بسیج در انتظار مجوز روحانی برای فعالیت اقتصادی است

حق نشر عکس TASNIM

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که این سازمان منتظر اجازه حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران است تا فعالیت‌های اقتصادی خود را آغاز کند.

آقای نقدی گفته است که بیشتر از ۱۰ ماه پیش سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه، نامه‌ای به آقای روحانی نوشته و در آن خواهان "استفاده از ظرفیت بسیج در اقتصاد مقاومتی" شده است.

به گفته محمدرضا نقدی، سپاه و بسیج هنوز منتظر "پاسخ مثبت" رئیس‌جمهور هستند.

فرمانده سپاه اخیرا از تمرکز دولت بر مسائل معیشتی انتقاد کرده بود.

سازمان بسیج، که پیش از اعتراضات سال ۱۳۸۸ عنوان رسمی آن نیروی مقاومت بسیج بود، مجموعه‌ای از نیروهای شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران است.

سپاه سال‌ها است که فعالیت‌های عظیم و گسترده اقتصادی دارد، اما درباره فعالیت اقتصادی بسیج کمتر گزارشی منتشر شده است.

فعالیت اقتصادی سپاه در دولت حسن روحانی کم و بیش ادامه یافته، اما فرمانده سپاه دست کم دو بار به طور علنی از رئیس‌جمهور ایران به خاطر اینکه از ظرفیت‌های اقتصادی سپاه استفاده نمی‌کند انتقاد کرده است.

رئیس سازمان بسیج امروز (چهارشنبه ۵ آبان) خواهان آن شده است که "مسئولین اقتصادی هوشمندی نظامیان ما را به کار گیرند و شاهد فتح الفتوح‌ها‌ی اقتصادی باشیم."

او وعده داده که در این ارتباط تا پایان سال، ۳۹ هزار واحد تولیدی افتتاح شود.

آقای نقدی گفته که "زیرساخت‌های بسیج، توسعه گسترده‌ای پیدا کرده است" و به همین دلیل قابلیت ویژه‌ای برای حل مشکلات کشور دارد.

او به جزئیات فعالیت اقتصادی که بسیج منتظر نظر رئیس‌جمهور درباره آن است اشاره نکرد.

محمدرضا نقدی این سخنان را در جلسه‌ای با عنوان "مجمع عالی بسیج" عنوان کرد که فرماندهان نظامی، از جمله فرمانده کل سپاه و چهره‌های سیاسی، از جمله برخی وزرای کابینه محمود احمدی‌نژاد در آن حضور داشتند.

بسیجی‌ها در روزهای اخیر به مناسبت هفته بسیج در شهرهای مختلف ایران مانور برگزار کرده‌اند.

حق نشر عکس FARS
Image caption برخی وزرای محمود احمدی‌نژاد در 'مجمع عالی بسیج'

مطالب مرتبط