بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه ٢٩ آبان

حق نشر عکس a

چهار روز مانده به ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران، روزنامه‌های تهران با ابراز امیدواری از پایان خوش مذاکرات هسته‌ای وین، کم کم برای برگزاری یک جشن ملی در روز سوم آذر آماده می‌شوند. در این میان گزینه پنجم وزارت علوم ظاهرا با واکنش مثبت جناح‌های مختلف روبرو شده است.

از مسقط تا جشن

جاوید قربان اوغلی، کارشناس سیاسی در روزنامه آرمان نوشته است؛ مذاکرات هر روز به نتیجه نهایی نزدیک می‌شود و حوادثی مثل شکست دموکرات‌های در انتخابات کنگره و سنا در کنار نامه‌های اوباما به مقامات ارشد نظام در قالب کاتالیزور عمل کرده است. مجموع این اتفاقات کمک کرد، مذاکراتی که سخت، پیچیده، نفسگیر و طولانی پیش‌بینی می‌شد امروز در مسیری قرار بگیرد که اعتمادسازی اتفاق بیفتد و این اولین گام و البته مهم‌ترین گام برای رسیدن به یک توافق است.

به نظر نویسنده مقاله آرمان، پررنگ شدن فضای اعتماد به حصول توافق کمک خواهد کرد و امروز همه امیدوارند تا سوم آذر دستاورد بزرگی نه فقط برای ایران که برای کشورهای غربی به دست آید. رسیدن به توافق البته برای ایران نیز جشن بزرگی خواهد بود.

با این حال به نظر آقای قربان اوغلی آن جشنی بیشتر به دل می‌نشیند که همه مردم در آن شرکت داشته باشند و تندروها هم با نظر به منافع ملی از حصول توافق نهایی خوشحال و در کنار مردم به شادی بپردازند.

لطفا به فکر سقف هم باشید

حق نشر عکس

محمد صرفی در سرمقاله کیهان نوشته است؛ فضا و روند گفت‌وگوها حاکی از آن است که به احتمال قوی در پایان ضرب‌الاجل سوم آذر، اعلام خواهد شد که توافقی کلی صورت گرفته و به نتیجه رسیدن در باره جزئیات آن به آینده موکول شده است. در یک توافق کلی هرکسی می‌تواند برداشت خود را از موضوع داشته باشد، دولت یازدهم می‌تواند جشنی برپا کند و آن را فتح الفتوح بنامد و آمریکایی‌ها هم می‌توانند ادعا کنند فعالیت هسته‌ای ایران را متوقف کرده‌اند و جشن بگیرند.

در ادامه این مقاله از جمله آمده که آمریکا و اسرائیل نمی‌توانند به ایران حمله کنند اما اقتصاد ما را با تحریم نشانه رفته‌اند چون دچار ضعف‌هایی مزمن در این زمینه هستیم.

نویسنده کیهان در پایان خواهان رفع این نقطه ضعف شده و نوشته که وقتی سقف خانه سوراخ است و منطقه بارانی، بهتر است یکبار زحمت خیس شدن و رفتن به بام و تعمیر سقف را بکشیم یا سطلی روی زمین بگذاریم و هر ساعت آن را خالی کنیم و امیدوار باشیم شاید باران بند بیاید.

پایان بهانه‌ها با گزینه پنجم

در حالی که معرفی محمد فرهادی برای وزارت علوم در اغلب روزنامه‌ها منعکس شده و نسبت به رای اعتماد مجلس هم ابراز خوش‌بینی می‌شود تا آنجا که روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران هم در صفحه اول خود نوشته که «آسمان مجلس چهارشنبه هفته آینده آفتابی است»، احسان بداغی در روزنامه اعتماد نوشته است که صلوات نمایندگان بعد از معرفی گزینه جدید وزارت علوم، نشانه مثبتی برای اعتماد مجلسی‌ها به محمد فرهادی است. رای اعتمادی که البته برخی برای آن پیام منفی هم فرستادند.

حق نشر عکس d

به نوشته این گزارش، اصلی‌ترین پیام منفی نمایندگان رونمایی از نامه‌ای است که فرهادی در سال ۸۸ امضا کرده بود، اما همین پیام‌های منفی هم خودشان نشانه‌های مثبتی دارند؛ نه آنقدرها جدی هستند و نه گستردگی دفعات قبل را دارند. نامه فرهادی به مجلس در حالی قرائت شد که دیگر خبری از هجوم پیامک‌های تخریبی به تلفن همراه نمایندگان نبود، از دو دو کردن آنها هم همین طور به جایش عدد چهار را فریاد زدند که نماد موافقت در بهارستان است.

همایش اعتدال

برگزاری همایش اعتدال و اظهارات حسن خمینی، نوه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در ایران در صفحه اول اغلب روزنامه‌های مستقل و معتدل منتشر شده ازجمله گروه سیاسی روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشته است؛ بعد از برگزاری پشت سرهم همایش‌های مخالفان دولت با عنوان‌هایی چون دلواپسیم و نمونه جدید آن «منهای عزت، به علاوه تحریم»، دیروز نوبت دولت بود که بعد از یک سال و نیم فعالیت، همایشی با عنوان اعتدال که خود شعار آن را سر داده بود، برگزار کند.

حسن خمینی در این همایش که در کتابخانه ملی برگزار شده بود از جمله گفته که اکنون بی‌ادبی در جامعه به عللی بیشتر شده و انسان تعجب می‌کند که چرا جامعه این قدر عبوس، اخمو و زبان‌ها تند و گزنده شده است. به اعتقاد آقای خمینی پراکندگی، گزندگی و تندگویی، بذر توفانی می‌شود و در سال‌های اخیر هم دیدیم کسانی که این بذرها را کاشته‌اند و خودشان بیشترین آسیب‌ها را دیده‌اند.

پیوند مبارک با کتاب

حق نشر عکس d

جواد حیدریان در سرمقاله روزنامه ابتکار به نقل از علی جنتی، وزیر ارشاد نوشته است؛ سستی در مطالعه یکی از پرخسارت‌ترین آفت‌های فرهنگ عمومی است و پیدا کردن ریشه‌های این سستی باید از برنامه‌های مهم توسعه کتاب و کتاب‌خوانی باشد. پیش از وزیر البته ایده خلاقانه احمد مسجدجامعی برای همراه کردن مردم با کتاب و کتابخوانی پیشنهاد شد که روز ۲۹ آبان، نویسندگان و هنرمندان و حتی دولتمردان در فروشگاه‌های کتاب حاضر شوند و کتاب هم بفروشند، خودش هم می‌خواهد این کار را بکند.

به نوشته این مقاله بی‌شک رغبت برای بلعیدن تولیدات ادبی و هنری در کشور می‌تواند انگیزه نویسندگان وطنی را هم تحریک کند تا آثار خلاقانه‌تر تولید کنند نه این که با از بین بردن زمینه‌های تولید در نویسندگان، چشمه انگیزه‌شان را بخشکانند و باغ علاقه آنها را خاکستر کنند.

به اعتقاد آقای حیدریان ممانعت از انتشار زوال کلنل، محمود دولت‌آبادی که یکی از امیدهای پارسی‌زبانان جهان در ادبیات داستانی است، خود از آن جمله آتش‌سوزی‌ها و خشکسالی‌های ادبیات و نشر ایرانی است.

صدای پای کتاب در شهر

حق نشر عکس

روزنامه ایران تیتر یک صفحه اول خود را به پاسخ مثبت اهالی فرهنگ به فراخوان حضور در کتابفروشی‌ها اختصاص داده و در همین حال پژمان موسوی در سرمقاله روزنامه دولت با عنوان امروز، روز دیگری است، نوشته که اگر تا امروز این تنها کریم خان و چند خیابان و گذر فرهنگی دیگر بود که میزبان کتابخوانان بود، امروز قرار است تمام خیابان‌ها و کتابفروشی‌های تهران و سایر نقاط ایران، پاتوق کتابخوان‌ها و اهالی فرهنگ شود.

به نوشته این مقاله فارغ از این که امروز در کتابفروشی‌های سراسر کشور چه اتفاقی خواهد افتاد و چه جمعیتی امروز به راسته کتابفروشی‌ها خواهند رفت، آن چه بیش از هر چیز اهمیت دارد، نفس این اتفاق فرهنگی است که مهم است؛ مهم است چون کتاب خیلی وقت است که از سبد خرید خانوار خداحافظی کرده است، مهم است چون کتاب دیگر اولویت و دغدغه اصلی مردم نیست و دیرزمانی است که کتابفروشی‌های شهر و دیارمان ازدحام به خود ندیده‌اند.

مطالب مرتبط