وزیر بهداشت ایران: عدم تحریم دارو واقعیت نداشت

حق نشر عکس FARS
Image caption وزیر بهداشت از سخنرانان نماز جمعه تهران بود

حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت ایران، گفته است که برخی داروها همچنان کمیاب هستند و برخلاف موضع آمریکا و اتحادیه اروپا، که می‌گفتند تحریم‌ها به بازار دارو و تجهیزات پزشکی ضربه نمی‌زند، مشکلاتی در این زمینه وجود داشته است.

آقای قاضی‌زاده هاشمی گفت: "هنوز مشکلات ما پابرجا است. گرچه تحریم کنندگان ادعا می‌کردند که دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم نکرده‌ایم، اما این گونه نبوده است. ادعا می‌کردند که در زمینه دارو و تجهیزات تحریم صورت نگرفته، اما این یک دروغ بود و مشکلاتی در این زمینه وجود داشت که دولت گذشته هم با آن مواجه بود."

او البته تاکید کرده است که قیمت دارو و دسترسی به آن بهبود پیدا کرده و تعداد داروهای کمیاب از ۳۰۰ قلم به ۳۰ قلم کاهش پیدا کرده است.

وزیر بهداشت، که در نماز جمعه تهران سخنرانی می‌کرد، گفت ۹۵درصد داروی مصرفی در ایران در داخل تولید می‌شود و باید کیفیت تولید دارو در ایران را بالا برد.

با وضع تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا و آمریکا علیه ایران بازار دارو در این کشور به شدت آشفته شد.

اگر چه تجارت دارو مستقیما تحریم نشده بود، دشوار شدن نقل و انتقالات مالی به کاهش واردات دارو در ایران انجامید. علاوه بر این، دسترسی دولت ایران به منابع ارزی به شدت محدود شد که همین مساله تامین ارز برای خرید دارو را دشوار کرد.

پس از اعمال تحریمها، مرضیه وحید دستجردی، وزیر وقت بهداشت، بارها از دولت انتقاد کرد که ارز لازم را برای خرید دارو در اختیار وزارت بهداشت نمی‌گذارد. خانم دستجردی در پی اختلاف نظرهای مختلف با محمود احمدی‌نژاد، توسط او برکنار شد.

مطالب مرتبط