بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۸ آبان

روزنامه های امروز صبح مهم ترین عنوان ها و گزارش های خود را به مخالفت مجلس با سومین وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارت علوم اختصاص داده و از دیدگاه های مختلف به بررسی آن پرداخته اند.

نقل سخن خوش بینانه وزیر خارجه درباره احتمال جشن در سوم آذر و مخالفت با آن توسط رسانه های تندرو، از دیگر مطالب روزنامه هایی که خبری از مذاکرات وین ندارند اما درباره اهمیت توافق بسیار نوشته اند.

مخالف و موافق رای مجلس

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

حسن وزینی در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشته: آنچه بیانگر علت اصرار بهارستانی‌ها بر تأیید نکردن وزرای پیشنهادی دولت است، نشأت گرفته از تفاوت استراتژی‌ها و برنامه‌های دولت با مجلس است. با این وصف این سؤال پیش می‌آید که چرا ما شاهد اختلاف نظر پاستور و بهارستان در این حوزه هستیم.

به نوشته این مقاله: دولت در حوزه دانشگاه که مرکز و کانون نخبگی کشور است، برنامه جدی دارد. در این سال‌ها این حوزه که به محلی برای تاخت و تاز‌های سیاسی تبدیل شده بود، نیازمند تحول اساسی است. در دانشگاه نمی‌توان صبغه علمی را به کناری نهاد و شأن آن را به شعارهای سطحی تنزل داد. نمی‌توان در مقابل میلیون‌ها دانشجو، هزاران استاد و صدها نهاد و مرجع علمی رویکرد غیرعلمی و چه بسا امنیتی در پیش گرفت.

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان نوشته: شاید این برداشت بدبینانه تلقی شود که برخی از مشاوران سایه‌نشین رئیس‌جمهور محترم گزینه‌هایی را برای تصدی وزارت علوم به مجلس پیشنهاد می‌کنند که پیشاپیش از رأی عدم اعتماد نمایندگان مردم به آنها اطمینان کامل داشته باشند! ولی شواهد و دلایل غیرقابل انکار و فراوانی را می‌توان آدرس داد که از این واقعیت تلخ و مرموز حکایت می‌کنند. اما چرا؟! و آنان از این بازی غیرمسئولانه چه مقصود و منظوری را دنبال می‌کنند.

به نوشته کیهان برخی از دولتمردان، روزنامه‌های زنجیره‌ای و اصحاب فتنه در هماهنگی با رسانه‌های بیگانه در این توهم می‌دمند که مجلس، سر ناسازگاری با دولت را دارد! و این توهم‌پراکنی در حالی است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی علی‌رغم اختلاف سلیقه سیاسی اکثریت آنان با دولت، گزینه‌های معرفی شده برای وزارتخانه‌های مختلف را با رأی بالا به کابینه فرستاده‌اند.

مدیر کیهان با تکرار آن چه نمایندگان تندرو مجلس در مخالفت با وزیران پیشنهادی روحانی گفته اند مدعی شد مطابق اسناد غیرقابل انکار موجود، اصحاب و عوامل فتنه یاد شده تحت حمایت بی‌پرده مثلث آمریکا، اسرائیل و انگلیس در پی براندازی نظام بوده‌اند و با اشاره به اعترافاتی که در دادگاه ها و زندان رخ داده نوشت اصلاح طلبان خود بارها بر این واقعیت نفرت‌انگیز تاکید ورزیده‌اند.

روحانی بیش از خاتمی

مصطفی داننده در سرمقاله ابتکار اظهار عقیده کرده: روحانی از خاتمی نیز مظلوم تراست چرا که خاتمی، دولتی را تحویل گرفت که همچون ساختمانی بود که احتیاجی به کمی بازسازی داشت و با کمی تغییر و بالا و پایین کردن میشد به دولتی رسید که دلخواه خاتمی و طرفدارانش بود. اما حسن روحانی داستان متفاوتی دارد. او دولتی را تحویل گرفت، که هیچ شباهتی به دولت زمان صلح با بالاترین درآمد نفتی بین تمام دولت‌های ایران، نبود. روحانی با ویرانه‌ای روبرو بود که باید آن را می ساخت.

Image caption کارتون حسین کشتکار، جوان

به نظر نویسنده مقاله: درآمدها و خرج‌های بی حساب، ویژه‌خواریهای بی شمار و سیاست خارجی بسته همراه با تحریم‌های کمرشکن میراث احمدی نژاد برای دولت تدبیر و امید بود. از طرفی خاتمی در زمان ریاست جمهوری اش با مخالفانی روبرو بود که به خاطر هر تصمیم او کفن می پوشیدند و به خیابان می آمدند و دولت او را متهم به عبور از ارزش ها و خروج از ریل انقلاب اسلامی می کردند.

در پایان سرمقاله ابتکار آمده: خاتمی در سال‌های ابتدایی ریاست جمهوری اش با مجلسی روبرو بود که بسیاری از عقلای جناح راست با مدیریت ناطق نوری در آن حضور داشتند و سعی می کردند کمتر در مسیر راه دولت اصلاحات سنگ اندازی کنند. اما حسن روحانی داستان متفاوتی دارد. تفکر کفن پوشی در زمان خاتمی که در خیابان‌های تهران و قم بود، در زمان ریاست جمهوری روحانی، ردای رسمی تری به تن کرده و از برخی تریبون های رسمی به مخالفت با روحانی برخاسته است.

عباس حاجی نجاری در مقاله ای در جوان روزنامه سپاه پاسداران نوشته: ماجرای تلخ روز گذشته مجلس و عدم رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دومین گزینه معرفی شده از سوی رئیس محترم جمهور برای تصدی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، بعد از استیضاح آقای فرجی دانا، عملاً رئیس‌جمهور را به استفاده از حكم حكومتی برای اداره این وزارتخانه تا معرفی گزینه جدید نزدیك كرده است، چرا كه با فرا‌رسیدن ۲۹ آبان‌ماه، فرصت قانونی رئیس‌جمهور برای اداره این وزارتخانه با سرپرست، پایان می یابد.

نویسنده این مقاله سؤالی را اساسی دانسته. این كه چه اصراری بر معرفی افرادی از این دست برای تصدی این وزارتخانه مهم است كه وظیفه اصلی كادرسازی برای آینده كشور را بر عهده دارد. طبعاً تیمی كه وظیفه بررسی صلاحیت و معرفی این افراد را بر عهده دارد نمی تواند مدعی شود كه اطلاعات لازم در مورد این افراد را نداشته است.

در انتظار مذاکرات هسته ای

احسان کیانی در سرمقاله مردم سالاری نوشته: مساله وزارت علوم و فنّاوری همچنان لاینحل باقی ماند. گویا نه دولت منتخب و نه مجلس محترم قصد نداشته‌اند که راهی به تعامل و توافق نهایی باز کنند و این وجهه خوبی در جامعه ایران به خصوص نخبگان و علی الخصوص دانشگاهیان نخواهد داشت. به راستی آیا مردم از فعّالان سیاسی و مسوولان اجرایی و تقنینی نخواهند پرسید شما که نمی توانید میان خود به توافق برسید، چگونه به توافق با بیگانگان امید دارید؟

در این نقد دوسویه باید با انصاف و واقع‌بینی نسبت به شرایط حسّاس کشور، به تحلیل این رخداد پرداخت. ابتدا باید متذکّر شد که سازش‌کاری یکی از مبانی و اصول اساسی عرصه سیاست به ویژه عرصه داخلی است. زیرا اگر پایبندی بر حقوق ملّت و ایستادگی در برابر بیگانگان در سیاست خارجی محلّی از اعتبار داشته باشد، در سیاست داخلی که همه نخبگان و جریان‌های سیاسی در سایه قانون اساسی به مثابه میثاق ملّی به فعالیّت می پردازند؛ تنش‌های بیهوده و تلاش‌های نابجا برای بیرون راندن یکدیگر از میدان سیاست کشور، هرگز پذیرفتنی نیست.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، فرهیختگان

در انتهای سرمقاله مردم سالاری آمده: امّا واقعیّت این است که تنش‌های داخلی و موازنه‌ای که اکنون میان دولت و مخالفانش در فضای سیاسی کشور وجود دارد وابستگی زیادی به نتیجه مذاکرات هسته‌ای دارد که این موازنه را به شدّت دگرگون خواهد کرد. باید منتظر ماند و دید.

جلال ساداتیان در مقاله ای در فرهیخگان نوشته: ایران تاکنون به رغم همه فشارهای سیاسی و اقتصادی که بر سر چالش هسته‌ای با قدرت‌های غربی تحمل کرده، اکنون در نقطه خوبی قرار گرفته است؛ چنین جایگاهی در سایه پیشرفت در برنامه‌های هسته‌ای و مقاومت در مقابل تحریم‌ها به دست آمده است و بر همین اساس با موضع برتر در مذاکرات وارد شده است. اما اوباما در ماه‌های اخیر در شرایط نامناسبی قرار گرفته است.

نویسنده از مجموع حوادث و اتفاقاتی که در چند دور مذاکره رخ داده است، این گونه برداشت کرده که در توافقنامه احتمالی، ایران می‌تواند چرخه غنی‌سازی خود را متناسب با نیازمندی‌های داخلی حفظ کند. هیأت ایرانی اصرار دارد که غنی‌سازی خود را در حد صنعتی پیش ببرد تا اگر بعد از ۵ سال که تعهد روسیه مبنی بر تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر به پایان رسید کشورمان ذخایر کافی برای ادامه کار نیروگاه‌های خود داشته باشد.

مقام‌های ایرانی در مواجهه با قدرت‌های بزرگ برای حل و فصل موضوع هسته‌ای، رویکردی مبتنی بر عقلانیت در پیش گرفتند. عقلانیتی که این امکان را می‌دهد که در سایه عبور از یک بحران هم امید و آرامش بر زندگی مردم حاکم شود و هم اصول و چارچوب‌های نظام تأمین شود. نگاه دولت یازدهم بر این امر استوار است که دلیلی ندارد برای دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای، بخش عمده‌ای از مردم تحت فشار قرار گیرند. تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شد به دلیل اتخاذ رویکرد اشتباه در مذاکراتی بود که می‌توانست به شکل دیگری انجام شود و هزینه‌های زیادی به مردم تحمیل نشود.

سونامی سرطان از واقعیت تا توهم

معصومه ستوده در مقاله ای در فرهیختگان نوشته: این روزها درگذشت دو هنرمند جوان به دلیل سرطان موجب شده ‌است تا این بیماری درکانون توجه افکارعمومی قرار گیرد. بسیاری از رسانه‌ها در این فضای احساسی به‌دنبال متهم می‌گردند و در تیترها و اخبار کمتر کارشناسی شده، از افزایش آمار ابتلا به سرطان ناله سر می‌دهند. در این هنگامه بسیاری از رسانه‌ها با آسمان و ریسمان بافتن‌های متداول در نقش شرلوک‌هولمز ظاهر شده و با ذره‌بین کذایی خود انگشت اتهام را به سمت و سوی هر که دم‌دست‌شان بود گرفتند از سازمان حفاظت از محیط‌زیست و وزارت جهاد کشاورزی گرفته تا وزارت بهداشت.

نویسنده این مقاله اظهار نظر کرده که: آمار قربانیان سرطان در سال‌های اخیر موجب شده است که برخی از کار‌شناسان از واژه سونامی سرطان در ایران استفاده کنند. اما آیا وضعیت سرطان در ایران به‌گونه‌ای است که بتوان از واژه سونامی برای آن استفاده کرد؟ نیم‌نگاهی به وضعیت سرطان در جهان نشان می‌دهد که وضعیت ایران در میزان ابتلا، به مراتب بهتر از میانگین جهانی است.

مقاله فرهیختکان با اشاره به منابع موثق نوشته: آمار مبتلایان به سرطان درایران سالانه ۸۵ هزار نفر ذکر شده که از این آمار ۵۵ هزار نفر جان خود را ازدست می‌دهند. این آمار در حالی منتشر شده که در جهان به ازای هرصد هزارنفر ۱۸۲ نفر به سرطان مبتلا شده و ۱۰۲ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

چه سووال های خوبی

حق نشر عکس shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

پدرام ابراهیمی با اشاره به این که این روزها مردم می میرند گفتگویی فرضی را با مسوولان منعکس کرده است که در اول آن پرسیده در ایران سالانه ١٨‌هزار نفر بر اثر تصادفات و سوانح جاده‌ای عمرشان را می‌دهند به مسئولان زحمتکش. سازمان قبرستان‌ها جهت رفاه حال متقاضیان مسکن مهر آخرت چه تمهیداتی اندیشیده؟

مسئول: سوال خوبی پرسیدید هرچند این سوال به صورت مستقیم در حیطه اختیارات من نیست ولی تا آنجایی که بنده مطلع هستم سازمان قبرستان‌ها آمادگی خود را برای ارائه‌ خدمات بیشتر به صورت کتبی به خودروسازان و جاده‌سازان داخلی اعلام کرده.

طنزنویس پرسیده: شاهد شیوع بیماری‌های جدیدی هستیم که منشأ نامعلوم دارند. در ضمن ما وسط تماشای حریم سلطان ٥٠ بار می‌رویم بالکن و برمی‌گردیم. تا کی؟ جواب: سوال خوبی پرسیدید ولی اگر راست می‌گویید، بروید این سوال خوب را از مسئولینش بپرسید! بحث پارازیت به ما مربوط نمی‌شود. بیخود پای ما را در این بحث باز نکنید.

سووال بعدی ستون طنز شهروند این است که: با توجه به این‌که شیر و آبلیمو و سوسیس کالباس و میوه و برنج و سبزی و کباب و حلیم و آب شرب و خلاصه هرچیزی که از دهان ما وارد می‌شود به نوعی مشکل ریز و درشت بهداشتی و تولیدی دارد، آیا مسئولان برای ثبت معده و سیستم ‌هاضمه ملت ایران در فهرست میراث انسانی یونسکو تلاشی انجام داده‌اند؟

مسئول پاسخ داده: امروز چقدر سوال‌های خوبی می‌پرسید! خوشبختانه مردم در این زمینه با مسئولان همکاری دارند و می‌خورند. از ملت غیور ایران بار دیگر خواهش می‌کنیم تا وقتی که ما بتوانیم اوضاع را سروسامان دهیم، بخورند.

مطالب مرتبط