروپا سفر کرده امروز سه‌شنبه ۱۸ نوامبر در لندن با فیلیپ هموند، همتای بریتانیایی‌اش دیدار کرد.

در بیانیه‌ای که وزارت خارجه بریتانیا بعد از این دیدار منتشر شده، آقای هموند گفته به نظر او امکان رسیدن به توافق وجود دارد، اما افزوده "ما با توافق بد موافقت نمی‌کنیم". او از ایران خواسته انعطاف‌پذیری بیشتری نشان دهد.

کسری ناجی، خبرنگار بی بی سی فارسی که برای پوشش خبری مذاکرات به وین رفته است، به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی می‌گوید که در مذاکرات سه‌جانبه اخیر میان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا در مسقط، محدودیت‌های مورد توافق کشورهای گروه ۱+۵ با جزئیات و به صورت مکتوب در اختیار مقامات ایرانی قرار گرفته است.

غنی‌سازی و تحریم؛ اصل اختلاف

موارد اصلی مورد اختلاف میان طرف‌های مذاکره، میزان و ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران و همین طور زمان‌بندی رفع یا تعلیق تحریم‌هاست.

آقای ظریف امروز سه‌شنبه‌ ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) در وین گفت: "بحث اصلی که مدت‌ها وقت همه ما را گرفته، حدود غنی‌سازی یعنی میزان و نحوه اوج گرفتن غنی‌سازی به سمت تامین نیازهای صنعتی و سوخت نیروگاه بوشهر بوده است نه اصل غنی‌سازی."

وزیر امور خارجه ایران گفت موضوع تحریم‌ها هم مورد اختلاف است چون "گرایشی در کشورهای غربی به ویژه مقامات آمریکایی بوده که فکر می‌کنند تحریم‌ها برایشان منفعتی داشته و (بخشی از) راه‌حل است."

مطالب مرتبط