بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ دوشنبه سوم آذر

روزنامه های صبح امروز با چاپ عکس هایی از داربی تهران و پیروزی پرسپولیس از مهم ترین حادثه خبری دیروز کشور نوشته اند و در گزارش ها و مقالات خود از انتظار برای معلوم شدن نتیجه مذاکرات هسته ای در وین.

اکثر روزنامه ها با خوش بینی احتمال داده اند که امروز خبر از نوعی از تفاهم منتشر خواهد شد. جوان روزنامه سپاه پاسداران از توافق بر سر عدم توافق نوشته و کیهان در تیتر اصلی خود از قول اوباما نوشته ساختار تحریم ها تغییری نمی کند.

در انتظار تفاهم

حق نشر عکس na
Image caption کارتون احسان گنجی، ابتکار

مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته: ثانیه‌شماری برای پایان بیش از یک دهه جدال هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان آغاز شد. عقربه‌های ساعت در حالی به سوی پایان ضرب‌الاجل تعیین شده حرکت می‌کند که مذاکرات بر سر فعالیت هسته‌ای ایران پس از ۱۰ سال‌، به حساس‌ترین مقطع خود رسیده است.

مهدی روزبهانی در سرمقاله ابتکار به فرصت منطقه ای توافق هسته ای اشاره کرده و نوشته: مسلم است که شکست در مذاکره قدرت چانه زنی ایران را در منطقه کاهش می‌دهد و امکان مانور عربستان را در زمینه های مختلف فراهم می‌کند، چرا که بعد از این جمهوری خواهان در کنگره آمریکا ترحیج می‌دهند از دلارهای نفتی عربستان استفاده کننده و بنابراین همراهی گسترده تری با آنها خواهند داشت.

به نوشته این مقاله: از طرف دیگر عبور از تنگنای هسته ای این امکان را برای کشورمان فراهم می‌کند که در دوره ای که اختلاف میان آمریکا و رقیب دیرینه اش فزونی گرفته از موضعی بالاتر به تعامل با همسایه مرموز شمالی یعنی روسیه بپردازد. بنابراین انتظار می‌رود که دیپلمات ها قبل از آنکه خبر توافق یا شکست مذاکرات را اعلام کنند، طرح جدی و مشخصی برای آینده سیاست خارجی کشور در نظر بگیرند.

توافق به اقتصاد کمک می کند یا نمی کند

هادی مومنی در سرمقاله جهان صنعت اظهار نظر کرده: در حال حاضر همه چیز در خلا به سر می‌برد. دو طرف مذاکرات که تقریبا تمرکز کل رسانه‌های دنیا را این روزها به خود اختصاص داده‌اند نه می‌توانند با اطمینان از توافق بزرگ سخن بگویند و نه از شکست مذاکرات خبری به بیرون درز می‌دهند، اما در این سو و در بورس از مدت‌ها قبل همه چیز به سوم آذرماه ختم شده است.

به نوشته این مقاله: هر چند دیدگاه‌های محافظه‌کارانه‌ای هم وجود دارد مبنی بر اینکه صنایع بورس دست کم شرایط فعلی را حفظ خواهند کرد اما انتظارات روانی سهامداران که از مدت‌ها قبل همه تحلیل‌ها و خرید سهام را مبتنی بر عاقبت مذاکرات در پایان دوره فعلی کرده‌اند فشار عجیبی را به این نهاد سرمایه‌پذیر تحمیل کرده است. نوسان‌های شدید افت قیمت سهام در بورس تهران که در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده، گویای حساسیت‌های بیان شده است.

جهان صنعت در نهایت پرسیده: بعد از سوم آذرماه چه آینده‌ای در انتظار بورس است و افزوده: این بزرگ‌ترین سوال این روزهای فعالان بازار سرمایه است. باید کمتر از ۲۴ساعت صبر کرد تا مشخص شود آینده تحولات سیاسی و نتیجه آخرین دور از مذاکرات برای ایران یک پیروزی بزرگ خواهد بود یا همه چیز در ‌هاله‌ای از ابهام فرو خواهد رفت و بورس هم در این میان یکی از قربانیان آن خواهد بود.

احمد شیرزاد در روزنامه اقتصادی صمت نوشته: بازار ایران ماهها است که در انتظار لغو تحریمها است تا بتواند با تحول مثبتی که به وجود خواهد آمد، فضای تجاری مطلوبی را ببیند و بتواند هم در صادرات و هم در واردات کالاهای اساسی به موفقیت برسد. با وجود اینکه درآمدهای نفتی در اوایل دهه ۸۰ شمسی به یکباره چند برابر شد، نه تنها هیچ فایدهای نبردیم، بلکه کار به جایی رسید که کمتر کشوری در جهان بود که می توانست با ایران معمامله اقتصادی کند.

به نظر این نماینده پیشین مجلس: اگر مذاکره کنندگان بتوانند به توافق برسند شاهد موجی از درخواست ها برای همکاریهای اقتصادی خواهیم بود که به طور طبیعی وضعیت اقتصاد و تجارت در ایران را از وضعیت فعلی خارج کرده و به ساحل آرامش نزدیک خواهد کرد.

کیهان اما نظرات دو اقتصاددان اصلاح طلب را نقل کرده. اول فرشاد مومنی که در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به برخی از صحبت‌ها و تبلیغات، با توافق احتمالی معجزه‌ای در اقتصاد رخ می‌دهد، گفت: این نوع برخورد و تحلیل را خطرناک و مشکوک ارزیابی می‌کنم. ما باید بدانیم تا زمانی که بلوغ فکری و اصلاح نظام‌ و سیاست‌های ضدتولیدی وجود نداشته باشد، هیچ معجزه‌ای در اقتصاد در کار نخواهد بود. لذا اولویت نخست ما، اصلاح نظام‌های ساختاری است نه فکر کردن به اینکه توافق هسته‌ای همه مشکلات را حل می‌کند.

این روزنامه که معمولا اصلاح طلبان را به دیده انتقاد می نگرد این بار از قول سعید لیلاز عضو حزب کارگزاران هم نقل کرده: ما ناگزیر به توافق نیستیم چرا که به‌طور کلی تحریم‌های بعد از انقلاب نه تعیین کننده بوده‌اند و نه بازدارنده. عدم توافق، یکباره ایران را در معرض بحران اقتصادی و دیگر مسایل قرار نمی‌دهد و توافق هسته‌ای نیز ایران را گلستان نمی‌کند.

به نوشته کیهان این اقتصاددان گفته: بزرگنمایی درمورد آثار مثبت و منفی توافق هسته‌ای جایز نیست. البته شاید اگر این توافق حاصل نشود یک نوع سرخوردگی در جامعه به وجود آید و از محبوبیت دولت کاسته شود اما این سرخوردگی زودگذر است و تأثیری آنچنانی در ساختارهای اقتصاد، اجتماعی و حتی سیاسی نخواهد داشت.

پشت کوه

کیهان ستون طنز گفت و شنود را به موضوع مذاکرات هسته ای اختصاص داده:

گفت: از مذاکرات هسته‌ای در وین چه خبر؟! قرار بود تحریم‌ها لغو بشود. چی شد؟!

گفتم: اوباما اعلام کرده که ساختار تحریم‌ها را تغییر نمی‌دهیم و تحریم‌ها را لغو نمی‌کنیم!

گفت: پس آنهمه رفت و آمد و مذاکرات و وعده توافق نهایی و ... چی شد؟!

گفتم: فعلا که کلی امتیاز نقد داده‌ایم و چند تا وعده نسیه گرفته‌ایم که از اجرای هیچکدام از آنها هم خبری نیست.

گفت: ولی بعضی‌ها از جشن هسته‌ای خبر داده بودند! در این جشن قرار است چه دستاوردی از مذاکرات را ارائه کنند؟!

کیهان در نهایت مانند هر روز لطیفه ای آورده: آموزگار از دانش‌آموزی پرسید؛ آن صحنه باغ و گل و بلبل را که گفته بودم نقاشی کردی؟ و دانش‌آموز جواب داد؛ البته که نقاشی کردم. من قولم قول است. معلم گفت؛ بیار ببینم و مشاهده کرد که روی کاغذ یک خط منحنی کشیده. پرسید؛ این چیه؟ دانش‌آموز گفت؛ عکس یک کوه است. آموزگار گفت؛ ولی قرار بود باغ و گل و بلبل نقاشی کنی؟ و دانش‌آموز جواب داد؛ آقا اجازه! باغ و گل و بلبل پشت این کوهه!

فاجعه اعتیاد

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در اطلاعات، گزارش تازه وزیر کشور درباره وضعیت اعتیاد در کشور را نقل کرد. آن جا که گفته گردش مالی مواد مخدر در کشور علاوه بر اینکه اساس و پیکره اقتصادی کشور را به لرزه درمی‌آورد، سیستم اداری، قضایی، بورس، خرید و فروش‌ها و فرهنگ را فاسد کرده است و کشور را دچار آسیب می‌کند. نگاه آسیب شناسانه به موادمخدر و طرح آثار و عواقب آن به نگاه توحیدی و اعتقادی ما برمی‌گردد که راضی به آسیب دیدن یک نفر هم در جامعه نیستیم.

نویسنده بعد دو خبر دیگر را هم نقل کرده یکی این که ۳ هزار ایرانی بخاطر توزیع موادمخدر در مالزی دستگیر و در زندان بسر می‌برند. دولت برای تحویل گرفتن این زندانی‌ها با دولت مالزی در حال مذاکره است. روزی نیست که در رسانه‌های مالزی از خطر ایرانیان در توزیع مواد مخدر نام برده نشود به طوری که قاچاقچیان در شایعات مالزی هویت ایرانی پیدا کرده‌اند! خبر دوم این که به گفته مسوولان شهرداری تهران ۱۵ هزار نفر کارتن خواب زن در تهران است که بیشتر آنها معتاد و آلوده به مواد مخدرند!

نویسنده ننتیجه گرفته این اخبار نشان می‌دهد که حیثیت فرهنگی ایران بخاطر فعالیت مافیای مواد مخدر در خطر جدی قرار گرفته است. و باید نظر وزیر کشور را پذیرفت که خواستار پیش گیری به عنوان بهترین راه مقابله شده است چرا که در خوش بینانه‌ترین حالت درمان تنها در ۲۰ درصد جواب می‌دهد و در ۸۰ درصد موارد بهبود یافتگان به چرخه اعتیاد برمی‌گردند.

بزرگ نمایی دلال ها

حمیدرضا طهماسبی‌پور در مقاله ای در شهروند نوشته: همه از این قشر بد می‌گویند؛ از مصرف‌کننده گرفته تا فروشنده کالاها در خرده‌فروشی تا مقام مسئول و سیاست‌گذار و … هر وقت بحران شود همه تقصیرها گردن اوست و اخلالگر اقتصادی شناخته شد.

زمان و مکان هم ندارد. در هر دولتی و هر زمانی همیشه تقصیر‌ها بر گردن آنهاست و همیشه وعده برخورد ضربتی و فوری با آنها داده می‌شود.

این روزنامه ضمن اشاره به معنای دلال در فرهنگ ها نوشته: در تعریف حقوق تجارت هم کسی که در قبال دریافت اجرت، واسطه انجام معامله‌ای شود یا مشتری برای فروشنده بیابد دلال نامیده می‌شود که کارش تجارت شناخته شده است. پس تا این‌جا فهمیدیم که این شغل یکی از انواع تجارت است اما بدنام است! حالا بیایید خودمان را جای این واسطه‌ها که کار تجاری می‌کنند قرار دهیم: اگر در یک بازاری نظم و نظام نباشد، اگر فروشنده‌ها از سر اجبار و نبودن بازار ارزان بفروشند و خریدار هم داشته باشیم چه می‌کنیم؟ می‌رویم و به کشاورز یا تولید‌کننده می‌گوییم بیا و به من گران بفروش؟

به نوشته مقاله شهروند: بهتر است مسئولانی پاسخ بدهند که همیشه با لغت دلال‌بازی جمله‌سازی می‌کنند. بهتر است بگویند با فراهم‌کردن کدام شرایط قیمت هر عدد تخم‌مرغ ٣٠٠تومانی به حدود ٥٠٠ تومان می‌رسد، گوجه‌ هزار تومانی ٨‌هزار تومان می‌شود و مرکبات زیر ‌هزار تومان خرید شده تا ٤‌ هزار تومان قیمت می‌خورد؟ این وسط چگونه سود تولید به جیب دلال‌ها واریز می‌شود و کدام ساختار کمک حال آنهاست؟

چرا قرمز ها بردند؟

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شهروند در صفحه ورزشی خود نظر کارشناسان مختلف را درباره دربی دیروز پایتخت نقل کرده. نصرالله عبدالهی اظهار نظر کرده که: عملکرد نسبتا ضعیف پرسپولیس تا قبل از زدن گل تساوی باعث شده بود تا قلعه‌نوعی و شاگردانش حریف را دستکم بگیرند. یک نفر باید به بازیکنان استقلال در آن دقایق می‌فهماند که حریف تیم آسانی نیست اما متاسفانه این غرور کاذب باعث شد تا همه چیز خراب شود. ٢٠ دقیقه پایانی بازی کاملا متفاوت بود و جوانی پرسپولیس تأثیرش را در این تیم نشان داد.

به گفته این پیش کسوت استقلالی: قلعه‌نوعی روی نیمکت دستش کاملا خالی بود و نتوانست بازیکنان جایگزین خوبی را چه قبل از زدن گل تساوی پرسپولیس و چه بعد از آن به زمین ببرد. تعویض‌هایی هم انجام شد اما بازیکنانی که به زمین آمدند، هیچ نشانی از استقلال نداشتند. دقایق پایانی را نیز طبق معمول استقلالی‌ها کاملا احساسی دنبال کردند.

اما لحن رضا شاهرودی به گونه ای دیگر است وی گفته در واقع پرسپولیس برنده نیمه مربیان شد و توانست ٢ گل در فاصله کوتاهی به ثمر برساند. البته نزدیک بود که اشتباه بچه‌گانه عالیشاه کار دست درخشان و پرسپولیس بدهد که خدا را شکر اتفاقی رخ نداد. درست است که گلزنی در دربی خوشحالی زیادی دارد اما عالیشاه باید خودش را کنترل می‌کرد تا کارش به ضرر پرسپولیس تمام نشود.

این پیشکوت پرسپولیس در نهایت گفته: در کل فکر می‌کنم جوانی پرسپولیس و نترس بودن درخشان کمک زیادی کرد تا از این دیدار برنده بیرون بیایند. بازیکنان استقلال اکثرا مسن هستند و بعد از دقیقه ٧٠ از نظر بدنی کم آوردند. از طرفی سرخپوشان که از نظر بدنی در وضع خوبی به سر می‌بردند، توانستند مزد تلاش و دوندگی خود را بگیرند تا همه چیز را به سود خود تمام کنند.

در ذهن مذاکره کنندگان چه می گذرد؟

حق نشر عکس na
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند فرض کرده است که با دستگاهی توانسته اند از شرکت کنندگان در مذاکرات وین مغزخوانی کنند. نتیجه را چنین تصویر کرده: کاترین اشتون: کاترین؟ تو این‌جا چه کار می‌کنی؟ د‌لت چه شد‌؟ د‌لت چه شد‌؟ به باد‌ رفت تمام اید‌ه‌ها و آرزو ز یاد‌ رفت... من الآن باید‌ خونه باشم بچه‌هامو بزرگ کنم. آخه منو چه به این کارا.

ماریا اشمیت: فکر کنم ٥ باشه... د‌کلره هم کرد‌ه. فقط یه کم سن‌اش رو برد‌ه بالا. اون هفته ان ۲ بود‌... بعد‌ من که بهش می‌گم بیا بریم پیش هلن ابروهامو تمیز کنم میگه وقت ند‌ارم.

جان کری: اه! اعصاب آد‌مو خرد‌ می‌کنن. انقد‌ میزو شلوغ کرد‌ن د‌یگه جا نیست گزینه بزاریم روش. همین کارا رو می‌کنن آد‌م حرص می‌خوره موهاش می‌ریزه د‌یگه... حالا خوبه ما ژن موهامون موکتیه و الا تا حالا شد‌ه بود‌م مثل این ظریف.

عباس عراقچی: آقای براد‌ر د‌وس د‌اری این شماره رو بکشی اون طرف‌تر؟ می‌خوای فرو کنی تو د‌ماغم شماره رو؟ جوابیه بهاره رهنما رو تا نصفه خوند‌م وای فای سالن هم که قطعه!

محمد‌جواد‌ ظریف: محبت و پاید‌اری منتقد‌ان د‌اخلی باعث پشتگرمی و جد‌یت بیشتر ما د‌ر مذاکرات شد‌ه است... خب بعد‌ش هم لبخند‌ می‌زنم... یه بار د‌یگه مرور کنم یاد‌م نره؛ محبت و پاید‌اری منتقد‌ان د‌اخلی باعث پشتگرمی و جد‌یت بیشتر ما د‌ر مذاکرات شد‌ه است. راستی یاد‌م باشه چسب کمر شیرنشان بخرم.

مطالب مرتبط