روحانی: اگر طرف مذاکره زیاده‌خواهی نکند، شرایط برای توافق مهیا است

حق نشر عکس president.ir
Image caption رئیس جمهور ایران از "حمایت از مذاکره کنندگان در نظام" خبر داده است

همزمان با پایان دومین روز مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در وین، حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفته است که اگر طرف مذاکره "برای توافق اراده سیاسی داشته باشد و زیاده‌خواهی نکند، شرایط برای حصول توافق مهیا است."

آقای روحانی روز چهارشنبه، ۲۸ آبان، پس از نشستی مشترک با رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه ایران، درباره احتمال رسیدن به توافق اتمی ابراز خوشبینی کرده و گفته است: "درباره کلیات مسأله مذاکرات هسته‌ای و اهدافی که دنبال می‌کنیم و نیز حمایت از مذاکره‌کنندگان در نظام هماهنگی وجود دارد."

معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا همچون عصر روز اول مذاکرات، روز چهارشنبه هم گفت‌و‌گوهای دوجانبه‌ای با هم داشتند. تاکنون مذاکرات دوجانبه ای هم میان مذاکره‌کنندگان ایران با همتایان فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی شان انجام شده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران فضای حاکم بر مذاکرات را "فشرده و جدی" توصیف کرده و گزارش برخی از رسانه ها درباره تمدید مهلت مذاکرات را رد کرده است.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در وین می‌گوید که با در نظر داشتن نشانه‌هایی که در محل مذاکرات دیده می‌شود، گفت‌وگوهایی که در دو روز اخیر انجام شده‌اند، پیشرفت محسوسی نداشته‌اند.

خبرنگار ما به نقل از منابع آمریکایی اضافه کرد که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که هم‌اکنون در لندن به سر می‌برد، در تماس‌های تلفنی با هیات آمریکایی، روند مذاکرات در وین را از نزدیک دنبال می‌کند و گزارش‌هایی تاییدنشده از احتمال سفر آقای کری به وین در روزهای آینده هم منتشر شده است.

مذاکرات در هتل تاریخی کوبریگ در جریان است و بر اساس گزارش‌ها، گروه کوچکی از مخالفان حکومت ایران هم در مقابل محل مذاکرات مستقر شده‌اند.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزارت امور خارجه ایران از طرف این کشور در مذاکرات دوجانبه حضور دارند. این مذاکرات دهمین و آخرین دور گفت‌و‌گوها پیش از انقضای مهلت سوم آذر (۲۴ نوامبر) است که طرف ها برای رسیدن به توافق جامع اتمی از پیش تعیین کرده‌اند.

انتظار می رود جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به زودی به مذاکرات وین بپیوندد اما زمان مشخصی برای آن گزارش نشده است. آقای کری شب گذشته در لندن با همتای بریتانیایی خود از جمله درباره پرونده اتمی ایران گفت‌و‌گو کرد. وزیر خارجه بریتانیا گفته توافق اتمی با ایران امکان پذیر است اما این کشور باید نرمش بیشتری از خود نشان دهد.

هدف از توافق جامع، حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران شامل لغو تحریم خارجی در برابر رفع نگرانی گروه ۱+۵ از برنامه های ایران است.

محمدجواد ظریف در آغاز مذاکرات این دوره گفته است که "در صورتی که طرف مقابل، اراده سیاسی را برای اتخاذ تصمیم سخت داشته باشد، هنوز این امکان هست که به توافق دست یافت."

شب گذشته ساعاتی پس از آغاز دهمین دور مذاکرات جامع اتمی، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک سخنرانی در تهران گفت که "امروز‌ در برخی مواقع‌ ممکن است لطمه‌ای به عزت ما وارد شود ولی بدانیم که در واقع، این دشمن ما یعنی آمریکاست که با ذلت به دنبال توافق هسته‌ای است."

او گفته بود "ما لغو همه تحریم‌ها را می‌خواهیم و اگر انشالله مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد همه خواهند دید که ما کوتاه نیامد‌ه‌ایم."

حق نشر عکس IRNA
Image caption ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین به همراه آلمان در حال مذاکره برای حل و فصل اختلافات اتمی هستند