آمادگی ایران برای ارسال سلاح به عراق 'از طریق قانونی'‏

حق نشر عکس AP
Image caption در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی از حضور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در عراق منتشر شده اما وزارت خارجه ایران آنها را رد کرده است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران ضمن تاکید بر حضور 'مستشاری' فرماندهان نظامی این کشور در عراق برای مبارزه با داعش، درباره ارسال سلاح و تجهیزات به عراق 'از طریق قانونی و در صورت درخواست دولت آن کشور' اعلام آمادگی کرده است.

حسن فیروزآبادی که پس از رهبر جمهوری اسلامی، دومین مقام ارشد در نیروهای نظامی ایران است، درباره کمک‌ها به عراق گفته: "امنیت کشور ما و عراق یکی است و نمی‌توانستیم نسبت به ستمی که به آنها می‌رفت بی‌تفاوت باشیم".

آقای فیروزآبادی روز شنبه اول آذر در عین حال گفت که با موضع‌گیری مراجع دینی، مردم عراق برای ورود به ارتش "هجوم بردند" و با توجه به آن،" نیازی به کمک نظامی هیچ کشوری برای دفاع از خاک خود ندارند."

در ماه‌های اخیر و پس از تشکیل یک جبهه ضد داعش به رهبری آمریکا، گمان‌زنی‌های متفاوتی درباره همکاری ایران در این زمینه مطرح شد.

تهران و واشنگتن هردو هرگونه همکاری در این باره را رد می‌کنند.

اما گزارش‌های متعددی از حضور ایران در عراق علیه نیروهای داعش و هم‌ساز با اقدامات آمریکا در این باره منتشر شده است.

از جمله نفیسه کوهنورد، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به محل درگیری‌ها، پیش‌تر مفصل درباره حمایت نیروهای ایران از نیروهای محلی نوشته است.

نیروهای داعش که به‌خصوص در ماه‌های گذشته بخش‌های گسترده‌ای از محدوده سرزمینی عراق و سوریه را در اختیار گرفته است، از حدود سه ماه پیش هدف صدها حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا بوده‌اند.

ایالات متحده همچنین صدها مستشار نظامی به عراق اعزام کرده است.

گروه موسوم به دولت اسلامی که می‌گوید در پی تاسیس یک خلافت اسلامی است، تا کنون صدها نفر را در این مناطق کشته و فیلم‌هایی از سر بریدن افرادی از جمله روزنامه‌نگاران منتشر کرده و به این اقدامات خشن و بی‌رحمانه معروف شده است.

مطالب مرتبط