'پایان نشست سه جانبه هسته ای در وین'

حق نشر عکس AFP
Image caption تریبونی که برای کنفرانس های مطبوعاتی در حاشیه مذاکرات وین در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، خبرگزاری رسمی ایران از پایان نشست سه جانبه جان کری، محمدجواد ظریف و کاترین اشتون در وین خبر داده است. این ملاقات در چارچوب آخرین دور از مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ انجام شده است.

این خبرگزاری به نقل از یک عضو هیات مذاکره کننده ایران، بدون ذکر نام، خبر داده که در این نشست دو ساعته هیچ طرح تازه ای ارائه نشده و قرار است ادامه گفتگوها روز جمعه صبح به وقت محلی در وین برگزار شود.

عضو هیات ایران، این مطلب را پنجشنبه شب به وقت محلی پس از پایان مذاکرات سه جانبه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون هماهنگ کننده ۱+۵ در گفت و گو با خبرنگار اعزامی ایرنا به وین بیان کرد.

ایرنا در ادامه گزارش خود آورده است: جمعه بعداز ظهر نیز نشست مشترک وزرای خارجه انگلیس و فرانسه و ایران با حضور کاترین اشتون برگزار می شود و پس از آن، وزیر امور خارجه ایران با همتایان انگلیسی و فرانسوی خود جلسه ای دو جانبه خواهد داشت.

'تغییر رویه مخاطره آمیز'

همزمان در واشنگتن برخی جمهوری خواهان به اعتراض و هشدار نسبت به نتیجه مذاکرات ادامه می دهند.

اد رویس رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا همراه با الیوت انگل نماینده ارشد دموکرات دیگر در این کمیته با انتشار بیانیه ای هشدار داده اند پذیرفتن غنی سازی ایران، تغییر رویه ای پرمخاطره از سیاست دیرینه آمریکا در جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته ای خواهد بود.

در این بیانیه آمده "هر توافق نهایی با ایران باید راه این کشور به توانایی تولید تسلیحات هسته ای را پیشاپیش سد کند، مکانیسم بازرسی طولانی مدت و نافذی را وضع کند و ایران را وادار به توضیح درباره فعالیت تسلیحاتی هسته ای خود بکند."

روز گذشته قطعنامه ای که آقای رویس برای محکومیت نقض حقوق بشر در ایران به مجلس نمایندگان ارائه کرده بود با رای اکثریت به تصویب رسید.

در این قطعنامه نمایندگان از دولت آمریکا خواستند:

موارد نقض حقوق بشر را به مذاکرات دو یا چندجانبه خود با ایران اضافه کند.

با همکاری با متحدان اروپایی خود از طریق فعالیت های دیپلماتیک، ترغیب و یا تحریم های هدفمند برای پایان نقض حقوق بشر به ایران فشار بیاورد.

مقامات ارشد آمریکا درباره نقض آزادی های مذهبی موضع گیری علنی و صریح کنند.

برای آزادی زندانیان عقیدتی فعالیت کند و از ایران بخواهد با گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد همکاری کند.