توافق هسته ای: تردیدها همچنان ادامه دارند

حق نشر عکس Reuters

تردیدها نسبت به حصول توافق در خصوص برنامه تحقیقات هسته ای ایران پیش از روز دوشنبه (فردا - ضرب الاجل از پیش تعیین شده) زیاد شده است.

نمایندگان عالی رتبه ایران و شش قدرت جهانی، موسوم به گروه ۱+۵، در وین، پایتخت اتریش مشغول مذاکره هستند اما نظرات دو طرف هنوز به هم نزدیک نشده است.

دولتهای آمریکا و آلمان گفته اند که طرفین در حال تلاش برای نزدیکتر کردن مواضع خود هستند، و برخی اشارات غیر رسمی در خصوص احتمال تمدید مدت مذاکرات هم وجود داشته است.

گروه ۱+۵ خواستار عقب نشینی ایران از برنامه تحقیقات هسته ای خود پیش از رفع تحریمهای وضع شده توسط شورای امنیت سازمان ملل است.

دولت ایران می گوید برنامه تحقیقات هسته ای آن کشور نه برای دستیابی به سلاحهای هسته ای، بلکه برای تامین بخشی از نیروی برق مورد نیاز آن کشور و همچنین تولید رادیو ایزوتوپهای دارویی است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، دیروز (شنبه) گفت: "پیشرفت‌های محتاطانه‌ای داشته‌ایم اما همچنان در برخی از مسایل‌فاصله های جدی داریم، که البته تلاش می کنیم این فاصله‌ها را کم کنیم."

آقای کری و محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌ او، در این دور از مذاکرات چهار بار در طول سه روز، گفت‌وگو کرده اند.

فرانک-والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز گفته است که مذاکرات تا کنون "سازنده" بوده اند اما میان قدرتهای بزرگ و ایران، "هنوز در خیلی از جنبه‌ها فاصله زیادی وجود دارد".

اختلافات اصلی ایران و قدرتهای بزرگ شامل سه مورد زیر هستند

  • غنی سازی اورانیوم: دولتهای غربی خواستار از بین بردن ظرفیت غنی سازی ایران هستند، اما برنامه ایران ادامه تحقیقات غنی سازی اورانیوم برای تامین نیازهای غیر نظامی داخلی است.
  • کاهش تحریمها: ایران خواستار لغو فوری تحریمها است اما غرب خواستار رفع تدریجی آنهاست.
  • فناوری تولید بمب هسته ای: غرب می گوید ایران توضیحات قانع کننده ای در خصوص فعالیتهای تحقیقاتی نداده که می توانند جنبه نظامی داشته باشند و درخواست بازدید از مرکز نظامی پارچین را بارها رد کرده است.

در همین حال، دیپلماتهایی از هر دو طرف به طور غیر رسمی اشاره کرده اند که در صورت عدم حصول توافق تا دوشنبه شب، طرفین ممکن است مدت مذاکرات را برای مدتی کوتاه افزایش دهند.