حسین درخشان مورد عفو رهبر ایران قرار گرفت

حق نشر عکس Getty
Image caption عکس به چند سال پیش مربوط است

حسین درخشان، روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نویس، از طرف آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، مورد عفو قرار گرفت. به این ترتیب آقای درخشان از گذراندن ادامه دوران محکومیت خود معاف شده است.

حسین درخشان گفته است که به دلیل تمدید نشدن مرخصی، خود را برای بازگشت به زندان آماده می‌کرد که به او اطلاع داده شد مورد عفو قرار گرفته است.

او با اعلام این خبر در صفحه خود در گوگل پلاس نوشته است: "آزاد شدم؛ خدایا شکرت. ممنون از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای. ممنون از یاوران و دعاگویان روزهای سخت."

او شش سال پیش و پس از بازگشت به ایران در ارتباط با اتهاماتی چون فعالیت تبلیغی علیه نظام و ارتباط با دول متخاصم مورد محاکمه قرار گرفته و به حبس محکوم شده بود.

آقای درخشان فعالیت رسانه‌ای خود را به عنوان روزنامه‌نگار حوزه اینترنت آغاز کرد و همچنین از چهره‌های مطرح و مروجان وبلاگ‌نویسی به زبان فارسی بود.

او پس از خروج از ایران مطالب انتقادی تندی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی بیان می‌کرد. حسین درخشان همچنین به اسرائیل سفر کرد، سفر به اسرائیل برای دارندگان گذرنامه ایرانی ممنوع است.

آقای درخشان پس از چند سال تغییر موضع داد و ضمن حمایت از برخی سیاست‌های حکومت ایران به حمله علیه چهره‌های منتقد جمهوری اسلامی پرداخت.

او در سال ١٣٨٧ به ایران بازگشت و پس از بازداشت توسط قاضی صلواتی به جرم "همکاری با دولت‌های متخاصم، تبلیغ علیه نظام، تبلیغ به نفع گروه‌های ضد انقلاب، توهین به مقدسات و راه اندازی و مدیریت سایت‌های مبتذل" به تحمل ۱۹ سال و نیم زندان و پرداخت جریمه محکوم شد.

پدر آقای درخشان، که از اعضای حزب موتلفه است، یک سال پس از بازداشت او در نامه‌ای از بلاتکلیفی فرزندش شکایت کرد.

حسین درخشان پس از بازداشت مدت زیادی را به طور انفرادی گذراند اما پس از دو سال با سپردن وثیقه یک و نیم میلیارد تومانی از زندان مرخصی گرفت. او پس از آن نیز به دفعات با گرفتن مرخصی بیرون از زندان به سر می‌‎برد.

مطالب مرتبط