تشدید تلاش‌ها برای حصول توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵

حق نشر عکس Getty
Image caption مذاکرات در هتل تاریخی کوبرگ در شهر وین در جریان است

با نزدیک شدن مهلت ضرب‌الاجل توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵، مذاکرات وین وارد مرحله حیاتی شده است.

گزارش لحظه به لحظه از روز پنجم مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵

امیر پایور، خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی به وین می‌گوید فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان با محمدجواد ظریف، همتای ایرانی اش در وین ملاقات کرده است.

فرانک والتر اشتاین مایر پس از این دیدار گفت مذاکرات به لحظه تعیین کننده نزدیک شده و به نتیجه رسیدن مذاکرات، اکنون در دست ایران است.

وی پیشتر و بعد از ورود به وین گفته بود بعد از سال‌ها مذاکره دو طرف هیچگاه تا این حد برای یک توافق به هم نزدیک نبوده‌اند اما اینکه نتیجه‌ای به دست آید، هنوز معلوم نیست.

خبر دیدار وزیران خارجه دو کشور را پیشتر، یک منبع در وزارت خارجه آلمان در گفت‌وگو با بی بی سی فارسی تایید کرده بود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز امروز بعد از ظهر با وزیر خارجه آلمان دیدار می کند.

به گفته خبرنگار ما، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه وین را ترک کرده است. وی قرار است فردا به وین برگردد.

به گفته کسرا ناجی، دیگر خبرنگار اعزامی بخش فارسی بی بی سی در وین، به نظر می رسد چارچوب یک توافق تا پیش از ضرب‌الاجل روز دوشنبه در حال شکل‌گیری است و جزئیات آن طی هفته های آینده تنظیم شود.

سباستین کورتس وزیر امور خارجه اتریش که کشورش میزبان مذاکرات است، امروز صبح در هتل محل مذاکرات با آقای ظریف دیدار کرد و گزارش های تایید نشده ای هم از احتمال حضور یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در مذاکرات وجود دارد. عمان میزبان دور گذشته مذاکرات بود و تلاش دارد با میانجیگری، دستیابی به توافق را تسهیل کند.

حضور سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم در مذاکرات محتمل خواهد بود. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا هم که پیشتر اعلام شده بود ممکن است به پاریس سفر کند، فعلا در وین خواهد ماند.

آمریکا می‌گوید در مذاکرات هسته ای با ایران، اختلاف‌های جدی همچنان به قوت خود باقی است اما واشنگتن به شدت در تلاش است که تا قبل از ضرب‌الاجل روز دوشنبه این اختلافات را برطرف کند.

بنابر گزارش‌ها، جان کری و محمدجواد ظریف، وزیران خارجه آمریکا و ایران برای از بین بردن بن‌بست موجود، در حال کار بر روی طرح‌های تازه ای برای ارائه به دولت‌هایشان هستند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز جمعه اعلام کرده بود که آقای ظریف برای مشورت با مقام های ارشد اواخر جمعه شب به تهران سفر خواهد کرد اما او شامگاه جمعه پس از مذاکره با همتایان بریتانیایی، آمریکایی و فرانسوی خود گفت که پیشنهادهایی قابل توجهی دریافت نکرده که آن را با مقام ها در تهران در میان بگذارد.

وزرای خارجه ایران و آمریکا با همراهی کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای تاکنون سه نشست در وین برگزار کردند.

در این مذاکرات، ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) به اضافه آلمان، موسوم به گروه ۱+۵ یا گروه ۳+۳ شرکت دارند و هدف از آن، حصول یک توافق جامع و دائمی بر سر جنبه‌های مورد اختلاف برنامه هسته‌ای ایران و جایگزین کردن آن با توافق موقتی است که یک سال پیش حاصل شد.

توافق در این مذاکرات می‌تواند راه را برای لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باز کند.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند اما ایران همواره ضمن رد این اتهام، بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید کرده و گفته است که غنی‌سازی اورانیوم را تنها برای تامین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای خود دنبال می‌کند.

حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط