آلودگی آب تهران؛ شایعه یا واقعیت

حق نشر عکس Mehr

بحث آلودگی آب تهران هر سال با پایان فصل تابستان و کاهش منابع آبی برای تامین آب مصرفی در صدر اخبار قرار می‌گیرد. در اواسط آبان ماه امسال نیز رحمت الله حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به آلودگی آب آشامیدنی از شهروندان خواسته بود که از آب معدنی استفاده کنند.

در حالیکه این مقام شورای شهر از وزیر کشور خواسته بود که جلسه کمیته اضطرار آلودگی آب را تشکیل دهد، استانداری تهران مسئله آلودگی آب را تکذیب کرد.

در عین حال با شدت گرفتن نگرانی‌ها محمدپرورش، مدیر عامل آبفای استان تهران نیز با اشاره به "پایش لحظه‌ای" کیفیت آب تهران، وجود هرگونه آلودگی در آب آشامیدنی پایتخت را تکذیب کرد.‌

به گفته آقای پرورش روزانه ٤٢ ایستگاه با ١٠هزار نیرو کیفیت آب تهران را ارزیابی می‌کنند.

اما شهروندان تهرانی می‌گویند آب تهران دیگر مثل سابق نیست.

شیما یکی از شهروندان تهرانی می‌گوید: "آب در منطقه شرق تهران، رنگش کمی کدر شده، سنگین است و نمی توان مثل قدیم به راحتی از شیر آب، نوشید. آب معدنی از آب شیر سبک تر است."

مهدی، یک شهروند دیگر تهرانی نیز با تاکید بر اینکه آب تهران تغییر کرده است، می‌گوید: "آب رسوب دارد. دو سه هفته‌ای است که وقتی یک لیوان آب می‌ریزی، ته آن رسوب می‌بینی. ممکنه این شرایط در برخی از مناطق تهران بیشتر باشد. رنگ آب هم تا حدودی عوض شده و کلا آب تهران دیگر کیفیتش خوب نیست."

این در حالی است که حسن کریمی، معاون عمرانی استانداری تهران به خبرگزاری ایسنا گفت: " گاهی تذکراتی درخصوص کمبود آب در تهران به مردم داده می‌شد ولی به هیچ عنوان آب تهران آلودگی و بحرانی در این خصوص وجود ندارد. البته ممکن است چاهی در نقطه‌ای خارج از شهر تهران مشکلی داشته باشد و مقداری از حد استاندارد گذشته باشد اما این به معنای بحران در آب تهران نیست."

آقای کریمی همچنین گفته استانداردهای آب تهران مداوم بررسی می‌شود. "همکاران ما در استاندارد گزارشی داده بودند که استثنائا در یک یا دو چاه در نقطه‌ای خارج از سیستم آب و فاضلاب استان تهران، مشکلاتی وجود دارد ولی این مساله هیچ ربطی به آب شهر تهران ندارد."

علی اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، نیز به خبرگزاری مهر گفت: "شایعات مطرح شده در مورد آلودگی آب تهران صحت ندارد و مستند نیست، بنابراین مردم با خیال راحت آب شرب تهران را مصرف کنند."

اما اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در امور محیط طبیعی به خبرگزاری ایلنا گفته که وزارت بهداشت باید وضعیت آلودگی آب تهران را بررسی کرده و نتیجه آن را اطلاع رسانی کند.

آقای کهرم اعلام کرد: "تا مشخص شدن نتیجه بررسی وضعیت آلودگی آب توصیه می‌کنم که مردم آب آشامیدنی خود را بجوشانند و سپس صرف کنند، همچنین اگر می‌خواهند از آب معدنی استفاده کنند، در زمینه انتخاب شرکت‌های آب معدنی دقت کنند زیرا در گذشته برخی تخلفات در این زمینه گزارش شده بود."

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ارائه آماری در مورد وضعیت تامین آب تهران گفت: "۴۹ درصد از آب شرب تهران از چاه‌ها تامین می‌شود، سفره‌های آب زیر زمینی تهران نیز توسط چاههای جدید که حاوی فاضلاب و فضولات انسانی هستند، احاطه شده است، بنابراین آلودگی آب تهران مسئله‌ای دور از ذهن نیست."

حق نشر عکس Mehr

در همین حال مجید عباسپور، رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران نیز اعلام کرد: "با وجود آنکه می‌توان گفت که در حالت کلی آب شرب تهران مشکل فلزات سنگین و نیترات را ندارد، اما آلودگی آب در برخی مناطق تهران را نه می‌توان نفی کرد و نه بدون انجام مطالعات کافی آن را تایید کرد."

امسال با توجه به کمبود بارندگی و کاهش منابع تامین آب، از اوایل بهار سازمان‌ آب نسبت به کمبود آب و مشکلات پیش روی شهروندان تهرانی اطلاع رسانی کرد. در ادامه تلاش برای تامین آب، ستاد بحران آب استان تهران در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که ۷۰ میلیون مترمکعب از آب سد ماملو برای تامین آب شرب تهران استفاده شود، اما با این حال ورود فاضلاب خانگی و صنعتی به رودخانه های منتهی به این مرکز دپوی آب، از جمله مسائلی بود که کارشناسان و دست اندرکاران نسبت به آن واکنش نشان دادند و ابراز نگرانی کردند.

صادق بنیادی، معاون سیاسی و انتظامی فرماندار شهرستان پردیس در اوایل بهار سالجاری در نشست تخصصی محیط زیست با ابراز نگرانی از آلودگی منابع طبیعی گفته بود: "در حال حاضر صنایع آلاینده مستقر در شهرستان پردیس منابع آبی را تهدید می کنند."

فاضلاب خانگی شهرها و واحدهای مسکونی شمال شرق استان تهران، از جمله واحدهای مسکونی طرح مسکن مهر، از موارد دیگری است که باعث آلودگی منابع آب این منطقه و در نتیجه سد ماملو دانسته می‌شود.

حمید رضا مشهدی عباسی، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در اردیبهشت ماه سالجاری به خبرگزاری مهر گفته بود در زمینه آلودگی منابع آب در شمال شرق استان تهران، بحث تخلف نیست بلکه توپوگرافی خاص منطقه و کوهستانی بودن آن سبب ایجاد شیب و بروز نشت فاضلاب شهری به درون رودخانه می شود.

کارشناسان بر این باور هستند که مشکل اصلی در حوزه آب در ایران، مدیریت نامتمرکز آن است. وزارت بهداشت، شهرداری‌ها و سازمان آب متولی مدیریت آب هستند که همین مسئله از یکدستی و همانگی در این حوزه می‌کاهد. در حالیکه به اعتقاد کارشناسان برای مسئله آب، باید مدیریت یکپارچه‌ای ایجاد شود، زیرا در این صورت است که می‌توان وضعیت آب و مسائل مربوط به آلودگی آن را از یک نهاد پرسید و توقع جوابگویی داشت.

اگر شما مشاهده‌ای از آلودگی آب تهران دارید، تصاویر و نظرات خودتان برای ما به آدرس ایمیل shoma@bbc.co.uk بفرستید.