خرید و وارد کردن هواپیما به ایران دیگر 'مجوز نمی‌خواهد'

حق نشر عکس na
Image caption مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها دلیل تسهیل سیاست‌های مروبط به واردات هواپیما اعلام شده است

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران می‌گوید بر اساس قوانین جدید تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند "بدون نیاز به مجوز سازمان هواپیمایی اقدام به خرید و وارد کردن هواپیماهای جدید کنند".

به گفته علیرضا جهانگیریان مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های ایجاد شده به دلیل تحریم‌ها باعث شده که ایران با کمبود ناوگان مناسب هوایی روبرو شود و به همین دلیل سازمان هواپیمایی کشوری سیاست‌های خود را مبنی برای ورود هواپیماهای جدید تسهیل کرده است.

تحریم‌های غرب و به ویژه آمریکا علیه ایران باعث ایجاد محدودیت شدید در خرید هواپیمای جدید و قطعات برای تعمیر هواپیماهای قبلی شده است.

هر چند که بعد از توافق موقت ژنو و کاهش موقت تحریم‌ها شرکت‌های بوئینگ و جنرال الکتریک آمریکا گفتند که موفق به کسب مجوز صدور قطعات یدکی هواپیما به ایران از وزارت دارایی آمریکا شده‌اند.

اما تاکنون به جز فروش محدود نقشه ها، نمودارهای ناوبری، محصول دیگری به ایران فروخته نشده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفته است که طبق سیاست‌های فعلی خرید و وارد کردن هواپیماهای جدید مجوز نمی‌خواهد هر چند تاکید کرده که پرواز این هواپیماها نیاز به مجوز خواهد داشت.

به گفته آقای جهانگیریان تاکنون چند شرکت سرمایه‌گذار داخلی و خارجی برای وارد کردن هواپیماهای جدید اعلام آمادگی کرده‌اند و "درخواست آن‌ها در حال بررسی است".

مطالب مرتبط