اوباما نامطمئن از آینده مذاکرات، راضی از توافق مقدماتی ژنو

حق نشر عکس AP

درحالی که نشانه ای از پیشرفت در تازه ترین دور مذاکرات میان ایران و قدرت ها در وین دیده نمی شود،‌ باراک اوباما می گوید که توافق مقدماتی ژنو که سنگ بنای این مذاکرات است دستاورد مثبتی بوده است.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه ای بی سی که اصلا روز جمعه انجام داده بود و یکشنبه پخش شد گفت که نمی داند مذاکرات با ایران در نهایت به یک توافق جامع منجر خواهد شد یا نه.

اما او گفت که توافق مقدماتی ژنو که پاییز سال گذشته میان ایران و گروه پنج به علاوه یک به دست آمده بود "مانع از پیشرفت بیشتر برنامه اتمی ایران شده و بنابراین موفق بوده است."

گروه پنج به علاوه یک و ایران سال گذشته توافقنامه ای شش ماهه تحت عنوان طرح عمل مشترک را امضا کردند که از ۲۰ ژانویه به اجرا گذشته شد و براساس آن ایران بخشی از فعالیت های غنی سازی را در ازای تخفیف در تحریم ها معلق می کرد. آن توافق بعدا برای چهار ماه تا روز ۲۴ نوامبر تمدید شد که دوشنبه شب فرامی رسد.

رئیس جمهور آمریکا افزود که نمی توان گفت امکان دسترسی به یک توافق دایمی با ایران وجود دارد یا نه چون "شکاف ها میان دو طرف قابل توجه است."

در چند هفته اخیر بعد از پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای که باعث شد این حزب اکثریت سنا را به دست آورد بسیاری از اعضای این مجلس به آقای اوباما هشدار داده اند که هرگونه توافقی با ایران باید به تایید آنها برسد.

جورج استفاناپولیس خبرنگار ای بی سی از آقای اوباما پرسید آیا خواهد توانست کنگره را در صورت توافق با ایران قانع کند.

آقای اوباما پاسخ داد که اگر دو طرف به توافقی برسند که "در طول زمان قابل تصدیق باشد و طی آن اطمینان حاصل شود که ایران ظرفیت بازگشت فوری به سوی ساخت سلاح هسته ای را نخواهد داشت نه فقط کنگره بلکه خواهد توانست مردم آمریکا را نسبت به آن قانع کند."

ایران می گوید که برنامه اتمی اش صلح آمیز و برای تامین منابع انرژی است.

رئیس جمهور آمریکا همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا توافق راه همکاری با ایران در مبارزه با داعش را باز خواهد کرد گفت که "ایران از قبل از طریق نائبانش مشغول نبرد با داعش بوده و او تصور نمی کند دو کشور در آینده نزدیک هیچ گونه همکاری نزدیک نظامی داشته باشند."

او گفت که مساله اتمی تنها موضوع مورد اختلاف میان دو کشور نیست و از جمله به آنچه آمریکا حمایت ایران از تروریسم می داند اشاره کرد. ایران اتهام حمایت از تروریسم را رد می کند و کمک به حزب الله لبنان و حکومت بشار اسد از سوریه را حمایت از جنبش مقاومت و حتی مقابله با تروریسم توصیف می کند.

اما آقای اوباما پیش بینی کرد که توافق بر سر برنامه اتمی ایران می تواند شروع یک روند طولانی باشد که باعث بهبود روابط ایران نه فقط با آمریکا بلکه با کل جهان خواهد شد.

ای بی سی در روز یکشنبه همچنین با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل مصاحبه کرد.

نخست وزیر اسرائیل بار دیگر از قدرت ها خواست از آنچه توافقی بد با ایران می خواند پرهیز کنند.

او گفت: "مهم است توافق بد حاصل نشود. یک توافق بد به ایران امکان می دهد هزاران سانتریفوژ را نگه دارد و با آن غنی سازی انجام دهد و این همان چیزی است که برای بمب اتمی لازم است."

اسرائیل همواره خواستار جمع آوری کامل ظرفیت غنی سازی ایران بوده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین گفت که تحریم ها علیه ایران فقط باید زمانی برداشته شود که "ظرفیت ایران برای ساختن سلاح اتمی کاملا برچیده شده باشد."

مطالب مرتبط