تلاش ایران برای مقابله با 'جریان‌های افراطی و تکفیری' در دنیای اسلام

داعش حق نشر عکس AP
Image caption با اشغال شهر موصل در عراق توسط گروه موسوم به دولت اسلامی، اقدامات این گروه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته است که گروه‌های اسلامگرای افراطی از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) توسط قدرت‌های غربی ایجاد شده و پشتیبانی می‌شوند و از علمای مذاهب اسلامی خواسته‌است که با این گروه‌ها مقابله کنند.

آقای خامنه ای امروز سه شنبه ۴ آذر (۲۵ نوامبر) در دیدار با شرکت کنندگان در "کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام"، گفت که اقدامات این جریان ها در خدمت اهداف آمریکا و اسرائیل است.

او گفت که اقدامات گروه های افراطی باعث شده است که توجه مسلمانان از مسئله فلسطین منحرف و چهره "اسلام رحمت، تعقل و منطق" مخدوش شود.

ظهور گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه و سپس گسترش فعالیت های آن در عراق در ماه‌های اخیر تهدیدهای جدی متوجه منافع حکومت اسلامی ایران و همپیمانان منطقه‌ای‌اش کرده است.

دولت آمریکا ائتلافی علیه این گروه ایجاد کرده که هدف خود را نابود کردن داعش اعلام می کند، حتی گفته می شود که وجود این دشمن مشترک، بالقوه می تواند ایران و آمریکا را به هم نزدیک کند.

اما رهبر ایران معتقد است که اقدامات آمریکا علیه داعش ظاهر سازی است: "به ما اطلاع دادند که هواپیماهای ترابری آمریکایی مهمات مورد نیاز داعش را در مراکز داعش در عراق از آسمان پرتاب کردند و ۵ مرتبه این کار را تکرار کرده‌اند. بعد به ظاهر ائتلاف ضد داعش درست کردند که دروغ محض است. آمریکا می خواهد این فتنه را زنده نگه دارد که البته نخواهد توانست".

کرانه باختری باید مسلح شود

آیت الله خامنه ای بار دیگر تاکید کرده است که ایران از گروه های فلسطینی که با اسرائیل می جنگند حمایت می کند و این حمایت را بدون توجه به تفاوت های مذهبی در اختیار آنها قرار می دهد.

او گفت: "ایران همانطور که به حزب الله شیعه در لبنان کمک می کند، به حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه های اهل سنت در فلسطین نیز کمک می کند و به این کمک ها ادامه خواهد داد."

گروه های اسلامگرا در عراق و سوریه، از جمله داعش، شیعیان را رافضی و عقاید شیعه را "بدعت" و غیر قابل قبول می دانند، بنابراین با ایران و گروه های شیعه در منطقه تقابل دارند.

رهبر ایران در سخنان امروز خود خواهان اولویت دادن به مسئله فلسطین در جوامع اسلامی شد و خواسته خود را برای مسلح شدن فلسطینیان در کرانه باختری رود اردن تکرار کرد.